اخبار اخبار ایران و جهان مقالات

میمون‌هایی که منقرض خواهند شد

نوشته شده توسط آرش رئیس‌بهرامی

گزارش‌های محققان حاکی از آن است که بیش از نیمی از نخستی‌های جهان در معرض انقراض‌اند …

آخرین گزارش اتحادیه محافظت از طبیعت بیش از نیمی از گونه‌های نخستی در زمین در معرض انقراض قرار دارند. در مقایسه با گزارش‌ها دیگر از بقیه نقاط زمین، این گزارش شامل فهرستی از ۲۵ نخستی که می‌توانند در معرض انقراض قرار بگیرند هست و بنابراین نیاز به فعالیت‌های محافظتی فوری دارند.
گزارشی با تیتر “نخستی‌های درخطر: ۲۵ تا از آسیب‌پذیرترین نخستی‌های دنیا”  هر دو سال یک‌بار منتشر می‌شود و به مهم‌ترین خطراتی که نخستی‌ها در طبیعت با آن‌ها مواجه می‌شوند می‌پردازد.
این لیست شامل بعضی از شناخته‌شده‌ترین گونه‌ها هست، مثل اورانگوتان سوماترایی  و لوریس کند جاوان، ولی گونه‌های کمتر شناخته‌شده و بیشتر در معرض خطر را هم شامل می‌شود. این‌ها شامل لانگور خاکستری کشمیری، که اکنون تعداد شناخته‌شده‌ای در دسترس نداریم، و لانگور گربه‌ای، که تا الآن حدود ۶۰ گونه فقط در جنگل‌های ویتنام وجود دارند، هستند.

لمور بامبویی دریاچه آلائوترا تنها در نیزارهای اطراف دریاچه باقی‌مانده است.

لمور بامبویی دریاچه آلائوترا تنها در نیزارهای اطراف دریاچه باقی‌مانده است.

لیست امسال این‌گونه تا حاوی پنج گونه از ماداگاسکار، پنج‌تا از آفریقا، ده تا از آسیا و پنج تای دیگر از آمریکای مرکزی و جنوبی بود. میزان درخطر بودن گونه‌ها فقط به تعداد افراد زنده بستگی ندارد، بلکه به شرایط زندگی و خطراتی که ممکن است جاندار با آن روبرو شود هم‌بستگی دارد. خطر اصلی که یک نخستی می‌تواند با آن مواجه شود تخریب محیط‌زیست و شکار برای تغذیه یا تجارت‌های غیرقانونی حیوانات خانگی است.
دکتر کریستف شویتزر، دبیر حفاظت در انجمن جانورشناسی بریستول، که برای تهیه لیست کمک کرده است می‌گوید” این تحقیق، خطراتی که خیلی از نخستی‌های دنیا با آن‌ها درگیر می‌شوند را برجسته می‌کند، ما امیدواریم که توجه مردم را بر گونه‌های کمتر شناخته‌شده نخستی‌ها افزایش دهیم، بعضی‌هایی که شاید مردم حتی اسمشان را هم نشنیده باشند مثل لمور کوتوله کوه‌های لاواسا از ماداگاسکار(گونه‌ای که در دو سال اخیر کشف‌شده است) یا میمون رولوی از غنا و ساحل‌عاج، که فکر می‌کنیم در معرض شدید انقراض قرار دارند.”

طی نسل، جمعیت میمون‌های رولو‌وی که در ساحل عاج و غنا زندگی می‌کنند بیش از هشتاد درصد کاهش یافته است

طی نسل، جمعیت میمون‌های رولو‌وی که در ساحل عاج و غنا زندگی می‌کنند بیش از هشتاد درصد کاهش یافته است

هم‌اکنون ۷۰۳ گونه شناخته‌شده از پریمات ها داریم که این تعداد در حال افزایش است. در ۱۵ سال اخیر محققان ۷۵ گونه جدید پریمات ها را توصیف کرده‌اند، که بیشترشان از جزیره ماداگاسکار بوده‌اند. درحالی‌که فقط ۱۰ درصد از جنگل‌های باقیمانده است، تعداد بسیاری ازاین‌گونه‌ها به حمایت‌ها فوری احتیاج دارند و این لیست برای جلب‌توجه بیشتر مردم به این‌گونه ها منتشرشده است. شما می‌توانید ببینید که چه گونه‌های دیگری در معرض خطر قرار دارند.

+ توضیح تصویر اصلی این مطلب : اورانگوتان سوماترایی اکنون به شدت در معرض خطر است./

درباره نویسنده

آرش رئیس‌بهرامی

دیدگاه شما چیست