اخبار اخبار ایران و جهان

انتشار تصاویر خیره‌کننده از سطح پلوتو

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

با کیفیت‌ترین تصاویر از سیاره کوتوله پلوتو به زمین مخابره شد. فضاپیمای نیوهورایزنز این تصاویر را هنگام گذر از کنار این جرم در اوایل تابستان امسال گرفت. در تصاویر انتشاریافته اخیر، جزئیات دقیقی از عوارض سطحی پلوتو نشان داده شده است.
به تازگی تصاویری از پلوتو منتشر شده است که یکی از دقیق‌ترین تصاویر نمای نزدیک این جرم است. این تصاویر محدوده‌ای از سطح پلوتو به طول ۸۰۰ و عرض ۸۰ کیلومتر را نشان می‌دهد. در این تصاویر مجموعه‌ای از کوهستان‌ها، گودال‌ها و مناطق یخ‌زده پلوتو با دقتی بین ۷۷ تا ۸۵ متر دیده می‌شود.

دشت اسپوتنیک

این تصویر ناحیه‌ای کوهستانی از نوار سواحلی دشت اسپوتنیک (نام غیر رسمی) در پلوتو را نشان می‌دهد. جان اسپنسر یکی از کارشناسان علمی ماموریت نیوهورایزنز می‌گوید که این کوهستان‌ها به احتمال زیاد در طی میلیون‌ها سال گذشته به این منطقه جابجا شده‌اند.

دشت اسپوتنیک

در این تصویر نمایی از دهانه‌های برخوردی در سطح یخ‌زده پلوتو دیده می‌شود.

 دشت اسپوتنیک

این تصویر نمایی از عوارض ناشی از فرسایش سطح یخی پلوتو را نشان می‌دهد.

تصاویری که در ادامه می‌بینید، توسط ابزار لوری، از فاصله ۱۷ هزار کیلومتری از پلوتو گرفته شده است. در این فیلم کوتاه، نمایی نزدیک از سطح پلوتو را مشاهده می‌کنید.

فضاپیمای نیوهورایزنز در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ از نزدیکی سیاره کوتوله پلوتو و اقمارش گذشت و برای نخستین‌بار تصاویر دقیق و با کیفیتی از این اجرام به زمین ارسال کرد. تصاویر ارسالی توسط این فضاپیما برای دهه‌ها، بهترین تصاویری خواهد بود که از اجرام کمربند کویی‌پر در اختیار دانشمندان است.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست