مقالات

در کجا الماس پیدا کنیم؟

نوشته شده توسط محمد محمدی

معدن الماس آرکانزاس در کراتر الماسی state park
تنها معدن الماس که در آن هر کسی می تواند برای خودش الماس استخراج کند.
اگر شما علاقه زیادی به جواهرات و سنگهای قیمتی داشته باشید احتمالاً دوست دارید فرصتی را پیدا کنید که در آن برای کشف الماس تلاش کنید، اینجا همانجاست؛ تنها معدن الماس تولیدی و تنها معدن الماس دنیا که هر کسی می تواند در آن برای خودش دنبال الماس بگردد.
این معدن الماس در نزدیکی مورفریسبورو (Murfreesboro) در آرکانزاس واقع شده که با پرداخت چند دلار شما می توانید وارد معدن شوید و تمام روز به دنبال الماس بگردید و اگر چیزی پیدا کردید برای خودتان نگه دارید. علاوه بر الماس شما ممکن است جواهرات رنگی بسیار زیبایی پیدا کنید که ممکن است آمتیست، آگات، عقیق، گارنت، پریدوتیت، هماتیت و … باشد.
الماس های این معدن در خاک یافت می شود و باران باعث می شود تا خاک های روی الماس ها شسته شده و راحت تر پیدا شوند. برخی مردم محلی پس از هر بارندگی به اینجا می آیند و سنگ های درخشانی را پیدا می کنند که علاوه بر سایر جواهرات عادی ممکن است الماس هم در آنها پیدا شود. برخی مردم با کندن زمین سعی می کنند الماس پیدا کنند، حتی شما می توانید ابزارهای ساده ای برای کندن زمین ، از مسئولین معدن کرایه کنید اما ورود هرگونه وسیله حفاری برقی و … ممنوع است.
مسئولین معدن بصورت دوره ای، هر از چند گاهی خاک کل معدن را زیر و رو می کنند تا شانس پیدا کردن الماس برای همه یکسان باشد.
یافتن الماس در چنین معادنی نیاز به شانس، حس ششم و یک جفت چشم بسیار تیز بین دارد، بسیاری از مردمی که اینجا می آیند دست خالی بر می گردند چرا که گمان می کنند الماس ها به اندازه یک بند انگشت هستند اما در چنین معادنی الماس ها معمولا در ابعاد ۱/۶۴ یک حبه قند معمولی هستند (البته الماس هایی به اندازه یک حبه قند هم در اوایل کار معدن یافت شده است) . هدف اصلی از آزاد گذاشتن بهره برداری چنین معادنی برای عموم مردم افزایش آگاهی عموم در مورد سنگ های قیمتی و نحوه تشکیل آنها و تشویق مردم برای آشنا شدن با جواهرات و درآمد زایی برای کارکنان معدن است.

اما چه کسی این کراتر الماسی را پیدا کرد؟
در سال ۱۹۰۶ Huddlestone دو کریستال بزرگ درخشان در خاک پیدا کرد و گمان کرد آنها الماس باشد وقتی به یک جواهر فروشی محلی مراجعه کرد کسی نمی دانست او چه پیدا کرده است اما با مراجعه به چند جواهر فروشی دیگر او متوجه شد که چه ثروت عظیمی بدست آورده است، خانه او روی یک پایپ آتش فشانی پر شده از لامپروفیر قرار گرفته بود .
لامپروفیر یک سنگ آتشفشانی است که دارای موادی از گوشته است که دچار ذوب بخشی شده و اغلب دارای الماس هستند که این الماس ها در سنگ هایی بنام زنولیت هستند که از گوشته به سمت بالا آمده اند.
Huddlestone گمان می کرد فقط در مزرعه خودش الماس یافت می شود و نمی دانست کراتر الماسی قطری در حدود صد ها یارد دارند.
او هنوز در آن مزرعه کار می کند و گه گاه به دنبال الماس نیز می گردد.

درباره نویسنده

محمد محمدی

۳ دیدگاه

دیدگاه شما چیست