اخبار اخبار ایران و جهان مقالات

مک لارن: با مغزتان برانید

نوشته شده توسط علیرضا نجفی پور

رونمایی از خودروی مفهومی جدید MP4-X شرکت مک‌لارن با استفاده از دستورات مغز برای مسابقات فرمول یک…

رقابت های فرمول یک، بیش از خیلی از ورزش‌های دیگر تکامل یافته است، مسابقه‎ای مجهز به تکنولوژی که در آن هرساله، تیم‌ها، اتومبیل‌ها را تغییر می‎دهند، تا هیچ عیب و نقصی در جریان مسابقه وجود نداشته باشد. این مسابقات اتومبیل‌رانی مدام دچار پیشرفت شده و با قوانین سخت‌تری نیز همراه می‎شود.
این موضوع باعث می‌‎شود که مدل MP4-X ، مک لارن بسیار مورد توجّه باشد.
اتومبیل مفهومی مک‌لارن که مخصوص مسابقات فرمول یک است دو روز پیش رونمایی شد و اهمیت این مسابقات را بیش از پیش کرد.
جان آلرت مدیر تجاری گروه فناوری مک‌لارن می‎گوید: “ما می‎خواستیم با به کارگیری هنر خود تا حدی که ممکن است در آینده‎ی نزدیک بدون رقیب باشیم.”
او در مورد آینده‎ای صحبت می‎کند که آزاد شدن گاز CO2 در هوا یک معضل بزرگ بوده و خودروهای الکترونیکی حرف اوّل را بزنند و رانندگان به جای استفاده از دست خود در حین رانندگی از مغز خود استفاده کنند.
این استفاده از مغز که به آن bonkers گفته می‌شود، سرشار از جذابیت و بسیار عجیب می‌باشد. خودروهای مارانلو شرکت فراری که برای فرمول یک طراحی شده بود نیز به همین سبک بودند و اوایل سال جاری عرضه شدند.
MP4-X کاری از واحد فناوری های کاربردی شرکت مک‌لارن می‌باشد، که به پروژه های مختلفی، از ساخت خودروهای مک‌لارن گرفته تا بخش ساخت خمیردندانی برای درمان بیماری ALS می پردازد.
این تیم به طور خلاصه‌وار در مورد این پروژه صحبت کرده است، و البته حرفی درباره‎ی قیمت آن، اینکه مقررات فرمول یک را رعایت می کند یا خیر و یا سایر قابلیت‎های مربوط به فن‎آوری آن انجام نداده است.
مک‌لارن اصرار دارد تمام تکنولوژی‌هایی که مد نظر دارد در خودروی MP4-X به واقعیت بپیوندد، حتّی آن‌هایی که در ابتدای مراحل مفهومی هستند و طبق شعاری که مک‌لارن در سال ۲۰۰۱ داد “ترسیم یک فضای ادیسه‌ای” امکان پذیر گردند.
مانند تمامی خودروهای مفهمومی امروزی که در آینده عرضه می‎شوند، MP4-X نیز الکترونیکی می‎باشد. این اتومبیل به یک باتری بزرگ متکی نیست؛ و مک‌لارن گفته است که این خودرو دارای چندین باتری نازک خواهد بود. همچنین بدنه‎ی آن یکپارچه است.
این باتری‌ها به صورت طبیعی و با پانل‎های خورشیدی روی خودرو شارژ می‎شوند. به لطف پوششی که مربوط به اجزا و مواد خطرناک برای محیط زیست می‎باشد حتی اگر MP4-X با فشار گاز، کربن دی اکسید خارج می‎کرد راننده متوجه‌ی آن نمی‎شد.
در پایان اگر بخواهیم درباره‎ی کابین آن صحبت کنیم کاملاً منطبق با معیارهای FIA که سال‎های گذشته برای مسابقات فرمول یک تعیین کرده می‎باشد، دارای یک سایه‌بانی است که فتوکرومیک بوده و با تغییر رنگ، دید راننده را بهبود می‎بخشد.
MP4-X دارای چندین دوربین بوده و خود دارای کلاه ایمنی برای رانندگان است که حتّی دید آن‎ها را بهبود می‎بخشد و طرح آن تقلیدی از کلاه ایمنی جت‌های جنگنده‎ای است که خلبانان روی صورت خود می‎گذارند.
در برنامه های آینده‎ی مک‌لارن، خودروهایی بدون سرنشین وجود دارند که این خودروها بدون استفاده از دست که در خودروهای امروزی دیده می‎شود از طریق سیگنا‎ل‎های الکترونیکی مغز حرکت می‌‎کنند.
خودروی مفهمومی دارای بهره‌وری بسیار زیادی است، منبع تغذیه‎ی آن الکترونیکی بوده و از این راه در کاهش آلودگی هوا نقش دارد. سطوح خودرو قابل در هر لحظه به حالت مورد نیاز تغییر می کند. همچنین در مدل‌های اسپورت، آخرین مدل یک بال عقبی نیز در روی خودرو دیده می‎شود، البته فرمول یک این تکنولوژی را ممنوع کرده است.
همچنین الکترودهای قدرتمند شارژی در گوشه‌های خودرو هستند که در فضای اطراف بال‌ها هوا را تبدیل به انرژی می‎کنند. علاوه بر این در قسمت عقب یک بادشکن متحرک تعبیه شده که به عنوان ترمز پنجم این خودرو عمل می‌کند.
اگر شما شگفت‌زده شده‌‎اید و تغییرات دیگر این خودرو را فراموش کرده‌اید، باید بگوییم این تغییر بزرگ مربوط به لاستیک‌های آن می‎باشد. این لاستیک‌ها نام تجاری مستقل از مک‌لارن یعنی گرافن و باکی بال را به کار گفته‌اند.
چرخ‌های MP4-X دارای سنسورهای پوششی می‌باشد که کم باد شدن و فرسودگی لاستیک‌ها را به صورت خودکار اطلاع می‏‎دهد. این مرحله یک فناوری پیشرفته می‎باشد که نقش راننده را در چک کردن مداوم چرخ‌ها نیز کم می‎کند و در پاسخ به گزارش‎هایی است که گفته بودند چرا لاستیک‌ها خشک می‎باشند.
MP4-X شاید به این زودی‌ها عرضه نشود. اما با رعایت تمامی قوانین FIA هم نظر FIA را به خود جلب کرده و هم از همین حالا طرفداران زیادی دارد. اگر برخی موارد مربوط به خودروهای فعلی غیرقابل قبول است، باید منتظر بمانیم و این خودروی برجسته که با رفع اشکالات قبلی می‎آید را ببینیم.

canopy_a-932x524 canopy_b-932x524 canopy_c-932x524 rear_3_4_low-932x524 nose_close-932x524 front_low-932x524 side_elv-932x524 side_low1-932x524 sidepod-932x524 front_3_4_lower-932x524 rear_low-1024x576 rear_elv-932x524 canopy_d-932x524

درباره نویسنده

علیرضا نجفی پور

دیدگاه شما چیست