اخبار اخبار ایران و جهان

ماهواره نظامی روسیه در فضا گم شد

نوشته شده توسط مریم فخیمی

یکی از دو ماهواره روسی که اخیرا به فضا پرتاب شده است، نتوانست در مدار اصلی خود تزریق شود. ماهواره نظامی کونوپوس توسط پرتابگر سایوز با هدف نظارت بر فعالیت‌های دریایی و زیردریایی‌ها طراحی و ساخته شده بود.
دو ماهواره نظامی روسیه توسط پرتابگر سایوز عصر روز شنبه ۱۴ آذر ۹۴ از پایگاه فضایی «پلستسک» در شمال غرب روسیه به فضا پرتاب شدند. بنا به گزارش اولیه وزارت دفاع، همه عملیات مربوط به پرتاب طبق برنامه و با موفقیت انجام شد.
اما طی روزهای اخیر، خبرگزاری‌های روسیه اعلام کردند ماهواره کونوپوس ‌اس‌تی که با هدف نظارت بر فعالیت‌های دریایی و ردیابی زیر دریایی‌های دشمن طراحی شده بود، نتوانست از پرتابگر خود جدا شود. این ماهواره قرار بود درمدار ۷۰۰ کیلومتری زمین قرار گیرد. فناوری استفاده شده در ساخت ماهواره کونوپوس اس‌تی بسیار پیشرفته و برای ساخت آن ده سال زمان صرف شده بود.
براساس اخبار منتشرشده یکی از چهار قفل نگهدارنده کونوپوس اس‌تی روی پرتابگر دچار نقص فنی شده و به همین علت این ماهواره نتوانست از قسمت بالایی پرتابگر جدا شود.
هر چند روسیه به طور رسمی خبر ناکامی ماهواره کونوپوس اس‌تی را تایید نکرده است، اما داده‌های ردیابی جمع‌آوری شده توسط فرماندهی دفاع هوافضا در آمریکای شمالی نشان داد که مرحله بالایی موشک سایوز به سمت مداری رفته که نزدیک‌ترین نقطه آن به زمین در ارتفاعی حدود ۱۰۴ کیلومتر است. این داده‌ها نشان می‌دهد که کونوپوس اس‌تی طی چند روز آینده در نیمکره جنوبی زمین سقوط خواهد کرد.
اما ماهواره دوم با موفقیت در مدار تعیین‌شده قرار گرفت. این ماهوراه برای آزمایش‌های راداری شرکت آلمازآنتی، تولید‌کننده سامانه‌های ضدهوایی و ضدموشکی استفاده خواهد شد.

ماهواره نظامی روسیه گم شد

این ماموریت نخستین پرتاب توسط موتور NK-33 بعد از انفجار پرتابگر آمریکایی آنتارس در اکتبر ۲۰۱۴ بود. در ابتدا گفته می‌شد که انفجار آنتارس به خاطر نقص فنی در این موتور روسی بود. بررسی‌های بعدی نشان داد این انفجار به ‌علت مشکل در توربوپمپ موتور AJ26 که نوع آمریکایی NK-33است، رخ داده بود.
پرتابگر سایوز «۲٫۱وی» یک پرتابگر دومرحله‌ای و از خانواده سایوزها است. این پرتابگر بر خلاف هم‌خانواد‌ه‌های خود فاقد تقویت کننده است. در مرحله احتراق اصلی سایوز ۲٫۱وی، یک موتور NK-33 وجود دارد که پیشرانه آن را نفت سفید و اکسیژن مایع تشکیل می‌دهد. موتورهای NK-33 در اوایل دهه ۱۹۷۰ در شوروی سابق ساخته شدند.
طی سال‌های اخیر روسیه در پرتاب ماهواره‌های مختلف که به سایر کشورها تعلق داشت متحمل شکست‌های فراوان شده است. اخیرا نیز در پرتاب یک ماهواره مکزیکی در ماه خرداد ناموفق بود.

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست