اخبار اخبار ایران و جهان برنامه های علمی چرخ

“چرخ” ۱۰ آذر: پیش بسوی آینده ای فناورانه و عاری از ایدز

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

۱۰ آذر ماه در تقویم جهانی به نام ویروس ایدز ثبت شده و از همین رو محور اصلی برنامه چرخ شب گذشته، پرداخت به این موضوع بود که با حضور مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز (دکتر فرداد درودی)؛ مباحث مختلفی مانند بیان جزئیات برنامه مقابله با این بیماری در کشورمان، ارائه آمارهایی در این حوزه و توضیحات بیشتر در خصوص شعار امسال سازمان ملل متحد ” شتابان به سوی پایان اپیدمی ایدز” را در بر داشت.
صفاریان پور با ذکر عدم توازن در آمارهای جهانی موجود که از رشد HIV در کشور و کاهش آن در سایر نقاط جهان می گوید، ذهن پرسشگر مخاطبان را به این موضوع مهم مشغول کرد و با پخش کلیپی که روایت فرهاد شمسیان از ویروس HIV بود به سراغ گفت و گوی خود با “درودی” رفت.

همچنین سوالی که بینندگان در این قسمت از برنامه چرخ باید بصورت پیامکی به آن پاسخ می دادند، پیشنهادشان برای مهار ایدز در ایران بود.

مساله ترس نیست، آگاهی است

درودی در همان ابتدای صحبت خود از وجود ۱۷ میلیون مبتلا به HIV در جهان که خود از وجود این بیماری در بدنشان اطلاعی ندارند گفت و  کسب آگاهی در خصوص این بیماری و اینکه افراد باید با انجام آزمایش از وضعیت سالم بودن یا مبتلا بودن خود به HIV کسب اطلاع کنند را مهمترین قدم در مهار ایدز دانست.
او از تخمین ۸۰ هزار نفر مبتلا به ایدز در ایران نیز گفت، و کنترل اپیدمی ایدز را در گرو مشارکت افرادی که مبتلا هستند دانست.
درودی از برنامه ای که با تجربیات بشر در زمینه کنترل و مهار اپیدمی ایدز در ۱۵ سال گذشته از روش کنترل بدست آمده و دستاوردهایی همچون (کاهش ۳۵ درصدی موارد جدید مبتلا به HIV؛ افزایش ۸۴ درصدی دسترسی به درمان های ضد ویروسی، کاهش ۵۸ درصدی ابتلای نوزادان متولد شده و کاهش ۴۲ درصدی موارد به مرگ) را بهمراه داشته گفت و مقوله کنترل این بیماری را امری شدنی دانست و از برنامه جهانی که ظرف سال های ۲۰۱۵ میلادی تا ۲۰۳۰ می خواهد این اپیدمی را به طور کامل تحت کنترل داشته باشد و دیگر ایدز را از فهرست یک تهدید بهداشتی خارج نماید (به طوری که از ابتلای ۲۸ میلیون نفر به این بیماری جلوگیری به عمل می آید و ۲۱ میلیون نفر را هم از کام مرگ نجات می دهد) و نسلی عاری از ایدز را شاهد باشیم، صحبت کرد.

دکتر فرداد درودی

دکتر فرداد درودی/ مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز

او به افزایش آمار مبتلایان به ایدز از راه جنسی ظرف سالهای گذشته در کشور نیز اشاره کرد و هزینه کردن و سرمایه گذاری دولت ها در زمینه مقابله با این اپیدمی را نوعی منفعت برای آنها خواند و گفت هر دلاری که در این زمینه سرمایه گذاری صورت بگیرد، ۱۵ دلار سود خواهد داشت. مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز از برنامه ایران با عنوان ۹۰۹۰۹۰ هم مطالبی را برای مخاطبان چرخ بیان کرد و آگاهی ۹۰ درصد از مبتلایان به ابتلای خود به این بیماری، درمان ۹۰ درصد از آنها و دست آخر کنترل بیماری ۹۰ درصد از میان آنان را دلیل نام گذاری و هدف این برنامه خواند.
البته امیدواریم همانطور که سیاوش صفاریان پور هم گفت : خودرو سیستم مدیریت بهداشتی کشور بتواند با این سرعت که در برنامه ۹۰۹۰۹۰ ذکر شده تخت گاز برود و به اهدافش برسد، چرا که کارنامه عملکرد این سیستم در مقوله کنترل و درمان ایدز قابل قبول نیست.

مقابله یا همراهی؟ هیچکدام!

فصل دوم چرخ امشب در گفتگو با مهندس محمود کریمی، کارشناس نوآوری نظام یافته چرخید.
واژه شناسی آنچه که در دنیای فناوری و دنیای جدید در حال روی دادن است مبحث شب گذشته چرخ بود که البته به مقابله و یا همراهی با فناوری های نوظهور نیز کشیده شد.
کریمی اشتیاق برای آشنایی با فناوری های امروز را باعث شتاب و سرعت گرفتن موج پیشرفت فناوری و تکنولوژی در ۱۰ سال گذشته دانست و پرهیز از مقابله و یا تسلیم در برابر این موج و در مقابل برنامه داشتن برای بهره مفید بردن از آن را راهکار مناسب دانست.
او گفت قطعا نمی توان انتظار داشت که سرعت فرهنگستان زبان با سرعت پیشرفت و فناوری بتواند برابری کند و برای تمام پدیده های جدیدی که در این عرصه رقم میخورد واژه یابی کند.
این کارشناس به ارائه آماری هم در خصوص محتوای تولید شده در بستر وب و شبکه های اجتماعی در یک دقیقه هم پرداخت و آن را تشبیه به یک کانال بزرگی کرد که هر کس میتواند به هر اندازه که میخواهد در آن آب بریزد و این ما هستیم که باید به اندازه گنجایش و میزان مورد نیازمان از آن بهره ببریم.

کارشناس نوآوری نظام یافته

محمود کریمی/ کارشناس نوآوری نظام یافته

او به این نکته که باید کنترل برنامه زندگی افراد دست خودشان باشد هم اشاره ای کرد و گفت نباید فکر کنیم که باید پاسخگوی دائمی و به آن مطالب مطرح شده در شبکه های اجتماعی باشیم و باید برای آن برنامه ای منظم داشته باشیم تا در این مسیر غرق نشویم.
این قسمت از چرخ با تسلیت به مناسب ایام اربعین حسینی به کار خود پایان داد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست