اخبار اخبار ایران و جهان چرخ

آنچه در برنامه “چرخ” ۹ آذر گذشت …

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

همانطور که به شما وعده کرده بودیم از این پس در علمنا، سلسله گزارش های روزانه ای را خواهیم داشت، از آنچه که در برنامه “چرخ”می گذرد. حال در اینجا شاهد نخستین گزارش از این برنامه علمی خواهید بود که از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۹ از شبکه چهارم سیما پخش می شود…

همانطور که به شما وعده کرده بودیم از این پس در علمنا، سلسله گزارش های روزانه ای را خواهیم داشت، از آنچه که در برنامه “چرخ”می گذرد.
حال در اینجا شاهد نخستین گزارش از این برنامه علمی خواهید بود که از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۹ از شبکه چهارم سیما پخش می شود.

نگاهی به آینده
بار دیگر علاقه مندان به علم و دانش، بیننده برنامه چرخ در دوشنبه شب (۹ آذر ماه) با اجرای سیاوش صفاریان پور بودند.
در ابتدای این برنامه سیاوش صفاریان پور سوالی را مطرح کرد: “از نظر شما آینده کجاست؟”؛ سوالی که حالا چند روزی می شود تمام ساختار اصلی برنامه چرخ را به خود اختصاص داده و با حضور کارشناسان مختلف به ابعاد پاسخ به این پرسش می پردازد؛ سوالی که دیشب نیز از بینندگان خواسته شد تا با ارسال پیام کوتاه به آن پاسخ دهند.
پس از طرح این پرسش، صفاریان پور چند جمله کوتاهی در خصوص اجلاس سران جهان در کنفرانس اقلیمی پاریس که در حال برگزاری است گفت و این نوید را داد تا در روزهای آتی در برنامه چرخ به این موضوع به صورت مفصل پرداخته خواهد شد.

کنفرانس اقلیم در پاریس

کوتاه از این کنفرانس:
در ده کیلومتری مرکز پاریس، شهرکی با سیزده هزار نفر جمعیت به نام لابورژه، پذیرای یکی از بزرگترین کنفرانس های بین المللی که فرانسه تا به حال میزبانی کرده خواهد بود.
نمایندگانی از ۱۹۶ کشور دنیا و قریب به پنجاه هزار نفر از فرستادگان و سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای مدنی گرد هم می‌آیند تا برای اولین بار به توافقی جهانی و الزام‌آور برای جلوگیری از افزایش دمای کره زمین به بیش از دو درجه سانتی‌گراد برسند.
برای این کنفرانس گروه‌ها و نهادها و انجمن‌های مختلف سعی کرده‌اند تا راه حلی مناسب پیش روی سیاستمداران قرار دهند و از آنها بخواهند تا بر اساس یافته‌های علمی و زیست محیطی و تجربیات گذشته، اراده سیاسی برای تغییر را با برنامه‌هایی موثر و پایدار نشان دهند.
نتایج کنفرانس پاریس دست کم در مقایسه با “شکست کپنهاگ” (۲۰۰۹) مثبت و در خور توجه خواهد بود. لااقل اینکه در پاریس همه آمده اند و هیچ کدام از عاملان اصلی گرمایش جهانی غایب نیستند، و دیگر اینکه همه بر ضرورت تلاش هماهنگ و مشترک برای کنترل اثرات تغییر اقلیم توافق دارند.

در فصل اول برنامه شب گذشته چرخ؛ دکتر رضا حشمت ( رئیس انجمن طب سوزنی ایران ) میزبان بینندگان این برنامه بود و پاسخگوی سوالاتی شد که ناشی از نگاه تردیدآمیز جامعه به این روش طبی بود.
او همین تردیدها را باعث رشد این روش طبی دانست و از انجام تحقیقات و پژوهش گسترده در این حوزه برای رفع ابهامات گفت و ماحصل آن را قرارگیری طب سنتی در کنار طب نوین برشمرد.

دکتر رضا حشمت - رئیس انجمن طب سوزنی ایران

دکتر رضا حشمت – رئیس انجمن طب سوزنی ایران

او گفت: این “طب مکمل” حالا از آزمایشات و عکسبرداری نیز برای تشخیص بیماری و درمان بهره می برد.
حشمت از قدمت این طب نیز گفت و در پاسخ به سوال صفاریان پور در خصوص اینکه آیا بصورت آکادمیک نیز این طب آموزش داده می شود یا خیر؟ گفت : امروزه در دانشگاه های معتبر آمریکا، چین و حتی اروپا طب سنتی در حال تدریس است، ولی در ایران این طب که قدمتی ۷ ساله دارد هنوز جایگاهی برای خود در رشته های دانشگاهی پیدا نکرده است و باید تدبیری اندیشید تا این مشکل را حل کرد و علاقه مندان به فراگیری آن بتوانند بصورت آکادمیک نیز آن را دنبال کنند.

اما در فصل دوم برنامه چرخ شب گذشته چه گذشت؟
دکتر رضا کلانتری نژاد آینده پژوه؛ میزبانی علاقه مندان چرخ را برعهده داشت.
او از جمله “ما می توانیم” گفت و این جمله را تصوری از آینده دانست که رکن اصلی سفر به آینده محسوب می شود.
کلانتری نژاد باور به اختیار در سرنوشت را مفهوم اصلی این جمله برشمرد و یکی از مهمترین دلایل حرکت فرد به سمت پیشرفت دانست.

ما میتوانیم

جمله “ما میتوانیم” در کشورمان شعار مهم عرصه های علمی و فناوری نیز شده است.

این آینده پژوه این نکته را خاطرنشان کرد که: در سفر به آینده، فرد و نگرش تک بعدی او اهمیت ندارد و آنچه مهم تلقی می شود خواست اکثریت مردم یک جامعه و پتانسیل عمومی است و این حاصل نمی شود مگر با خروج ازفرم گرا بودن یعنی مسئولین فقط به دنبال انجام وظیفه نباشند بلکه در هر زمینه خلاقیت، ابتکار و هنر نیز داشته باشند.
او برای نمونه اشاره ای هم به برنامه فضایی ایران در سفر به فضا در سال ۱۴۰۴ کرد و گفت این برنامه خواست همگان نیست.
علت آن را هم ضعف در ترویج علم کشور دانست.
او گفت برای رسیدن به این هیجان همگانی باید به عمق مطلب و جزییات توجه شود.
وی در آخر گفت: آینده روشن، پیش روی همه جوامع می باشد ولی بشرطی که دید مثبت، هوشیارانه، نقادانه و باور به آینده نیز در آنها وجود داشته باشد زیرا چه ما بخواهیم و چه نخواهیم فناوری رو به رشد است و انقلاب های عظیم در حوزه تکنولوژی هر لحظه امکان وقوع دارد.
این هم آنچه در برنامه شب گذشته چرخ روی داد…

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست