اخبار ایران و جهان فضا و نجوم مقالات

گزینه‌های ایران برای نوسازی ناوگان در نمایشگاه هوایی دبی

ناوگان هوایی ایران به دلیل سالها تحریم، شدیدا فرسوده و از رده خارج شده است. آمار بالای سوانح هوایی نسبت به تعداد پروازها در کشورمان، حکایت از اوضاع اسفناک ایمنی هوایی می‌کند و این اوضاع تا حدی وخیم است که با شنیدن زمزمه‌های برچیده شدن تحریم‌ها، نوسازی ناوگان هوایی بلافاصله به یکی از داغ‌ترین مباحث روز در میان مسئولین تبدیل شد. انتخاب نوع هواپیما از همان ابتدا به عنوان محور صحبتها قرار گرفت. هر چند ابتدا سیاسیون تنها صحبت از بویینگ آمریکایی و ایرباس اروپایی می‌کردند اما ناگهان از میان این بحث‌ها سوخوی ۱۰۰ روسی سر برآورد که طرح خرید این هواپیما با انتقاداتی نیز مواجه شد.
خرید هواپیما بحثی چند جانبه است که عوامل مختلفی از سیاست گرفته تا اقتصاد و مسایل فنی در آن دخیل‌اند اما به طور کلی بنا به گفته کارشناسان در این خرید بزرگ که بنا به گفته وزیر راه در حدود ۴۰۰ فروند هواپیمای چند ده میلیون دلاری را شامل خواهد شد، چند نکته برجسته وجود دارد.
تنوع کم در انواع هواپیماهای خریداری شده، توجه به انتقال فناوری یا ورود به زنجیره تامین در تهیه قطعات از این نکات هستند. همچنین تعداد زیاد فرودگاههای غیر فعال در شهرهایی که مسافرین کمی دارند موجب شده تا کارشناسان بخش اعظم نیاز کشور را به هواپیماهای کم ظرفیت و کوتاه برد موسوم به جتهای منطقه‌ای بدانند که اتفاقا در این نوع هواپیماها که معمولا بین ۵۰ تا ۱۵۰ نفر ظرفیت دارند دو شرکت بویینگ و ایرباس در برابر رقبایی از سایر کشورها مثل برزیل، کانادا، چین، روسیه و برخی شرکتهای اروپایی حرف چندانی برای گفتن ندارند. بنابر این دامنه انتخابهای ایران تنها به بویینگ، ایرباس و روسیه محدود نمی‌شود.
نمایشگاه هوافضای دبی که چندی پیش از هفدهم تا بیست و یکم آبان ماه برگزار شد یک میدان رقابت بزرگ برای شرکتهای بزرگ هوافضایی بود. در این نمایشگاه تقریبا تمام گزینه های ایران برای انتخاب جت منطقه‌ای شرکت کرده بودند و فرصت بسیار مناسبی فراهم آمده بود تا به رایزنی با آنها پرداخته شود.
در ادامه گزارش تصویری اختصاصی علمنا از این هواپیماها را ملاحظه خواهید کرد.

بازار داغ خرید و فروش هواپیما در نمایشگاه هوافضای دبی ۲۰۱۵
بازار داغ خرید و فروش هواپیما در نمایشگاه هوافضای دبی ۲۰۱۵

سوخوی سوپر جت 100
سوخوی سوپر جت ۱۰۰ گزینه‌ای که برخی در ایران به دنبال خرید آن هستند. این هواپیمای ۳۵ میلیون دلاری محصول شرکت سوخوی روسیه می‌باشد که شهرت آن بیشتر به خاطر ساخت جنگنده‌های خوفناک است. سوخوی ۱۰۰ اولین پرواز خود را در سال ۲۰۰۸ انجام داده و تا کنون ۱۰۰ فروند از آن ساخته شده که اغلب آن توسط خطوط هوایی روسیه یا کشورهای وابسته به روسیه خریداری شده‌اند. موتورهای این جت ۱۰۰ نفره محصول مشترک فرانسه و روسیه است.

جت ملخی Q-400
هواپیمای جت ملخی Q-400 ساخت کارخانه بمباردیه کانادا است که توانایی حمل ۸۰ مسافر را دارا می‌باشد. این هواپیما نیز مانند سوخوی سوپر جت ۱۰۰ به قیمت ۳۵ میلیون دلار به فروش می‌رسد و اولین پرواز خود را در سال ۱۹۸۳ میلادی انجام داده. هواپیمای Q-400 یکی از هواپیماهای موفق جت  ملخی جهان محسوب می‌شود که تا کنون نزدیک به ۵۰۰ فروند از آن تولید شده و به طور کلی مجموع فروش انواع مدلهای این هواپیما تا کنون به بیش از ۱۱۰۰ فروند رسیده است. کارخانه بمباردیه علاوه بر این هواپیمای جت ملخی محصولات دیگری از جمله هواپیماهای خانواده CRJ و C ارائه کرده آنها نیز اغلب مابین ۶۰ تا ۲۰۰ نفر ظرفیت داشته و مجهز به موتورهای جت می‌باشند.

هواپیمای امبرائر E-190
هواپیمای امبرائر E-190 را شاید بتوان یکی از جدی‌ترین گزینه‌ها‌ برای خرید از سوی شرکتهای هوایی ایران دانست چرا که این هواپیمای جت ۱۰۰ نفره برزیلی با وجود آنکه از نظر قیمت اندکی بالاتر از سوپر جت روسی می‌باشد اما بسیار خوشنام‌تر از همتای روسی خود است ضمن آنکه کفه سیاست در روابط خارجی ایران در برابر کانادا به نفع برزیل سنگینی می‌کند. این هواپیما تا کنون ۵۱۸ فروند فروش داشته و به طور کلی از خانواده هواپیماهای سری E بیش از ۱۰۰۰ فروند ساخته شده است.

هواپیمای ATR-72
هواپیمای ATR-72 ساخت مشترک فرانسه و ایتالیا یک هواپیمای جت ملخی ۷۰ نفره است که با قیمت ۲۵ میلیون دلاری گزینه‌ای دیگر را برای خرید پیش پای ایران می‌گذارد. این هواپیما با ظرفیتی کمتر از رقیب کانادایی حدودا ۱۰ میلیون دلار ارزانتر است و از سال ۱۹۸۸ تا کنون ۷۵۴ فروند از آن ساخته شده است.

هواپیمای MA-60
 هواپیمای MA-60 ساخت کارخانه XIAN چین یک هواپیمای جت ملخی کوچک است که تنها ۶۰ نفر ظرفیت دارد و احتمالا می‌تواند به عنوان تاکسی هوایی بین شهرهای کوچک ایران مسافر جابجا کند. عمده خریداران این هواپیمای ارزان قیمت ۱۲ میلیون دلاری را کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی تشکیل می‌دهند که از سال ۲۰۰۰ تا کنون ۸۰ فروند از این هواپیما را وارد خطوط هوایی خود کرده‌اند.

درباره نویسنده

محمد امین آهنگری و عباس خاراباف

دیدگاه شما چیست