آخرین اخبار

بیانیه پایانی هشتاد و ششمین اجلاس سراسری رؤساى دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا
به گزارش پایگاه خبری علمنا، بیانیه پایانی هشتاد و ششمین اجلاس سراسری رؤساى دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری منتشر شد که هفدهم مردادماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شده بود.
در هشتاد و ششمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری، عملکرد آموزش عالی، تحقیقات و فناوری کشور در دولت یازدهم مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و برنامه‌های آینده مبتنی بر احکام برنامه ششم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و با رویکرد مواجهه با عمده‌ترین مسائل پیش رو، به‌اجمال مطرح شد که جمع‌بندی مباحث مطروحه با اجماع نظر شرکت‌کنندگان در اجلاس در قالب بیانیه پایانی نشست، به شرح زیر اعلام می‌شود:
۱. تشکیل دولت دوازدهم، به پشتوانه آرای اکثریت انتخاب کنندگان و تنفیذ رهبر معظم انقلاب، رویدادی مبارک و نویدبخش تحولی اساسی در تدبیر امور کشور با رویکرد تحقق منافع ملی در چارچوب اقتصاد مقاومتی و مبتنی بر توسعه علمی کشور است. رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور این رویداد تاریخی را به فال نیک می‌گیرند و تبریک‌های خالصانه خود را به حضور رئیس‌جمهور محترم و هیئت‌وزیران منتخب ابراز می‌دارند.
۲. شرکت‌کنندگان در اجلاس از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌خواهند که با رأی بالای خود به کابینه دولت دوازدهم، بالأخص به وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، زمینه را برای تثبیت حاکمیت قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و قانون احکام دائمی توسعه در جهت انسجام بخشی به سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و امور اجرائی و جلوگیری از موازی کاری و اتلاف منابع و به‌تبع آن سرعت بخشیدن به اجرای سند راهبردی آموزش عالی و توسعه علمی کشور فراهم سازند.
۳. شرکت‌کنندگان در اجلاس، مراتب قدرشناسی خود را از وزرای علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم، آقایان دکتر جعفر توفیقی، دکتر رضا فرجی دانا، دکتر محمدعلی نجفی و دکتر محمد فرهادی ابراز می‌دارند و کوشش‌های اثربخش آنان، به‌ویژه اقدامات دکتر محمد فرهادی را در خصوص تدوین و اجرای طرح آمایش و هدفمند ساختن توسعه آموزش عالی، ساماندهی مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی، سطح‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و اصرار و ابرام بر ضرورت یکپارچه‌سازی معیارها و لوازم و پیش‌شرط‌های توسعه واحدها و رشته محل، به‌رغم فشارهای بی‌حد بیرونی، ارج نهاده و بر تداوم این سیاست تأکید و تصریح دارند.
۴. روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های فناوری، با آرزوی توفیق برای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت دوازدهم از ایشان موارد مورد اشاره در زیر را درخواست می‌کنند:
یکم- نسبت به حفظ و تثبیت جایگاه قانونی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مبتنی بر قوانین خاص و عام موضوعه و جلوگیری از دخالت نهادهای غیرمسئول و تداخل و موازی کاری در امور مربوط اهتمام کرده و باب هرگونه تداخل در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرا از یک‌سو و رانت خواهی در بهره‌گیری از تقاضای اجتماعی ورود به آموزش عالی از سوی دیگر، با هدف حفظ و تأمین مصالح ملی مسدود کنند.
دوم- با بهره‌گیری از اختیارات قانونی نسبت به عملیاتی کردن احکام برنامه ششم توسعه از طریق گسترش همکاری‌ها و تعاملات علمی بین‌المللی اقدام نمایند.
سوم- با بهره‌گیری از ظرفیت‌های حقوقی قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه و بازنگری در ترکیب، وظایف و کارکردهای هیئت‌های امنا از یک‌سو و فعال‌سازی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از سوی دیگر، زمینه استفاده بیش‌ازپیش دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، مراکز تحقیقاتی و فناوری را از اختیارات قانونی موجود فراهم سازند.
چهارم- اصلاح نظام سنجش و پذیرش دانشجو، بازنگری ساختار و فرآیندهای جذب هیئت‌علمی و تدوین و بازنگری برنامه‌های درسی دانشگاهی را در چارچوب سیاست‌های واگذاری اختیارات حوزه‌های ستادی به دانشگاه‌ها عملی کنند و هم‌زمان تقویت و پیشبرد برنامه‌های نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت را در اولویت برنامه‌های اجرائی خود قرار دهند.
پنجم- اصلاح و روان‌سازی مقررات، رویه‌ها و شیوه‌نامه‌ها را با هدف پرهیز از کاغذبازی‌های پرهزینه و وقت‌گیر، برداشتن دیوارهای تصنعی بین دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی داخل و تسهیل برقراری ارتباط و همکاری علمی مشترک بین موسسه‌های داخل و مراکز علمی معتبر خارج در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست