آخرین اخبار

مدارس کشور به فناوری رسوب‌زدایی در تاسیسات حرارتی مجهز می‌شوند

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، به‌منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های تعمیر،  مدارس کشور به دستگاه‌های رسوب‌زدایی  در تأسیسات حرارتی و پکیج‌های شوفاژ دیواری مجهز شده‌اند.
امروزه فلزات مختلفی به طرق گوناگون در ساختمان‌ها به کار می‌روند و به همین دلیل، مسئله خوردگی در ساختمان‌ها گستره وسیعی را در برمی‌گیرد، در خوردگی‌های رایج ساختمانی، غالباً یک نوع فلز به همراه آبی که کمی نمک در خود حل کرده است (به‌عنوان الکترولیت)، دخالت دارند. خوردگی گاهی در حضور اکسیژن با آب خالص صورت می‌گیرد که در چنین مواردی، اکسیژن با هیدروژنی که در کاتد تولید می‌شود ترکیب‌ شده و به واکنش اجازه تداوم می‌دهد. همچنین عوامل دیگر ازجمله باکتری‌های خاص موجود در خاک که هیدروژن را جذب می‌کنند نیز ممکن است به‌عنوان عوامل یونیزه کننده عمل کرده و باعث پیشرفت واکنش خوردگی شوند.
نیروی‌ محرکه‌ لازم‌ برای‌ انجام‌ واکنش‌های خوردگی‌، ناشی‌ از انرژی‌ شیمیایی‌ است‌. مهم‌ترین‌ عواملی‌ که‌ در واکنش‌های‌ خوردگی‌ دخالت‌ مؤثر دارند عبارت‌اند از درجه حرارت، فشار، سرعت‌، اختلاف‌ پتانسیل‌، زمان‌، عملیات‌ حرارتی‌، تنش‌، تشعشع‌، خواص فلزی، شرایط سطحی‌، ناخالصی‌ محیطی‌ و عواملی‌ نظیر اختلاف‌ دمیدگی‌ (هوادهی‌) در سطوح‌ مجاور یا در نقاط مختلف‌ از سطح‌ فلزی‌ که‌ در محیط خورنده‌ قرارگرفته،‌ که‌ این‌ عوامل‌ سبب تغییر‌ PH الکترولیت‌ها و اختلاف غلظت  و  ایجاد مناطق‌ آندی‌ و کاتدی‌ می‌شوند.
همچنین‌ اثرات‌ بیولوژیکی‌ ماکرو ارگانیزم‌ها یا میکرو ارگانیزم‌ها در خوردگی‌ و صدمات‌ و خطرات‌ آن‌ها آشکارشده‌ است‌. خوردگی‌ موجب‌ زیان‌های‌ مستقیم‌ و غیرمستقیم‌ نظیر تغییر در طراحی‌، کاهش‌ بازده‌، آلودگی‌ و اتلاف‌ محصولات‌، توقف‌ دستگاه‌ها و واحدهای‌ عملیاتی‌ و هزینه‌های‌ بیشتر تعمیرات‌ و نگهداری‌ می‌شود .
داود صفایی مدیرعامل شرکت فناور به‌رشد با تأکید بر اهمیت مقابله با معضل خوردگی و زنگ‌زدگی فلزات در تأسیسات ساختمانی گفت: «نیمی‌ از مشکلات‌ بویلر که‌ منجر به خروج‌ آن‌ از مدار می‌شود مربوط به‌ خوردگی ‌آب‌ است‌ و رسوب‌گذاری‌ از سمت‌ داخل، ‌علاوه‌ بر کاهش‌ بازده‌ بویلر باعث‌ فعال‌ شدن‌ مکانیزم‌های‌ مختلف‌ خوردگی‌ می‌شود. تنها عاملی‌ که‌ سبب‌ محافظت‌ لوله‌های‌ فایروال‌ از سمت‌ آب‌ می‌شود، تشکیل‌ لایه‌ نازک‌ مگنتت‌ است.»
این فعال حوزه فناوری با اشاره به دیگر معایب معضل خوردگی فلزات در تأسیسات ساختمانی گفت: «در موقع‌ بروز این پدیده‌‌ باید دیگ‌ بخار به‌صورت‌ اضطراری‌ متوقف‌ و تعمیر شود. معایب‌ خوردگی‌ فلز در محیط کاری‌ نیز مضاف‌ بر خرابی‌های‌ فوق‌ است‌ برای ‌توقف‌ ، خنک‌ کردن‌ و رفع‌ عیب‌ قسمت‌ معیوب‌، انجام‌ تعمیرات‌ و راه‌اندازی‌ مجدد دیگ‌ بخار نیاز به‌دقت‌ قابل‌ملاحظه‌ای‌ دارد.»
وی در ادامه افزود: «هرقدر که ‌قدرت‌ تولیدی‌ واحد بیشتر باشد به‌ همان‌ نسبت‌ توقف‌ خارج‌ از برنامه‌ای‌ آن‌ زیان ‌اقتصادی‌ بیشتری‌ را در بردارد. برای‌ این‌که‌ از توقف‌های‌ اضطراری‌ دیگ‌های‌ بخار بنا به دلایل‌ فوق‌ جلوگیری‌ شود، بدیهی‌ است‌ شرایطی‌ را باید به‌ وجود آورد که‌ باعث ‌جلوگیری‌ از تشکیل‌ رسوبات‌ و نیز خوردگی ‌فلزات‌ شود.»
صفایی با اشاره به اینکه  پدیده خوردگی سالانه صدها میلیارد تومان خسارت به صنایع بزرگ، متوسط و تأسیسات ساختمانی کشور وارد می‌سازد، گفت: رسوباتی‌ که‌ بر روی‌ سطوح‌ حرارتی‌ تولید بخار به‌ وجود می‌آیند ازنظر ترکیب‌ شیمیایی ‌و فازی‌ و همچنین‌ ساختار خود کاملاً متفاوت‌اند. اکثر رسوبات‌، دارای‌ قابلیت‌ کم‌ هدایت‌ گرما هستند و کم‌وبیش‌ به‌ طرز محکمی‌ به‌ سطح ‌فلز می‌چسبند. درصورتی‌که‌ تجمع‌ رسوبات ‌بر روی‌ جداره‌ لوله‌ها به‌ چند میلی‌متر برسد، دمای‌ جداره‌ از حد مجاز برای‌ فولاد کربنیزه‌، ۵۰۰ درجه‌ سانتی‌گراد‌ بالاتر رفته‌ و این‌ امر موجب‌ کاهش‌ استحکام ‌آن‌ و تشدید روند خوردگی‌ می‌شود.
صفایی  با اشاره به دست‌یابی به فناوری ضد رسوب الکترونیکی در کشور بیان کرد: «این روش با ایجاد میدان انرژی نوسانی با استفاده از امواج رادیویی کم‌بسامد و با شکل امواج مربعی که فرکانس آن بین ۱۵۰۰ تا ۱۲۰،۰۰۰ بار در ثانیه مولکول‌های آب را به ارتعاش درمی‌آورد، ساختار بلوری و منظم کلسیم و منیزیم دچار تغییرات شده و ” کلسیت ” به “آراگونیت” تبدیل می‌شود. آراگونیت گونه‌ای از کربنات کلسیم است که در محلول به حالت معلق باقی می‌ماند و به سطح لوله‌ها و مخازن نمی‌چسبد.»

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست