آخرین اخبار

ساخت کیت استخراج DNA حاوی نانوذرات مغناطیسی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، یک شرکت هندی فعال در حوزه نانو زیست‌فناوری، اقدام به ساخت و عرضه کیت استخراج DNA  کرده است که به دلیل استفاده از نانو ذرات مغناطیسی، کارایی بالا دارد و مقدار کمتری ماده اولیه نیاز دارد و در مدت‌زمان کمی می‌تواند DNA را استخراج کند.
مگجنوم تکنولوجیز (MagGenome Technologies) یک شرکت نوپا در هند است که در بخش نانو زیست‌فناوری فعالیت دارد. این شرکت به دنبال ساخت نانو ذرات مغناطیسی و استفاده از آن‌ها در شیمی، داروسازی، زیست‌شناسی و مهندسی است.
مگجنوم در سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را در آزمایشگاه SciGenom آغاز کرد و بعد از یک سال، در سال ۲۰۱۵، به‌صورت مستقل فعالیت خود را ادامه داد.
این شرکت فناوری مبتنی بر نانو ذرات مغناطیسی را که به‌صورت پتنتی به ثبت رسیده، توسعه داده و به دنبال ساخت کیت استخراج اسیدهای نوکلئیک با استفاده از این نانو ذرات است. مگجنوم اخیراً یک کیت استخراج DNA با نام تجاری XpressDNA  را ساخته است.
با استفاده از این کیت می‌توان DNA را از بافت‌های تازه، یخ‌زده و حفاظت‌شده در اتانول بدون نیاز به سانتریفیوژ استخراج کرد. این کیت به محققان اجازه می‌دهد تا از ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم بافت در مدت‌زمان کمتر از یک ساعت، DNA  را استخراج کنند. این کیت برای کار روی بافت‌های مغز، قلب، کبد و عضله مناسب است.
این کیت دارای مزایای متعددی است. برای مثال، برای استخراج ساده DNA دارای دستورالعمل استاندارد است و با استفاده از مقدار بسیار کمی نمونه اولیه می‌توان DNA زیادی استخراج کرد.
این کیت نسبت به روش‌های رایج، ۱٫۵ تا ۲ برابر کارایی بالاتر دارد؛ ظرفیت اتصال نانو ذرات پروتئینی ۲ برابر بیشتر از مواد رایج در بازار است. نانو ذرات مغناطیسی استفاده شده در این کیت فاقد پوشش بوده و پلیمری روی آن قرار داده نشده است. همچنین در این کیت نیاز به سانتریفیوژ کردن نیست.
این کیت برای شرکت‌های دارویی و محققان دانشگاهی ساخته شده است و علاوه بر آن، محصولات دیگری نظیر آنتی‌بادی و آنزیم نیز توسط این شرکت برای استفاده شرکت‌ها و صنایع تولید و عرضه می‌شود.
بیشتر این محصولات ماحصل تحقیقات این شرکت طی سال‌های اخیر است و پتنت‌های مختلفی توسط این شرکت در حال ثبت است. همچنین مقالات مختلفی باکیفیت بالا توسط محققان این شرکت منتشر شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست