اخبار ایران و جهان مصاحبه ها

اصفهان میزبان همایش ملی “مصرف بهینه آب در صنعت “

نوشته شده توسط زینب دبیری

بزرگترین رویداد علمی و ملی کشور در حوزه آب با عنوان ” “مصرف بهینه آب در صنعت- چالش‌ها و راهکارها” از ۱۹ آبان از ساعت ۸ صبح در تالارهای گسترش دانشگاه اصفهان آغاز شد.
دکتر مهرداد فرهادیان رییش پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان برگزاری این همایش را عاملی تاثیرگذار در فرهنگ سازی مقوله زیست محیطی در کشور عنوان کرد و اظهارداشت: بی‌توجهی به مسئله محیـط‌ زیسـت هـم از لحـاظ منابع طبیعی و هم انسانی، پیامدهای ناگواری را برای این کـره خاکی و انسان‌های ساکن بر روی آن خواهد داشت.
وی با بیان اینکه آب به‌عنوان یک مولفه مهم محیط‌ زیست و رکن توسعه پایدار، سلامت، رفاه، صلح و امنیت در جهان محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: ایران در منطقه‌ای از دنیا قرار دارد که تحت تأثیر شرایط اقلیمی و زیست‌محیطی، منابع آبی آن روز به روز کاهش‌یافته و تأمین آب مورد نیاز صنعت، کشاورزی و حتی شرب مردم با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است.
فرهادیان افزود: معادله بیلان آبی کشور حاکی از آن است که کشور در سال ۱۴۰۰ با توجه به افزایش جمعیت و میزان برداشت‌ها وارد تنش آبی خواهد شد. این در حالی است که با معضل جدی آلودگی منابع آب موجود، ناشی از فاضلاب‌های صنعتی، کشاورزی و بهداشتی روبرو هستیم. به‌طوری که بررسی‌های صورت‌گرفته توسط کارشناسان وزارت نیرو نشان می‌دهد کمتر از ۲ میلیارد مترمکعب (حدود ۵ درصد) از فاضلاب‌های کشاورزی، صنعتی و بهداشتی کشور از مجموع حدود ۳۰-۴۰ میلیارد مترمکعب فاضلاب تولیدی، در کشور جمع‌آوری و تصفیه می‌شوند.
وی بیان داشت: باور مسوولان و بـرگزارکنندگان همـایش ملـی ” مصرف بهینه آب در صنعت چالش‌ها و راهکارها ” بر ایـن اسـت که فـرهنگ‌سـازی در راستـای الـگوی بهینه‌ی مصرف (به معنی نهـادینه‌کـردن روش درست استـفاده از منابع زیستی و از جمله آب)، سبب ارتقاء شاخص‌های زندگی و کاهش هزینه‌ها خواهد شد.
فرهادیان در مورد دستاوردهای مورد انتظار این همایش گفت:فراهم‌شدن زمینه‌های انجام تعاملات سازنده میان مسوولان کشور به ویژه استان اصفهان در زمینه کاربردی‌شدن دستاوردهای علمی همایش برای کاهش معضلات زیست‌محیطی موجود، انجام تعامل سازنده مابین دانشگاه، صنعت و جامعه به‌منظور رفع چالش‌ها و معضلات زیست‌محیطی موجود با رویکرد ملی، به‌گونه‌ای که صنایع، مشکلات و معضلات موجود را بیان کرده و در جهت حل مشکلات موجود، از راهکارهای علمی و کاربردی ارائه‌شده در مقالات و کارگاه‌های همایش استفاده ‌کنند، فراهم‌کردن بستر مناسب جهت تعامل صنایع و ارائه دستاوردهای زیست‌محیطی توسط صاحبان صنایع به‌منظور تبادل‌نظر درخصوص حل مشکلات موجود، اشاعه فرهنگ‌ و دانش زیست‌محیطی برای عموم شرکت‌کنندگان در همایش به‌منظور درک چالش‌های موجود، ارائه‌ راهکارهای عملیاتی در خصوص بهینه‌سازی مصرف آب در صنایع مختلف وارائه‌ دستاوردهای کاربردی صنایع مختلف در خصوص کاهش مصرف آب است.
وی در مورد محورهای این همایش گفت:مدیریت مصرف آب و بازیافت آن در صنعت، بکارگیری فناوری‌های نوین در تصفیه و شیرین‌سازی آب و بازیافت پساب‌ها، استانداردهای کمی و کیفی آب در صنعت، الزامات بازیافت و کاربرد پساب‌های شهری در صنعت، راهبردهای توسعه پایدار در تأمین آب صنعت، تبادل آب مجازی توسط صنعت، ضرورت سازگاری صنعت با تغییرات اقلیم در کشور از مهمترین محورهای این همایش محسوب می‌شوند.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست