اخبار اخبار ایران و جهان فناوری

ماشین‌ها یاد می‌گیرند

نوشته شده توسط سویل جداری

روزی هوش مصنوعی تا حدی پیشرفت خواهد کرد که در کمال تعجب ربات‌ها تمام دنیا را در دست بگیرند. این سناریو بعید نیست که در کوتاه مدت رخ دهد، اما مسلما انسان‌ نسبت به همه این ماشین‌ها یک برتری دارد یا به عبارت بهتر برتری داشت و آن چیزی نیست جز قدرت یادگیری. پژوهشگران برای کمتر کردن شکاف بین انسان و ماشین دست به دامن الگوریتم‌های پیچیده هوش مصنوعی شدند و موفق به معرفی سیستم جدیدی شدند که قادر است مدت زمان لازم برای بروز نشانه‌های یادگیری ربات‌ها را به طرز محسوسی کاهش دهد.
یادگیری ماشین‌ها باعث پیشرفت‌های بزرگی می‌شود، اما رسیدن به این پیشرفت‌ها با تلاش زیاد پژوهشگران ممکن خواهد شد. داده‌های تجربی و زمان زیادی مورد نیاز است تا ماشین‌ها الگوهای مختلف را تشخیص دهند. به عنوان مثال، کودکان برای یادگیری گفتن کلماتی مانند آناناس یا میز نیاز به تعداد انگشت شماری مثال دارند؛ در صورتی که بهترین الگوریتم‌های رایانه‌ای نیازمند ده‌ها یا هزاران مثال هستند. اگر به شخصی تصویر یک سگ را نشان دهیم، فقط چند مثال ساده برای تشخیص این مفهوم نیاز دارد و اگر فردی بخواهد بر اساس تجربه‌های قبلی خود نوع جدیدی از یک سگ را تشخیص دهد، به آسانی این کار را انجام خواهد داد. اما ماشین‌ها، حتی هوشمندترین آنها، برای یادگیری به مجموعه داده‌های بزرگ و آموزش‌های زیادی نیاز دارند.

ویدیوی بالا خلاصه‌ای از اهمیت کار پژوهشگران را نشان می‌دهد

پژوهشگران دانشگاه نیویورک، ام.آی.تی و دانشگاه تورنتو از یک الگوریتم جدید برای آموزش ربات‌ به سبک انسان (دیپ لرنینگ) استفاده کردند. آنها با استفاده از این الگوریتم مفاهیم ساده بصری را به برنامه‌های رایانه‌ای ساده برای یادگیری ماشین ترجمه و ربات را وادار به تقلید نحوه یادگیری انسان می‌کنند.
نکته جالب اینجاست که پژوهشگران برای طراحی این الگوریتم از روش‌های کودکان برای نقاشی کردن حروف توسط قلم الهام گرفته‌اند.
برنامه‌های رایانه‌ای قادرند حروف الفبایی دست‌نوشته به زبان‌های مختلف را به کد تبدیل ‌کنند. بنابراین ماشین‌ها باید بتوانند این خصوصیات را یاد بگیرند و بتوانند وقتی از آنها درخواست شد، نمونه‌های جدیدی از این خصوصیات را تولید کنند. پژوهشگران برای تست میزان موفقیت این سیستم‌ها، از یک آزمون استفاده کردند تا بفهمند که آیا یک انسان قادر است تفاوت بین حروف نوشته شده توسط ماشین با حروف دست‌نویس یک انسان را تشخیص دهد یا خیر.
تنها کمتر از ۲۵ درصد از داوران توانستند تفاوت‌ نوشته‌های بین انسان و ماشین‌ را تشخیص دهند و این یعنی ماشین‌ها و انسان‌ها در یک سطح عملکرد قرار دارند. با این وجود پژوهشگران معتقدند برای ساخت ماشین‌هایی کاملا هوشمند راه درازی در پیش دارند اما این نخستین بار است که موفق به ساخت ماشینی شده‌اند که توانایی یادگیری و استفاده از مفاهیم دنیای واقعی را دارد.
«دیپ لرنینگ» یکی از آخرین اکتشافات جذاب در دنیای رباتیک و هوش مصنوعی است که نیازمند صدها جلسه آموزشی خواهد بود. فیس بوک نیز که به یادگیری ماشین‌ها علاقه ویژه‌ای دارد، با توسعه برنامه «دیپ فیس» به دنبال کسب یک موفقیت بسیار بزرگ است. این برنامه می‌تواند هویت افراد را حتی اگر ۸۳ درصد از چهره‌شان به طور کامل در عکس قابل رویت نباشد، تشخیص دهد. «دیپ دریم» گوگل نیز یکی دیگر از برنامه‌های هوش مصنوعی است که در آن چگونگی تشخیص و درک الگوها آموزش داده می‌شود.

درباره نویسنده

سویل جداری

دیدگاه شما چیست