آخرین اخبار

میکروتوربین های شریف در روستاهای ایران

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

حققان دانشگاه صنعتی شریف با دستیابی به فناوری ساخت انواع میکروتوربین‌های آبی، ۳ دستگاه از آنها را برای تولید برق تجدید‌پذیر در مناطق دورافتاده نصب کرده و مورد بهره‌برداری قراردادند. یک نوع از این میکرو توربین‌ها برای اولین بار در جهان توسط این تیم تحقیقاتی طراحی و ساخته شده است…

برق، نعمتی است که در عصر مدرن اهمیت برخورداری از آن دست کمی از حقوق اولیه انسانی ندارد. به همین دلیل است که دولت‌ها سعی می‌کنند به هر ترتیبی تمام مردم کشورشان را از آن بهره‌مند کنند حتی اگر این کار روی کاغذ اقتصاددانان توجیهی نداشته باشد. گاهی میلیاردها تومان هزینه لازم است که برق را از نیروگاه‌ به یک روستای دور افتاده در منطقه‌ای کوهستانی برسانند که شاید جمعیت آن از چندین خانوار فراتر نرود. بر همین اساس امروزه راه حل تولید برق پراکنده از نیروگاه‌های میکرو که از انرژی‌های تجدید پذیر بهره می‌گیرند توسط کارشناسان مورد توجه قرار گرفته است. امری که از دید مسئولین کشورمان پنهان نمانده است. بدین ترتیب محققان یکی از واحدهای فناور مرکز خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف به سفارش وزارت نیرو موفق شدند طی ۸ ماه تلاش به فناوری طراحی و ساخت ۳ نوع میکروتوربین‌ جهت تولید برق از آب‌های روان محدود دست یابند. این سه نوع توربین متناسب با میزان فشار و دبی‌ منابع آبی در مناطق مختلف کشور قابل استفاده هستند. هم‌اکنون از هر نوع این میکرو توربین‌ها یک نمونه عملیاتی ساخته و در سه نقطه کشور در حال بهره‌برداری است. بنا به گفته مسئولین پروژه شرکت منابع آب و نیروی ایران قصد دارد ۶۰ دستگاه از این نیروگاه‌ها ساخته و به مشتریان با شرایط مدت دار واگذار کند.
دکتر محمد دور علی، استاد دانشگاه صنعتی شریف و مجری این پروژه درباره اهمیت و کاربردهای چنین نیروگاه‌هایی می‌گوید: « تولید انرژی برقآبی در مقیاس میکرو که کوچک تر از ۵۰ کیلووات محسوب می‌شود در محیط‌های مستعد به عنوان یکی از روش‌های شناخته شده تأمین انرژی برای واحدهای پراکنده و دور از شبکه سراسری در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.» به گفته وی اطلاعات جمع آوری شده نشان می‌دهد که امکان نصب میکرونیروگاه در ایران در مکان‌هایی مثل مزارع پرورش ماهی، آبشارها، چشمه‌ها، انتهای لوله‌های ورودی به تصفیه خانه‌ها، و کنار رودخانه‌ها وجود دارد.
بنا به گفته مسئولان پروژه، مجموعه نیروگاه‌های تولید شده در دانشگاه صنعتی شریف شامل توربین و سیستم کنترل کلیه تست‌ها هیدرولیکی و الکتریکی را طبق استاندارد IEC41 پشت سر گذاشته که این تست‌ها در محل موسسه تحقیقات آب و در آزمایشگاه تست نیروگاه‌های آبی میکرو و با حضور داوران تراز اول انجام شده است.
تیم تحقیقاتی دکتر دورعلی در یکی از واحدهای مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف مشغول بهبود این نیروگاه‌ها هستند تا این محصولات را برای ارائه در بازارهای جهانی بیش از پیش جذاب و منحصر به فرد کنند.

منبع : دانشگاه شریف

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست