آخرین اخبار

افزایش ماندگاری گوشت با نانوکپسول‌های حاوی اسانس رزماری

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، محققان دانشگاه صنعتی شاهرود با انجام یک طرح آزمایشگاهی با هدف یافتن ماده‌ای برای جایگزینی مواد نگه‌دارنده‌ی مصنوعی، موفق به سنتز نانو کپسول‌های حاوی اسانس رزماری شدند. این نانو کپسول‌ها یک نانو ماده‌ی قدرتمند ضد باکتری عامل بیماری حصبه هستند که جایگزین خوبی برای مواد نگه‌دارنده‌ی مصنوعی به‌شمار می‌روند.
یکی از مشکلات عمده در بحث ماندگاری محصولات غذایی همچون گوشت، آلودگی به باکتری‌های خطرناکی مانند باکتری عامل بیماری حصبه است. با استفاده از مواد نگه‌دارنده‌ی مصنوعی می‌توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد. از سوی دیگر، خود این مواد نگه‌دارنده حاوی ترکیبات شیمیایی خطرناک هستند که می‌توانند موجب ابتلا به بیماری‌های دیگر شوند. امروزه محققین به دنبال کاهش آلودگی و نگهداری محصولات غذایی با روش‌های طبیعی هستند.

به گفته‌ی دکتر احمد رجایی، در تحقیق حاضر اسانس رزماری درون نانو کپسول‌هایی از جنس پلیمر طبیعی گنجانده شده و از آن به‌عنوان یک ماده‌ی طبیعی نگه‌دارنده استفاده شده است. این نانو کپسول‌ها از خواص ضد باکتری قدرتمندی برای محافظت محصولاتی همچون گوشت در برابر عوامل بیماری‌زا برخوردارند.
وی ادامه داد: «از خصوصیات بارز این نانو کپسول‌ها، استفاده از کیتوزان به‌عنوان یک پلیمر طبیعی و نسبتاً ارزان است. هر دو ماده‌ی کیتوزان و رزماری از خصوصیات ضد باکتری برخوردارند، اما استفاده‌ی هم‌زمان از آن‌ها به‌صورت کپسول‌های نانومتری موجب شده تا سطح اثر این مواد افزایش ‌یافته و در جلوگیری از ایجاد، رشد و تکثیر عوامل بیماری‌زا بهبود یابد.»
در طرح پیش رو، از یک نانو ژل متشکل از کیتوزان اصلاح‌شده با بنزوئیک اسید به‌منظور بهبود خواص ضدباکتری و افزایش پایداری اسانس رزماری استفاده شده است. از میکروسکوپ الکترونی روبشی جهت تعیین قطر متوسط کپسول‌ها استفاده می‌شود، همچنین به‌منظور ارزیابی خواص ضدباکتری، نانو کپسول‌ها در دو حالت، درون لوله‌ی آزمایش و روی گوشت استفاده شده‌اند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شاهرود در رابطه با نتایج به‌دست‌آمده از این طرح گفت: «تصاویر به‌دست‌آمده از میکروسکوپ الکترونی روبشی تائید می‌کند که اندازه‌ی این کپسول‌ها زیر ۱۰۰ نانومتر است. همچنین خواص این نانو کپسول‌ها علیه عامل بیماری حصبه نشان می‌دهد که استفاده از نانو کپسول‌های حاوی اسانس رزماری مؤثرتر از زمانی است که اسانس رزماری به‌تنهایی استفاده می‌شوند.»
این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر احمد رجایی عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شاهرود، دکتر افشین محسنی‌فر محقق شرکت نانوزینو، دکتر میثم طباطبائی عضو هیئت‌علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و مژگان هادیان دانش آموخته‌ی مقطع کارشناسی‌ارشد دانشگاه صنعتی شاهرود است. نتایج این کار در مجله‌ی LWT – Food Science and Technology  با ضریب تأثیر ۲٫۳۲۹ (جلد ۸۴، سال ۲۰۱۷، صفحات ۳۹۴ تا ۴۰۱) منتشر شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست