آخرین اخبار

دانشگاه های مطرح کشور به “آپا” مجهز می شوند

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محمد تسلیمی،معاون مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات ایران، عصر چهارشنبه، در نشست خبری به مناسبت افتتاح دهمین مرکز «آپا» کشور گفت…

محمد تسلیمی، معاون مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات ایران، عصر چهارشنبه، در نشست خبری به مناسبت افتتاح دهمین مرکز «آپا» کشور در استان گلستان، به اهمیت فضای سایبری در دنیای امروز اشاره کرد و گفت: در دهه ۸۰ اینترنت وارد کشور شد و کشور ما با یک رشد خیلی خوب در منطقه و جهان، به این شبکه پیوست.
وی افزود: ما کشوری هستیم که بیشتر مصرف کننده سرویس هستیم تا تولید کننده؛ و در آمار حجم ترافیک، آپلود ما در مقابل ترافیک دانلود صفر است.
تسلیمی بیان کرد: با رشد این شبکه ها، مشکلات اساسی در سطح ملی به وجود آمد؛ موضوع امنیت به صورت جدی مطرح شد و تصمیم گرفتیم هر چه سریع تر مرکز تخصصی امنیتی احداث کنیم.
وی افزود: مرکز ماهر به عنوان تنها مرکز کافی نبود، ما تصمیم گرفتیم در سطح کشور یک توپولوژی ایجاد کنیم و مرکز ماهر یک هماهنگ کننده اصلی باشد و با بقیه مراکز همکاری داشته باشد. این مراکز را با عناوین مختلفی ایجاد کردیم.

 آپا ( آگاهی و پشتیبانی و امداد ) و گوهر ( گروه واکنش هماهنگ رخداد ) دو نمونه از مراکز در ارتباط با مرکز ماهر هستند.

وی افزود: فضای سایبر خیلی مهم است و خسارت های ناشی از آن می تواند بسیار اسفبار باشد.
تسلیمی تصریح کرد: شبکه های اجتماعی می تواند بدون اطلاع داشتن فرد، اطلاعات شخصی فرد را به سرقت ببرد؛ مانند شبکه اجتماعی وایبر. بحث دستورالعمل استفاده از شبکه های اجتماعی مطرح شده است و مرکز آپا در حوزه آموزش، آگاهی رسانی و اطلاع رسانی نقش زیادی دارد.
وی افزود: آموزش به کاربران بسیار مهم است و هر کس باید امنیت خود را تامین کند؛ این اولین انتظاری است که از آپا می توان داشت.
وی ادامه داد: مورد دیگر حضور در بحث کودکان است. در تعریف کودک از سه ساله تا ۱۸ سال کودک محسوب می شوند و ما برای آموزش کودکان با حمایت های پلیس فتا و وزیر ارتباطات و آموزش و پرورش برنامه داریم.
تسلیمی اظهار کرد: ما از حقوق کودکان صیانت می کنیم و پرتالی در این زمینه طراحی شده است و اطلاع رسانی انجام می شود.
معاون مرکز ماهر تصریح کرد: بحث دیگر مسئله کد نویسی است که به مدیران آموزش داده می شود؛ اگر کدنویسی امن نباشد نمی توانیم در امنیت خیلی جولان دهیم و سطح آن را بالا ببریم.
وی افزود: از طرف وزیر ارتباطات این دستور را دریافت کردیم که به سرعت تمامی دانشگاه های مطرح هر استان به آپا مجهز شوند و از حمایت های مادی و معنوی برخوردار شوند.
مهناز اقدسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گلستان در رابطه با نحوه راه اندازی مرکز تخصصی آپا گفت: زمانی که من مسئول پژوهش و فناوری ارتباطات شدم، پیشنهاد تاسیس این مرکزمطرح شد و در اردیبهشت سال جاری کارشناسی های لازم انجام شد؛ چون نیاز به منابع انسانی داشتیم در دانشگاه فنی گلستان در رشته کامپیوتر نیروی متخصص مناسب را پیدا کردیم.
اقدسی افزود: به پشتوانه این نیرو تصمیم به راه اندازی مرکز آپا  گرفتیم و در اردیبهشت ماه سال جاری از طرف ریاست دانشگاه این طرح پذیرفته شد و طی بازدید های به عمل آمده مجوز داده شد.

منبع: مهر

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست