آخرین اخبار

شورکردن عمدی آب تهدیدی برای منابع آبی کشور

ب

به گزارش پایگاه خبری علمنا، بحران آب در کشور به ‌طور کامل توجه مسئولان آب و محیط‌زیست کشور را به خود جلب کرده است و توجه آنان را از بحران “شور کردن عمدی آب”، منحرف کرده است تا آخرین منابع آب شیرین توسط صنایع و تاسیسات ساختمانی به‌سرعت تبدیل به آب‌شور شود.
پدیده شور کردن عمدی منابع آبی به یک فناوری قدیمی قرن نوزدهم مربوط است که متاسفانه همچنان در کشور رایج است. تشکیل لایه‌های رسوب آب در جدار لوله‌ها، شیرآلات و سایر تجهیزات حرارتی و صنعتی به‌اصطلاح شوری عمدی آب نام دارد.
تأسیسات گرمایش و سرمایش ساختمان‌ها و فعالیت هزاران دیگ بخار در صنایع کوچک و بزرگ کشور موجب بروز پدیده‌ای می‌شود که کارکرد این تجهیزات را مختل کرده و تا توقف کامل آن‌ها ادامه می‌یابد. این پدیده، تشکیل لایه‌های رسوب آب در جدار لوله‌ها، شیرآلات و سایر تجهیزات حرارتی و صنعتی  را شامل می‌شود.
داوود صفایی مدیرعامل شرکت فناور به رشد، با اشاره به پیشینه این رویداد بیان کرد: در قرن نوزدهم برای کاهش نرخ رسوب‌گذاری در تاسیسات و صنایع از فن‌آوری تبادل یونی استفاده می‌شد تا با تزریق نمک در منبعی که رزین در آن ذخیره ‌شده است، میزان کلسیم آب کاهش‌ یافته و نرخ رسوب‌گذاری (تشکیل کریستال‌های کلسیم) در تاسیسات کاهش یابد. در این فرآیند به‌طور مثال در یک ساختمان بزرگ سالانه هشت هزار کیلوگرم پودر نمک در ۷۰ هزار لیتر آب حل ‌شده و سپس آب‌ شور پس از دو یا سه روز گردش در سیستم حرارتی به چاه فاضلاب سرازیر می‌شود. این فرآیند معمولاً هشت تا ده بار در هر ماه تکرار می‌شود.
این فعال حوزه فناور با بیان اینکه این فناوری در چندین دهه قبل در کشورهای توسعه یافته منسوخ شده است، گفت: متاسفانه  در کشور ما شیک‌ترین و جدیدترین برج‌های تجاری و اداری و صنایع تازه تأسیس در تاسیسات خود همچنان از فناوری قرن نوزدهمی استفاده می‌کنند و این فناوری در تاسیسات تمامی ساختمان‌های وزارت نیرو،سازمان حفاظت محیط‌زیست، صنایع، بهداشت، دانشگاه‌ها و… کشور در حال کار است و سالانه میلیون‌ها کیلوگرم نمک از معادن کویر با کامیون به ساختمان‌ها و شهرهای بزرگ حمل می‌شود و پس از شور کردن آب‌های شیرین و استفاده در تاسیسات به چاه‌ها و منابع آبی شهری سرازیر می‌شود.
مدیرعامل شرکت فناور به رشد با اشاره به طراحی و بومی‌سازی فن‌آوری رسوب‌زدایی با شیوه الکترونیکی گفت: این سیستم طراحی‌شده علاوه بر کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌تواند  جایگزین “شور کردن عمدی آب” شود.
صفایی با اشاره به نحوه عملکرد این سیستم طراحی‌شده گفت: این روش با ایجاد میدان انرژی نوسانی با استفاده از امواج رادیویی کم‌بسامد و با شکل امواج مربعی که فرکانس آن بین ۱۵۰۰ تا ۱۲۰،۰۰۰ بار در ثانیه مولکول‌های آب را به ارتعاش درمی‌آورد، ساختار بلوری و منظم کلسیم و منیزیم دچار تغییرات شده و ” کلسیت ” به “آراگونیت” تبدیل می‌شود. آراگونیت گونه‌ای از کربنات کلسیم است که در محلول به حالت معلق باقی می‌ماند و به سطح لوله‌ها و مخازن نمی‌چسبد.
بسامد و میدان‌های انرژی از لحاظ شکل و مقدار، باید دقیق و حساب ‌شده باشند تا دستگاه با کارآیی مطلوب کار کند.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست