اخبار اخبار ایران و جهان

آسمان شب در انتظار شهاب‌بارانی دیگر

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

بارش شهابی جوزایی در شامگاه ۲۳ آذر ۹۴ به اوج خود خواهد رسید. این بارش جزو یکی از زیباترین بارش‌های شهابی سال است که بر اثر عبور سیاره زمین از میان بقایای به جا مانده از دنباله‌دار «فیتون ۳۲۰۰» به وجود می‌آید.
بارش شهابی جوزایی شامگاه ۲۳ آذر ‌به اوج خود خواهد رسید. به دلیل وقوع این بارش در سه شب اول ماه قمری ( یکم تا سوم ذی‌القعده) و نبود مزاحمت نور ماه، شرایط مناسبی برای رویت آن را ایجا وجود دارد. شهابواره‌ها زمانی که جذب جاذبه زمین می‌شوند، با سرعت زیادی در جوّ سقوط کرده و بر اثر اصطحکاک شدید با آن، تبخیر می‌شوند. این ذرات معمولا در ارتفاع ۹۰ الی ۱۲۰ کیلومتری از سطح زمین نور درخشان و زیبایی را در کوتاه مدت از خود بر جای می‌گذارند.
کانون بارش (قسمتی از آسمان که شهاب‌ها از آن منشاء می‌گیرند) در صورت فلکی جوزا (دوپیکر) است.
بارش شهابی جوزایی هر سال از ۱۶ آذر آغاز و تا ۲۷ آذر ماه ادامه می‌یابد که امسال در شامگاه ۲۳ آذر به اوج خود می‌رسد. در زمان اوج احتمالا می‌توان در هر دقیقه به طور تقریبی دو شهاب را در آسمان دید. این به شرطی است که شما در مکانی خارج از شهر و به دور از نور چراغ‌ها، مستقر باشید و با کمی خوش‌شانسی در صورت مساعد بود شرایط جوی، می‌توانید از سوختن شهاب‌هایی که با چندین برابر سرعت صوت در آسمان حرکت می‌نمایند، لذت ببرید. احتمالا مشاهده این پدیده در شهرهای بزرگی مانند تهران کم است و بهتر است برای دیدن این پدیده نجومی به مناطق امنی در بیرون شهرها بروید.
به دلیل اینکه بارش شهابی جوزایی در شش ماهه‌ سرد سال روی می‌دهد، پیشنهاد می‌شود در هنگام خروج از شهر از لباس گرم استفاده نموده و گروه‌های مستقر در مناطق کویری، حتما به نکات ایمنی از جمله همراه داشتن جعبه‌ کمک‌های اولیه، تجهیزات گرمایشی و لباس مناسب توجه نمایند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

۲ دیدگاه

دیدگاه شما چیست