آخرین اخبار

ساخت ربات طوطی‌نما برای تشخیص و کمک به توانبخشی اوتیسم

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان دانشگاه تهران برای نخستین بار در کشور ساخت رباتی طوطی‌نما برای معالجه اوتیسم را با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌ های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عملی کردند.
هادی مرادی مجری پروژه “طراحی و ساخت ربات طوطی‌نما برای تعامل با کودکان اوتیستیک جهت توانبخشی” درباره این پروژه بیان کرد: این ربات که به شکل طوطی ساخته شده است قابلیت تشخیص رنگ، اشکال مشخص، صدا و اشخاص را دارد و قابل کنترل از راه دور است.
وی عنوان کرد: تشخیص اوتیسم (درخودماندگی) در کودکان اغلب از طریق مصاحبه با والدین و ارزیابی کودک توسط متخصص انجام می‌شود بنابراین با توجه به تفاوت رفتار کودکان مبتلا به اوتیسم و کودکان عادی با ربات طوطی‌نما، می‌توان به تشخیص آنها پرداخت.
مرادی با بیان اینکه این ربات برای تشخیص بیماری اوتیسم تست شده است و مقاله‌های مربوط به آن نیز منتشر شده گفت: هم اکنون در حال تست ربات برای کمک به آموزش نوبت گیری در کودکان مبتلا به اوتیسم هستیم. در این تحقیق، توانبخش ربات را بعنوان نفر دوم در تعامل در نظر گرفته و کودک باید رعایت نوبت ربات را درست انجام دهد و انتظار می‌رود که نتایج استفاده از ربات طوطی‌نما در این نوع توانبخشی تا دو ماه آینده بدست آیند.
مرادی گفت: یادگیری اشیاء برای کودکان مبتلا به اوتیسم و تشخیص احساس از مواردی است که در آینده قصد فعالیت بر روی آن را داریم.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار کرد: طراحی این ربات در سطح جهان منحصر به فرد است البته نمونه‌هایی در اشکال متفاوت دیده می‌شود اما ربات طوطی‌نما برای تشخیص و درمان اوتیسم  با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی  معاونت علمی برای نخستین بار  طراحی و ساخته است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر برای درمان کودکان مبتلا به اوتیسم از ربات‌های مختلفی همچون “نائو”، استفاده می‌شود که چند ده میلیون تومان قیمت دارند اما ربات طوطی‌نما قیمتی معادل ۶ میلیون تومان دارد که در صورت وجود سرمایه‌گذار تجاری‌سازی آن آغار می‌شود.
در انتها مرادی متذکر شد که این ربات را می‌توان برای مصارف دیگر همچون برای آموزش در عین تفریح (edutainment) آموزش زبان و سرگرمی (Entertainment) نیز به کار برد.

منبع:روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست