اخبار اخبار ایران و جهان مصاحبه ها

درمان کودک مبتلا به سرطان در رویان اصفهان

نوشته شده توسط زینب دبیری

محققان پژوهشکده رویان با همکاری بانک سلول‌های بنیادی موفق به درمان کودک مبتلا به سرطان شدند.
دکتر مجید کوهی مدیر بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان در این زمینه به خبرنگار علمنا گفت: امیرحسن کودک مبتلا به سرطان بود که مدت ۸ سال از این بیماری رنج می‌برد و هیچ‌یک از روش‌های درمانی سرطان برای او جوابگو نبود، بنابراین تنها راه برای درمان استفاده از سلول‌های بنیادی پیشنهاد شد.
وی با اشاره به انجام پیوند سلول‌های بنیادی در آذر سال گذشته به این کودک، افزود: در این زمینه موفق شدیم با بهره‌گیری و پیوند سلول‌های بنیادی فرزند دوم خانواده که در این فاصله زمانی به دنیا آمد، زمینه درمان و رهایی او را ازبیماری سرطان فراهم کنیم.
کوهی بیان داشت: سلول‌های بنیادی، مادر تمام سلول‌های بدن هستند و به عنوان ابتدایی‌ترین سلولهای بدن در دوران جنینی مسئول ساخت بافت‌های اصلی بدن مانند عضله قلب، کلیه و کبد و… و ترمیم بافت‌های آسیب دیده هستند و در سلامتی ما در زمانیکه به بیماری خاصی مبتلا می‌شویم نقش اساسی ایفا می‌کنند.
وی مهمترین ویژگی خاص سلول های بنیادی را توانایی تکثیر نامحدود و قابلیت تمایز آنان عنوان کرد و اظهار داشت: این سلول‌ها قادرند به سلول‌های قلبی و خونی تبدیل شوند علاوه بر اینکه سلول‌های بنیادی به چند دسته تقسیم می‌شوند که از آن جمله می‌ توان به سلول‌های بنیادی خون بندناف و یا سلول بنیادی مغز استخوان و غیره اشاره کرد که بهترین نوع آنها همان سلول‌های بنیادی خون بندناف است.
وی در مورد مزیت سلول‌های بنیادی خون‌بندناف، بیان داشت: سلول‌های بنیادی خون بندناف بهترین سلولی است که پس از پیوند احتمال رد شدن آنها بسیار کم است، خیلی آسان در اختیار قرار می گیرند و پیوند آنها کم هزینه است.
کوهی ادامه داد: این در حالی است که برای به دست آورن سلول های بنیادی مغز استخوان نیاز به عمل جراحی داریم که هزینه بر و بسیار دردآور است، بنابر این از نظر اقتصادی استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف مقرون به صرفه است.
وی با اشاره به اینکه سلول‌های بنیادی خون بندناف از جفت یا بندنافی که بین مادر و جنین وجود دارد برداشت می‌شود، خاطرنشان کرد: جفت مسئول تبادل مواد غذایی به جنین است بنابر این این جفت حاوی تعداد زیادی سلول بنیادی است که متاسفانه بعد از زایمان که همراه با بندناف به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می شود.
مدیر بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان با بیان اینکه استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف از سال ۱۹۹۲ در آمریکا آغاز شده است، افزود: از سال ۱۳۸۴ به همت متخصصان و پژوهشگران رویان و به همت دکتر کاظمی آشتیانی اولین بانک خون بندناف در ایران آغاز به کار کرد و تاکنون با عنوان” بانک سلول‌های بنیادی” فعالیت می‌کند.
وی در مورد روال پذیرش و ثبت‌نام دربانک سلول‌‌ها بنیادی، گفت: روال کار به این صورت است که مادران باردار با مراجعه به مرکز در ابتدا مشاوره ابتدایی را دریافت کرده و با کمک کارشناسان مستقر در مرکز پذیرش می‌شوند.
کوهی ادامه داد: افراد پس از پذیرش برای انجام آزمایش خون آماده می‌شوند و در نهایت قراردادی بین خانواده و بانک خون بندناف منعقد می‌شود که به موجب آن یک کارشناس مامایی به این خانواده معرفی می‌شود که در هر ساعت از شبانه‌روز و در هرکدام از بیمارستان‌ها که زایمان انجام می‌شود حضوریافته و برای ذخیره خون بندناف اقدام می‌کند.
وی در مورد مراحل ذخیره خون بندناف، گفت: خون تهیه شده در کیت‌های ویژه به بانک خون انتقال داده می‌شود که پس از انجام آزمایش‌‌های اولیه وارد مرحله پردازش سلولی شده و سلول‌های بنیادی جداسازی می‌شوند و به تانک ذخیره‌سازی منتقل و در آنجا در دمای منفی ۱۹۸ درجه فریز شده تا زمانیکه مورد نیاز باشد مورد استفاده قرارگیرد.
مدیر بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان با بیان اینکه در کشور حدود ۶۰ هزار نمونه در بانک خون خصوصی و ۱۰ هزار نمونه در بانک عمومی ذخیره می‌شوند، در مورد تفاوت بانک خصوصی و عمومی، گفت: در بانک خون خصوصی افراد هزینه ای را پرداخت می‌کنند و مالکیت سلول بنیادی در اختیار خودشان هست بنابراین هرگونه استفاده از این سلول‌ها باید با رضایت صاحب بانک انجام شود.
وی ادامه داد: در بانک عمومی هزینه‌ای توسط افراد پرداخت نمی‌شود که نمونه‌گیری با هزینه رویان انجام می‌شود بنابراین فرد هیچ‌گونه مالکیتی در این زمینه ندارد و هر زمان اولین فردی که به این سلول‌ها نیاز پیدا کند و از نظر فاکتورهای ژنتیکی نیز مورد تایید قرار گیرد این سلول‌ها به فرد اهدا می‌شود.
کوهی درمورد هزینه‌های دریافتی برای ذخیره خون بندناف، بیان داشت: برخی بر این تصور هستند که هزینه‌های دریافتی برای ذخیره خون بندناف بسیار گران است، البته باید به این موضوع اشاره کرد که این هزینه از جانب چه قشری بیان می‌شود اما باید گفت مبلغی که برای ذخیره خون بندناف گرفته می‌شود در قبال بسیاری از هزینه‌های نامتعارف مبلغی بسیار ناچیز است.
وی این هزینه را مبلغی حدود ۲۰ میلیون ریال ( دو میلیون تومان) برآورد کرد و اظهارداشت: در این بین همکاری دولت و وزارت بهداشت و همیاری بیمه‌ها در کاهش این مبلغ موثر خواهد بود بنابراین خانواده‌ها با پرداخت هزینه می‌‌توانند خانواده خود را در برابر بیماری‌های صعب‌العلاج بیمه کنند.
کوهی با اشاره به همکاری بسیاری از بیمه‌های تکمیلی برای تحت پوشش قرار دادن این هزینه، افزود: البته در این موضوع حمایت همه جانبه و فراگیر بیمه تکمیلی نیز بسیار مهم است که موجب گرایش بیشتر و موثر مردم به این کار خواهد شد.
وی مهمترین اقدام انجام گرفته در اصفهان را همکاری بانک ملی برای اعطای وام به خانواده‌های متقاضی عنوان کرد و ادامه داد: افراد متقاضی می‌توانند به بانک ملی مورد نظر مراجعه کرده و وام مورد نظر خود را با اقساط تعیین شده پرداخت کنند.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست