آخرین اخبار

بورس ویژه تحصیلی به رتبه‌های برتر کنکور اعطا می‌شود

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: اعطای بورس ویژه تحصیلی به مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس این دانشگاه، ضمن جذب استعدادهای برتر و تحقق پژوهش‌های کاربردی، زمینه‌ساز ترویج فرهنگ تمرکززدایی استعدادها در پایتخت و حضور آنان در مراکز علمی و پژوهشی سراسر کشور می‌شود.
سید محمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، با اشاره به اعطای بورس ویژه تحصیلی به صاحبان رتبه‌های برتر کنکور سراسری به مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس این دانشگاه اظهار کرد: حمایت از استعدادهای برتر را از سال‌های پیش به‌طورجدی با اعطای بورس‌ها و جوایز تحصیلی به داوطلبان برتر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دنبال می‌شد اما فرارسیدن چهلمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی اصفهان، به این حمایت رنگ و بوی دیگری بخشیده است به‌طوری‌که شرایط ویژه‌ای برای جذب دانشجویان نخبه و استعدادهای برتر پیش‌بینی ‌شده است.
وی با بیان این‌که بورس ویژه تحصیلی به متمرکز نشدن تمام استعدادهای برتر در پایتخت و حضور آنان در مراکز علمی و پژوهشی سراسر کشور کمک می‌کند، افزود: اعطای بورس ویژه تحصیلی به مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس این دانشگاه که همواره یکی از دانشگاه‌های برتر کشور بوده است، ضمن جذب استعدادهای برتر و تحقق پژوهش‌های کاربردی، زمینه‌ساز ترویج فرهنگ تمرکززدایی استعدادها در پایتخت و حضور آنان در مراکز علمی و پژوهشی سراسر کشور شود.
مدرس‌هاشمی، با بیان این‌که با تشویق دانشجویان به ادامه تحصیل در دیگر دانشگاه‌ها، از تمرکز نخبگان و استعدادهای برتر در تهران جلوگیری می‌کنیم؛ به این معنا که الزما نخبگان و استعدادهای برتر سراسر در کشور در دانشگاه‌های سطح یک پایتخت جمع نمی‌شوند. چراکه دانشگاه‌های برجسته‌ای در دیگر شهرها ازجمله مشهد، تبریز و شیراز داریم که می‌توانند زمینه‌ساز پرورش استعدادها و به‌کارگیری آنان در مسیر توسعه فناوری و پژوهش‌های کاربردی باشند.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، حضور استعدادهای برتر در دانشگاه‌های سراسر کشور را یک ضرورت برای پژوهش‌های فناورانه دانست و گفت: جذب استعدادهای برتر دانشجویی، یک ضرورت حیاتی برای دانشگاه‌های کشور است تا بتوانند در فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی نتیجه بهتری کسب کنند و حوزه فناوری را رشد دهند.
او با بیان این‌که در حال حاضر بیش از ۳۵ رشته تحصیلی در ۱۴ دانشکده دانشگاه صنعتی اصفهان ارائه می‌شود، افزود: با توجه به ماهیت دانشگاه صنعتی اصفهان، این دانشگاه تقریباً عمدهٔ رشته‌های فنی و مهندسی را در دانشکده‌های برق و کامپیوتر، مکانیک، عمران، مواد، نساجی، حمل‌ونقل و مهندسی شیمی همچنین ۳ رشتهٔ علوم پایه و ۲ دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی مجموعهٔ کاملی از رشته‌ها را شامل می‌شود.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان به  اعطای تسهیلات ویژه به داوطلبان ممتاز آزمون سراسری جدیدالورود متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد گفت: دانش‌آموزان دارای رتبه زیر ۱۰۰ در منطقه یک (یا معادل تراز آن در سایر مناطق)، که این دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند، از مقرری ماهیانه ۱۰ میلیون ریال به مدت دو سال بهره‌مند خواهند شد.
مدرس‌هاشمی به پرداخت مقرری ماهیانه ۷ میلیون ریال به دانشجویان حائز ۱۰۰ تا ۳۰۰ در منطقه یک یا معادل تراز آن در سایر مناطق اشاره کرد و افزود: دانشجویان دارای رتبه ۳۰۱ الی ۵۰۰ نیز مقرری ماهیانه ۴ میلیون ریالی را دریافت می‌کنند.
وی با بیان این‌که در استفاده از این بورس میان داوطلبان تفاوتی وجود ندارد و هریک از واجدان شرایط رتبه‌ای، این بورس را دریافت خواهند کرد، ادامه داد: این بورس ویژهٔ چهلمین سالگرد دانشگاه است و در سال‌های بعد تغییراتی در شیوه و میزان مبالغ وجود خواهد داشت.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، پیش‌گام شدن این دانشگاه را در اعطای این بورس زمینه‌ساز حرکت دیگر دانشگاه‌های غیرمستقر در پایتخت دانست و گفت: اگرچه دیگر دانشگاه‌های کشور نیز سالیانه بورس‌هایی را اعلام می‌کنند و اصل اعطای بورس چیز جدیدی نیست، این کار برای جذب استعدادهای برتر به دانشگاه‌های سراسر کشور قابل‌تعمیم است و می‌توانند از این فرآیند برای جذب استعدادها بهره ببرند.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست