اخبار

دیدارهای هفتگی ماه در آسمان شب

نوشته شده توسط مریم فخیمی

در روزهای اخیر در مناطق زیادی از کشور آسمان ابری است و در برخی جاهای دیگر نیز باران می‌بارد. اما اگر علاقمندان در هفته پیش رو آسمان شب را صاف و بدون ابر دیدند، بهترین فرصت برای رصد سیارات مشتری، زهره و مریخ است. فقط کافی است کمی سحرخیز بوده و پیش از طلوع آفتاب به افق شرق نگاه کرد. دو جرم درخشنده در آسمان قابل مشاهده است. جرم پرنورتر سیاره زهره و جرم کم‌نورتر، سیاره غول‌پیکر منظومه شمسی، مشتری است. البته در نزدیکی این دو، سیاره مریخ به صورت جرم نارنجی‌رنگی سو سو می‌زند.
با این مقدمه به سراغ مهم‌ترین پدیده‌های آسمان شب در هفته اول آذر ۱۳۹۴ می‌رویم. پدیده‌هایی که به ملاقات ماه با سه جرم آسمانی اختصاص دارد.

یکشنبه اول آذر ۹۴
اگر به ابزارهای رصدی مناسبی از جمله تلسکوپ مجهز هستید، می‌توانید سیاره اورانوس را پس از غروب آفتاب در سمت چپ کره ماه مشاهده کنید. این سیاره تقریبا ۳ درجه از ماه فاصله دارد.

چهارشنبه ۴ آذر ۹۴
ساعت ۱۸:۳۰ ماه نزدیک به بدر را در ۸ درجه‌ای خوشه زیبای پروین خواهید دید. در این زمان خوشه پروین در سمت شرق آسمان و بالاتر از ماه بر پهنه صورت فلکی گاو نر تکیه زده است. خوشه پروین با چشم غیرمسلح به راحتی قابل رویت خواهد بود.

پنجشنبه ۵ آذر ۹۴
حدود ساعت ۱۹ شب ماه بدر به فاصله ۴ درجه‌ای ستاره سرخ فام «الدبران» خواهد رسید. الدبران یا چشم گاو معروف‌ترین ستاره صورت فلکی ثور یا گاو نر است. این پیکر آسمانی را در آن زمان در سمت شرق خواهید یافت.

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست