اخبار اخبار ایران و جهان

نگاه دقیق کاسینی از میان اتمسفر مه‌آلود تایتان به این قمر

نوشته شده توسط مریم فخیمی

کاوشگر کاسینی روز ۲۲ آبان و زمانی که ازکنار تایتان گذر می‌کرد، این تصویر ترکیبی را ثبت کرد. دوربین طیف‌سنج نقشه بردارمرئی و مادون قرمز کاسینی  (VIMS) چندین تصویر در سه طول موج فروسرخ نزدیک از این قمر ثبت کرد.محققان توانستند با ترکیب این تصاویر یک تصویر اصلی با وضوح بالا که جزییات بسیاری از این قمر را نمایان می‌کرد به‌دست آوردند. اگر عکس تیتان در طول موج مرئی گرفته می‌شد ما  فقط جو مه آلودش را می‌دیدیم. ولی در این عکس، طول موج‌های فروسرخ نزدیک، به کاسینی اجازه داد تا از میان جو غلیظ تیتان نفوذ کرده و سطح آن را هم ببیند.رنگ‌های سبز، سرخ و آبی نمایگر طول موج‌های مختلف در ناحیه فروسرخ نزدیک هستند.
در طی این گذر کم‌ترین ارتفاع فضاپیما از سطح تایتان ۱۰ هزار کیلومتر بود. این در حالی بود که در گذرهای قبلی فضاپیما حدود ۱۲۰۰ کیلومتر از سطح تیتان ارتفاع داشت. پرواز در ارتفاع بالاتر به ابزارVIMS  امکان می‌دهد تا نماهایی با وضوح متوسط از مناطقی گسترده‌تر گردآوری کند.
در این تصویر نیمکره‌ای از تیتان را می‌بینید که همیشه رو به زحل قرار دارد. در نزدیکی وسط عکس، دو خط موازی یک ناحیه اچ مانند  تیره و پوشیده از تپه‌های شنی را به وجود آورده است. این نواحی با نام‌های فنسال بخش شمالی و آزتلان در بخش جنوبی شناخته می‌شوند.
در نزدیکی سمت چپ و بالاتر از مرکز تصویر، دهانه برخوردی مینروا دیده می‌شود. این بهترین تصویری است که تاکنون از این ناحیه ثبت شده است. این ناحیه نخستین بارتوسط ابزار نقشه بردار راداری کاسینی و در اوایل ۲۰۰۵ مشاهده شده بود.
VIMS، طیف‌سنج نقشه‌بردار مرئی و مادون قرمزکاسینی است.این ابزار از خصوصیات رنگی اتمسفر زحل و تیتان، سطح اقمار و حلقه‌های زحل به منظور مطالعه ترکیب و ساختار آنها نقشه‌برداری و تصویربرداری می‌کند.
کاوشگر کاسینی- هویگنس ماموریت مشترک ناسا و سازمان فضایی اروپا است. این کاوشگر در ۱۵ اکتبر ۱۹۹۷ پرتاب و پس از پرواز از کنار زهره، زمین و مشتری سرانجام در ۳۰‌ ژانویه ۲۰۰۴ میلادی وارد مدار زحل شد. این کاوشگر که از سال ۲۰۰۴ فعالیت شناسایی خود را در مدار زحل آغازه کرده است  به ۱۰ ابزار علمی مختلف مجهز است.

تایتان، قمر مرموز!
تایتان بزرگ‌ترین قمر سیاره‌ زحل، محیطی را به نمایش می‌گذارد که به نظر می‌رسد در منظومه شمسی بی‌نظیر باشد. تایتان دارای جوی ده برابر ضخیم‌تر از زمین است. جو تیتان غالباً از نیتروژن است با این حال دارای متان و اتان نیز می‌باشد. تایتان پس از کره زمین، تنها جسمی است که از دریاچه‌ها و دریاهای مایع در سطح خود برخوردار است. دمای در این جهان مرموز به منفی ۱۸۰ درجه‌ سانتی‌گراد می‌رسد.
طبق اعلام رسانه‌ها، ناسا طرح‌هایی را برای پرتاب یک سازه بزرگ زیردریایی به بزرگ‌ترین قمر سیاره زحل تا سال ۲۰۴۰ معرفی کرده است. ناسا قصد دارد با ارسال یک زیردریایی‌ به بررسی دریاهای تایتان بپردازد. این ماموریت در درجه اول به بررسی نشانه‌هایی از ترکیباتی خواهد پرداخت که درک بهتری را به دانشمندان در شناسایی چگونگی آغاز حیات در زمین ارائه خواهد کرد.

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست