آخرین اخبار

یازدهمین همایش علوم و مهندسی آبخیزداری ایران

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دانشگاه یاسوج و انجمن آبخیزداری ایران یازدهمین همایش علوم و مهندسی آبخیزداری ایران را برگزار می کند…

حفاظت منابع آب و خاک یکی از اهداف مهم و کاربردی هر کشوری می باشد. کشور ایران به دلیل واقع شدن در کمربند خشک و نیمه خشک دنیا، از نظر مدیریت منابع آب و خاک حوزه های آبخیز شرایط ویژه ای را می طلبدمشکلاتی همچون کاهش تنوع زیستی، سیل و خشکسالی های پیاپی، کاهش منابع آب شیرین و آلودگی آنها، بیابان زایی و هجوم ریزگردها اغلب نتیجه فرایندهای پیچیده ای هستند که راه حل آنها نیازمند نگرش سیستمی یا همان مفهوم اصلی در آبخیزداری است که امروزه در حال تبدیل شدن به روشی رایج بین مجامع و مدیران منابع در سراسر جهان است. به نظر می رسد در دهه های اخیر پیشرفت های نسبتاً خوبی در زمینه دانش علمی منابع طبیعی و آگاهی های زیست محیطی در کشور صورت گرفته است، اما هنوز مبنایی دقیق برای ایجاد چارچوبی جامع و کل نگر به منظور حفظ سلامت جامعه و توسعه پایدار اقتصادی فراهم نشده است. امروزه اندیشمندان علم آبخیزداری و مدیریت منابع آب دنیا تنها راه برون رفت از چالش های پیش روی را مدیریت یکپارچه و توسعه مشارکتی حوزه های آبخیز می دانند اما پر واضح است که تا امروز اغلب سرمایه گذاری های عمومی در ایران توسط سازمان های دولتی به شکل یک رویکرد چند بخشی و بدون هماهنگی های بین بخشی اجرا شده است. اکنون نیاز است که برنامه های توسعه ای تحت یک چتر مدیریتی و مالی واحد( Single Window System) قرار داده شود. سپس این رویکرد بوسیله مکانیسم های مختلفی در سیاست گذاری های بعدی اصلاح و بهینه شود. در این راستا دانشگاه یاسوج و انجمن آبخیزداری ایران یازدهمین همایش علوم و مهندسی آبخیزداری ایران را با محوریت توسعه مشارکتی در مدیریت حوزه های آبخیز برگزار خواهند کرد.
از محورهای همایش می توان به دانش بومی آبخیزنشینان و حفاظت منابع آبخیز، فناوری های نوین در مدیریت جامع حوزه های آبخیز، قوانین و برنامه های توسعه کشور و مشارکت مردمی در آبخیزداری و غیره اشاره کرد.
قابل ذکر است که این همایش در۳۱ فروردین ماه تا ۲ اردیبهشت ماه ۹۵ در این دانشگاه برگزار می شود و علاقه مندان می توانند مقالات خود را تا ۲۰ بهمن ۹۴ ارسال کنند و پس داوری در تاریخ ۱۰ اسفند ماه نسبت به انجام ثبت نام تا ۲۰ اسفند ماه اقدام کنند.

+ بابت کیفیت پایین تصویر اصلی مطلب از شما پوزش میخواهیم.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست