اخبار ایران و جهان پزشکی و سلامت مقالات

پرخوابی و کم‌تحرکی به اندازه سیگار مرگ‌آفرین هستند

نوشته شده توسط مجید بریری

بسیار شنیده‌اید که خواب درمان بسیاری از دردها و مشکلات جسمی است. اما خوب است بدانید که خواب بیش از اندازه هم می‌تواند خطرناک باشد، شاید حتی به اندازه سیگار!
پژوهشی که به تازگی روی جمعیت بزرگی از استرالیایی‌ها انجام گرفته است، نشان می‌دهد که خوابیدن بیش از ۹ ساعت در شبانه‌روز، همراه با سبک زندگی کم‌تحرک، می‌تواند به اندازه عواملی مانند سیگار و الکل برای سلامتی افراد زیان‌بار باشد. در این پژوهش، بیش از ۲۳۰ هزار نفر به مدت شش سال از نظر فاکتورهای مرتبط با سبک زندگی مورد بررسی قرار گرفتند. ارتباط مصرف سیگار و الکل با علت‌های مختلف مرگ و میر پیش از این در مطالعات بسیاری نشان داده شده است و در این مطالعه نیز مورد تایید قرار گرفت؛ اما نکته قابل توجه این پژوهش، بررسی عواملی از سبک زندگی است که شاید پیش از این کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، از جمله میزان خواب در شبانه‌روز.
نتایج به دست آمده از این پژوهش مشخص کرد که افرادی که سبک‌ زندگی با میزان خواب غیرعادی (کمتر از ۶ ساعت یا بیشتر از ۹ ساعت در شبانه‌روز)، نشستن طولانی مدت، و بدون ورزش و تحرک روزانه دارند، به اندازه افرادی که عادت‌های زیان‌آوری مانند مصرف سیگار و الکل دارند، در معرض خطر مرگ زودرس هستند.
علاوه بر این، به نظر می‌رسد که برخی از این عادت‌ها اثر هم‌افزایی نیز دارند؛ به عبارت ساده‌تر، خطر مرگ زودرس برای افرادی که هم زیاد می‌خوابند و هم در زندگی روزمره خود مدت‌های طولانی می‌نشینند، چهار برابر بیشتر از افرادی است که این عوامل خطر را ندارند. اگر فاکتورهای خطر دیگر، مانند مصرف سیگار و الکل، رژیم‌های غذایی ناسالم، آلودگی هوای محیطی و …، نیز به این معادله اضافه شود، احتمال بروز بیماری‌های کشنده به طرز نگران‌کننده‌ای افرایش خواهد یافت.

Sleep 2

در سده بیست و یکم، بیمار‌ی‌های غیرواگیردار قاتلان اصلی نوع بشر هستند. بیماری قلبی عروقی، دیابت (مرض قند)، و سرطان‌ها هر سال جان بیش از ۳۸ میلیون نفر را در سراسر دنیا می‌گیرند. هزینه‌ای که این بیماری‌ها بر جامعه و مردم تحمیل می‌کنند، باورنکردنی است و متاسفانه رو به افزایش است. بسیاری از عواملی که سبب این بیماری‌ها می‌شوند، ناشی از روش زندگی مدرن هستند. با این حال، فراموش نکنید که ما محکوم به این سبک از زندگی نیستیم: با اندکی توجه و حوصله و حتی بدون صرف هزینه‌های گزاف، می‌توان جلوی بسیاری از این بیماری‌ها را گرفت. اصلاح سبک زندگی، بهترین راه پیشگیری از مرگ زودرس است. درباره آسیب‌های سیگار، الکل، مواد مخدر، غذاهای ناسالم و … بسیار شنیده‌اید: اکنون می‌دانیم که کم‌تحرکی و خواب نامناسب نیز به اندازه همین عوامل مضر هستند.
به احتمال زیاد، شما این متن را در حالی می‌خوانید که پشت میز نشسته‌اید. اگر به سلامتی خود علاقه دارید، لطفا کامپیوتر را خاموش کنید و چند قدم راه بروید!

درباره نویسنده

مجید بریری

دیدگاه شما چیست