آخرین اخبار

وزارت علوم از تخصیص ۹۰۰میلیارد تومان اعتبار به دانشگاهها خبرداد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

 به گزارش پایگاه خبری علمنا، معاون اداری، مالی و مدیر منابع وزارت علوم گفت: بر اساس توافق انجام شده با سازمان برنامه و بودجه، ۹۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات مصوب به دانشگاه‌ها تخصیص می‌یابد که در صورت تحقق، این میزان یک و نیم برابر مدت مشابه در سال‌های گذشته است.
دکتر حسین عسکریان ابیانه، در بیست و سومین نشست شورای مدیران این وزارت اظهار داشت: بخش‌های مختلف معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع در حال تلاشند تا بتوانیم در بودجه آموزش عالی کشور تحولی ایجاد کنیم؛ به طوری که میزان بودجه سالانه را از ۸ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان به حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان افزایش دهیم.
او با تاکید بر ضرورت خلق منابع درآمدی جدید در بودجه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: باید از بودجه اموری مانند ورزش و اوقات فراغت که بین چند دستگاه اجرایی مشترک است، سهمی به وزارت علوم اختصاص یابد تا در همان موضوع مصرف شود.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم نمونه‌هایی در این خصوص ذکر کرد و گفت: برای نمونه اگر بخشی از بودجه احداث سالن‌های ورزشی وزارت ورزش و جوانان به وزارت علوم اختصاص یابد می‌توانیم برای قشر عظیمی از دانشجویان امکانات ورزشی فراهم کنیم.
وی ضمن اشاره به برنامه این معاونت برای افزایش بهره‌وری در ستاد این وزارت، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: این کار نیازمند کار پژوهشی و مطالعاتی است و به زودی این مطالعات آغاز می‌شود.
دکتر عسکریان افزود: در لایحه اصلاح ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم که درخصوص مالیات حق التدریس و پژوهش بود و اخیراً به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، در زمان طرح در کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی بحث حق التدریس حذف شده بود که با توجه به اهمیت این موضوع برای اعضای هیات علمی، با پیگیری معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع این موضوع در لایحه لحاظ شد و در زمان رای گیری مطرح و به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسید.
دکتر عسکریان ابیانه موضوع ضوابط تغییر صندوق‌های بازنشستگی اعضای هیات علمی را بحث مهم دیگری دانست و گفت: ضرورت دارد با هماهنگی و همکاری معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع و همچنین معاونت حقوقی و امور مجلس در خصوص آن قوانینی تدوین و به دولت و مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست