آخرین اخبار

مهندسی ژنتیک ماهی آزاد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش علمنا، نخستین محموله ماهی آزاد پرورشی اصلاح ژنتیکی شده، وارد بازار کانادا شده است. این ماهی به نسبت نمونه‌های پیشین خود دارای ابعاد و وزن بیشتری است و طی مدت‌زمان کوتاه‌تری رشد می‌کند.
به‌تازگی نخستین محموله از ماهی‌های آزادی که به کمک مهندسی ژنتیک، اصلاح شده‌اند، در بازار کانادا برای فروش عرضه شدند. شرکت فناوری پرورش ماهی آکوآ بونتی (AquaBounty) واقع در مینراد (Maynard) ماساچوست ایالات‌متحده آمریکا در تاریخ چهارم آگوست اعلام کرد که حدود ۴٫۵ تن از این محصول اصلاح‌شده را وارد بازار کانادا کرده است.
بر اساس اطلاعات بازار فروش، این نخستین بار است که حیوانات اصلاح ژنتیکی شده به‌عنوان مواد غذایی در بازار ارائه می‌شوند. شرکت فناوری پرورش ماهی آکوآ بونتی طی تلاشی ۲۵ ساله به این نقطه رسیده و موفق به دستیابی چنین دستاوردی شده است.
این ماهی آزاد (گونه متفاوت ماهی آزاد آتلانتیک)، نسبت به گونه اصلاح‌نشده‌اش با سرعت بیشتری رشد می‌کند. می‌توان گفت زمان رشد کامل این نوع ماهی جهت ارائه به بازار، در حدود نیمی از زمانی است که ماهی اصلاح ژنتیکی نشده نیاز دارد که در حدود ۱۸ ماه است.
رون استوتیش، مدیر اجرایی این شرکت پرورش ماهی، در رابطه با ورود این ماهی‌ها و قیمت آن می‌گوید که نخستین محصول تجاری ماهی آزاد اصلاح ژنتیکی شده با قیمت ۵٫۳۰ دلار امریکا برای هر پوند برابر با ۱۱٫۷۰ دلار برای هر کیلوگرم در بازار به فروش رسید. او در رابطه بااینکه چه کسی یا چه کسانی، آن‌ها را خریده‌اند، اطلاعاتی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.
شرکت پرورش ماهی آکوآ بونتی، این نوع ماهی را در مخازنی در محیطی کوچکی در پاناما پرورش داده است. این طرح اصلاح ژنتیکی ماهی آزاد با هدف گسترش تولید و پخش در جزیره پرنس ادوارد کانادا، جایی که مقامات محلی با آغاز ساخت‌وساز این پروژه در ماه ژوئن (خردادماه) موافقت کردند. در همین ماه، این شرکت موفق شد تا یک مزرعه پرورش ماهی را در آلبانی، ایندیانا و ایالات‌متحده آمریکا را به دست آورد. به نظر می‌رسد که پس از بررسی مقررات آمریکایی تولیدات خود را در آنجا آغاز کند.
جیمز وست، متخصص علم ژنتیک در دانشگاه وندربیلد در نشویل، ایالت تنسی آمریکا، درباره تلاش در رابطه با اصلاح ژنتیکی در این شرکت می‌گوید: «در این مسیر کسی باید اولین قدم را بردارد و من بسیار خوشحالم که آن‌ها این کار را انجام داده‌اند نه من. اگر آن‌ها متحمل شکست شوند، ممکن است صنعت مهندسی دامداری و شیلات برای یک نسل از بین برود.» جیمز وست کسی است که شرکت اصلاح ژنتیکی گاوAgGenetics  در نشویل را با هدف تأمین منابع صنایع لبنی و گوشتی راه‌اندازی  کرده است.
استوتیش مدیر اجرایی شرکت پرورش ماهی آکوآ بونتی اعلام کرد ماهی آزاد پرورشی این شرکت وارد بازار کانادا وارد شده و تمامی انتقادها را به چالش می‌کشد. او استدلال می‌کند که ماهی‌های ژنتیکی برای اقتصاد مناسب و مفید هستند چراکه می‌توان آن‌ها را به‌جای اینکه از دیگر مناطق وارد کرد، در نزدیکی مناطق شهری و در مدت‌زمان کمتر، پرورش داد. درواقع با این عمل می‌توان در بخش شیلات و پرورش ماهی ایجاد شغل کرد. علاوه بر این، ماهی آزاد پرورشی آکوآ بونتی به دلیل اینکه در مخازن رشد می‌کنند، با عوامل بیماری‌زا و انگل‌ها مواجه نمی‌شوند؛ درحالی‌که ماهی‌های پرورشی که در قفس‌های مخصوص در دریا رشد می‌کنند ممکن است به این بیماری‌ها مبتلا شده و از بین بروند.
استوتیش در ادامه توضیحاتش در مورد آینده حوزه پرورش ماهی اصلاح ژنتیکی شده می‌گوید: «به اعتقاد من داشتن یک بازار مصرفی بزرگ‌تر برای ماهی آزاد قابل پیش‌بینی است زیرا هم‌اکنون ما یک منبع ثابت از این نوع ماهی را در اختیار داریم. ازآنجایی‌که نخستین فصل فروش، نتایج بسیار مثبتی در بر داشت ما نسبت به آینده این حوزه بسیار خوش‌بین و دلگرم هستیم.»

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست