اخبار اخبار ایران و جهان

خانه فیزیک اصفهان در جهت آشنایی مردم با علم فیزیک تلاش می کند

نوشته شده توسط زینب دبیری

مسئول برنامه جُنگ فیزیک اصفهان در گفتگو با علمنا
“جُنگ فیزیک ” یکی از بی‌نظیرترین برنامه‌ها برای آشنایی بیشتر مردم به ویژه دانش‌آموزان با این علم است که به گفته یکی از مسوولان خانه فیزیک تلاشی برای ترویج این علم در بین خانواده‌ ها است.
فرهاد رازی، یکی از کارشناسان فیزیک دانشگاه اصفهان و برگزار کننده این برنامه در گفتگو با علمنا بیان داشت: این برنامه علمی-تفریحی شامل آزمایش‌های مهیج فیزیک است که به صورت تعاملی اجرا می‌‌شود و مخاطب را به شرکت در بحث‌ها تشویق می‌‌کند.
وی ادامه داد: هدف این برنامه آموزش شیوه فکر کردن و تعامل صحیح علمی است، در طول برنامه مخاطب به فکر کردن و بیان افکار خود درباره‌ پدیده‌ها تشویق می‌شود و از او خواسته می‌شود که ترسی از بیان نظرات علمی خود نداشته باشد چرا که بیان نظرات و تفکرات، محرک خلاقیت افراد است.
رازی مهمترین نکته مثبت این برنامه را عامه پسند بودن و ویژه تمام گروه‌های سنی عنوان کرد و ادامه داد: وجود گروه‌های سنی و حتی خانواده‌ها در کنار این برنامه موجب تعامل بیشتر گروه‌های مختلف سنی و آشنایی بیشتر با مباحث علمی خواهد شد.
وی فیزیک را علم زندگی عنوان کرد و اظهار داشت: خداوند برای انسان دو حجت قرار داده که یکی از آنها عقل و دیگری پیامبران هستند، بنابر این لازم است که انسان‌ها از عقل خود در راه درست فکر کردن استفاده کرده و برای ساختن زندگی بهتر برای خود و اطرافیان تلاش می‌کنند.
رازی، فیزیک را علم ندانستن پاسخ‌ها عنوان کرد و ادامه داد: فیزیک به شما می‌گوید که چه چیزی نادرست است اما این افراد هستند که در بین این همه نادرست مانند دانشمندان بزرگ نیوتون و انیشتین تعقل می‌کنند و راه درست را می‌یابند.
وی بیان داشت: گیج شدن راهی است به سوی تکامل بنابراین کودکان با سوال پرسیدن ذهن خود را درگیر موضوعات مختلف می‌کنند و چه بسا شرکت در این کارگاه‌ ها جرقه‌ای برای فعال شدن ذهن آنان و در نهایت راهی به سوی تعالی آنها خواهد بود.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست