آخرین اخبار

شورای عالی علوم، بالاترین مرجع سیاستگذاری امور پژوهشی در کشور است

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درمراسم افتتاح ساختمان دبیرخانه شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف) گفت: شورای عتف به‌عنوان بالاترین مرجع سیاستگذاری امور پژوهشی در کشور است و درطی چند سال اخیر فعالیت‌های خوبی داشته است.
در این مراسم دکتر محمد فرهادی ضمن تبریک روز خبرنگار به‌ویژه به خبرنگاران حوزه آموزش عالی، با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی درخصوص عملکرد شورای عالی عتف اظهار داشت: ما در دولت یازدهم توانستیم طرح‌های کلان ملی را توسعه دهیم و اعتبارات لازم را برای این طرح‌ها به صورت موثر اختصاص دهیم.
وزیر علوم در ادامه افزود: شورای عالی علوم، تحقیقات، فناوری (عتف) باید توسعه علمی، کاربردی و بنیادی پیدا کند و نظارت و ارزیابی در این عرصه بطور کامل صورت گیرد.
دکتر فرهادی گفت: بحث آینده نگاری برای میان مدت و بلند مدت در زمینه‌های تخصصی آب و محیط زیست نیز از طریق دبیرخانه این شورا باید پیگیری شود و صورت پذیرد.
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری باید بیش از پیش فعال باشد، گفت: این فعالیت خاص برای این است که فناوری‌های علمی و تخصصی و سیاستگذاری برای همه حوزه‌های علم و فناوری از طریق این شورا صورت می‌گیرد.
وی افزود: اعتبارات لازم برای توسعه این شورا در نظر گرفته شده است و باید برای شناساندن عملکرد آن اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بیشتری صورت گیرد.
دکتر فرهادی در ادامه با اشاره به وضعیت علمی و رشد شتاب علمی کشور افزود: هم اکنون از نظر رشد شتاب علمی در بین ۲۵ کشور اول دنیا قرار داریم و سهم ما از تولید علمی کشور بالاست.
وزیر علوم در پایان گفت: در ابتدای دولت یازدهم، پارک‌های علم و فناوری ۳۳ مورد بود که هم اکنون این تعداد به ۴۲ پارک رسیده و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی در این پارک‌ها توسعه یافته است.
دکتر فرهادی در ادامه در خصوص فعالیت‌های انجام شده وزارت علوم، در طول دولت یازدهم افزود: ساماندهی آموزش عالی، ایجاد فضای با نشاط در دانشگاه‌ها، تقویت و گسترش دیپلماسی علم و فناوری، فراهم سازی برگزاری دوره‌های مشترک میان دانشگاه‌های ایران و دانشگاه‌های معتبر جهانی و ایجاد طرح‌های تحقیقاتی مشترک با اتحادیه اروپا، حضور ایران در طرح‌های علمی بین‌المللی از جمله فعالیت‌های انجام شده وزارت علوم در این مدت بوده است.
وزیر علوم، تقویت زیرساخت‌های آموزشی، بازنگری و تدوین برنامه آموزشی جدید، بازنگری سرفصل های درسی ۶۰۰ رشته تحصیلی، حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین یا نسل سوم، تقویت و برقراری ارتباط دانشگاه با صنعت، ایجاد طرح‌های تحقیقاتی میان وزارت علوم و وزارت خانه‌های دفاع و نیرو، ایجاد فرصت مطالعاتی با صنعت و برنامه‌ریزی در آموزش را از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته در چند سال گذشته عنوان کرد.
وی همچنین ایجاد اشتغال و توسعه فعالیت‌های مرتبط با اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی و توسعه آمایش آموزش عالی را از جمله فعالیت‌هایی اعلام کرد که باید در راستای فعالیت‌های وزارت علوم ادامه پیدا کند.
در پایان این مراسم، وزیر علوم با اهدای لوح تقدیر ازفعالیت و عملکرد دبیران ۱۲ کمیسیون شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) قدردانی کرد.
گفتنی است در این مراسم دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری و دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و مهندس کاظمی مسئول دبیرخانه شورای عالی عتف نیز حضور داشتند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست