آخرین اخبار

اولین مجله تخصصی فیزیک غرب آسیا با نمایه ISI

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

اولین مجله تخصصی فیزیک غرب آسیا با نمایه ISI در واحد علوم و تحقیقات ارائه شد…

مجله “Journal of Theoretical and Applied Physics” اولین مجله تخصصی فیزیک در غرب آسیا که توسط مرکز تحقیقات فیزیک و پلاسمای واحد علوم و تحقیقات منتشر می شود ، موفق به کسب نمایه ISI شد.
دکتر داود درانیان عضو هیات علمی مرکز تحقیقات فیزیک و پلاسمای واحد علوم و تحقیقات و سردبیر مجله “Journal of Theoretical and Applied Physics” گفت: ایده اولیه راه اندازی مجله تخصصی فیزیک برای اولین بار سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) با توجه به احتمال عدم پذیرش و چاپ مقالات و پژوهش های محققان ایرانی در مجلات بین المللی و به دلیل مقابله با اعمال تحریم ها، پایه ریزی شد.
وی با اشاره به حمایت واحد علوم و تحقیقات از راه اندازی مجلات معتبر و بین المللی افزود: در ابتدای کار با اخذ مجوز از وزارت ارشاد و تحت حمایت واحد علوم و تحقیقات مجله ای انگلیسی با عنوان  Iranian Physical Journal
راه اندازی که پس از دوسال به شکل فعلی آن تغییر نام داده شد.
دکتر درانیان افزودند: با مساعدت معاونت پژوهشی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی  این مجله  در سایت اشپرینگل(Springer) نمایه شد ، تا از این طریق بتوان این مجله را به دیگر مراکز علمی جهان معرفی کرد.
وی اضافه کرد: با همکاری اساتید و دانشمندان برجسته داخلی و خارجی و حساسیتی که در چاپ مقالات به خرج  داده شد، توانستیم علاوه بر افزایش سطح کیفی آن، رتبه های علمی پژوهشی دانشگاه آزاد، وزارت علوم و نمایه ISC را برای این مجله اخذ کنیم.
دکتر درانیان افزودند: برای اینکه مجله ای بتواند در ISI نمایه شود باید در درجه اول مقالاتی که در آن به چاپ می رسند علاوه بر بالا بودن کیفیت و سطح تحقیقات، به روز نیز باشند. همچنین اشخاص معتبر و شناخته شده ای در راس مجله و تحریریه آن حضور داشته باشند. بر همین اساس در این مجله علاوه بر حساسیت مضاعف در انتخاب و تأیید مقالات، حضور اساتیدی مطرح در این رشته نظیر دکتر قرآن نویس و دکتر سوالونی در اخذ نمایه ISI تأثیرگذار بودند.
وی با اشاره به اینکه سه سال تلاش مستمر منجر به کسب نمایه ISI برای این مجله شد، تصریح کرد: نه تنها در ایران بلکه در غرب آسیا و در زمینه فیزیک تنها مجله “Journal of Theoretical and Applied Physics” واحد علوم و تحقیقات توانسته در نمایه ISI به ثبت برسد.
سردبیر مجله تخصصی فیزیک واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه با ISI شدن مجله با حجم بیشتری از مقالات نسبت به گذشته روبرو خواهیم شد، گفت:  مقالاتی که برای چاپ در این مجله ارائه می شوند قبل از ارائه به داوران بین المللی توسط متخصصان مجله پایش می شوند، و در صورتی که از ارزش کافی برای چاپ برخوردار باشند به منظور داوری به داوران بین المللی ارائه می شوند،(چاپ مقالات حداقل نیازمند تأیید دو داور بین المللی دارد). لازم به ذکر است کلیه مراحل ارسال و چاپ مجلات بصورت آنلاین صورت می گیرد و در صورت تأیید نهایی با ارائه به اشپرینگل به چاپ می رسد.
وی با اشاره به اینکه نمایه شدن مجله ای در ISI علاوه بر دستاوردهای معنوی نظیر افزایش اعتبار در بین مراکز علمی ، برای مرجعیت آن مجله درامد نیز خواهد داشت، با کسب درجه ISI اشپرینگل می تواند مقالات چاپ شده در مجله “Journal of Theoretical and Applied Physics” را به متقاضیان بفروشد که درصدی از آن به این دانشگاه تعلق خواهد گرفت.
دکتر درانیان افزود: در حال حاضر این مجله بصورت فصل نامه به چاپ می رسد و با توجه به قراردادی که با اشپرینگل داریم در هر شماره ۱۰ مقاله به چاپ میرسد، البته درصدد هستیم تا این مجله را بصورت دوماه نامه(سالانه ۶۰ مقاله) به چاپ برسانیم. همچنین از آنجایی که ضریب تأثیر مجلات فیزیک بطور میانگین بین ۵/۱ تا ۲ است به دنبال آن  هستیم تا ظرف یک سال آینده ضریب تأثیر این مجله حداقل به یک برسد.
لازم به ذکر است مجله “Journal of Theoretical and Applied Physics” به سرویراستاری دکتر هادی سوالونی، مدیر مسئولی دکتر محمود قرآن نویس و سردبیری دکتر داود درانیان از اعضای هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات توسط اتشارات اشپرینگل به چاپ می رسد.
اعضای هیأت تحریه این مجله را دکتر عباس انواری از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر مرتضی اصلان نژاد از کالج امپریال بریتانیا، دکتر شهریار بایگان از دانشگاه تهران، دکتر نادر قهرمانی از دانشگاه شیراز، دکتر محمود قرآن نویس از واحد علوم و تحقیقات، دکتر Kattesh V.Katti از دانشگاه میسوری آمریکا، دکتر محمود ملاباشی از واحد علوم و تحقیقات، دکتر Frank Placido از دانشگاه غرب اسکاتلند، دکتر Mogens Rysholt از دانشگاه تکنیکال دانمارک و دکتر وحید تکوک از دانشگاه رازی تشکیل می دهند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست