آخرین اخبار

استفاده از نانوآنتن طلا برای بهبود نشر نور از نقاط کوانتومی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، پژوهشگران نشان دادند که با استفاده از نانو آنتن طلا می‌توان نشر نور از نقاط کوانتومی را تشدید کرد. این فناوری در بیوفیزیک و زیست‌حسگری ‌استفاده می‌شود.
محققان آلمانی مقاله‌ای با عنوان Levitated Plasmonic Nanoantennas in an Aqueous Environment در نشریه  ACS Nano  به چاپ رساندند که در آن چگونگی استفاده از نانو آنتن طلا در تشدید فلورسانس در محیط آبی نشان داده شده است.
نانو آنتن‌های پلاسمونیک طی یک دهه گذشته مورد توجه محققان بوده و پژوهشگران دانشگاهی و بخش صنعت به این موضوع توجه ویژه‌ای نشان داده‌اند؛ دلیل این امر کاربرد نانو آنتن‌ها در حوزه‌های مختلف نظیر بهبود پراش رامان است.
درحالی‌که بیشتر پروژه‌های انجام‌گرفته در محیط‌های خشک بوده، پلاسمونیک را می‌توان در محیط‌های سیال نیز به کار گرفت که این موضوع موجب باز شدن فصل جدیدی موسوم به پلاسموفلوئیدیک می‌شود.
یکی از کاربردهای ویژه پلاسموفلوئیدیک، در بیوفیزیک و زیست‌حسگری است؛ جایی که نانو ذرات زیستی و ماکرو مولکول‌ها می‌توانند برای انتقال استفاده شوند.
همچنین یک گروه تحقیقاتی از مؤسسه ماکس پلانک با همکاری محققانی دانشگاه ارلانجن نورنبرگ موفق شدند نانو ذرات طلا را در محل تماس میان زیرلایه شیشه و نانو پیپت در محیط آبی به دام بیندازند.
محققان در این پروژه نشان دادند که این روش می‌تواند بهبود قابل‌توجهی در تابش فلورسانس از نقاط کوانتومی نیمه‌هادی در محیط آبی ایجاد کند.
شکل طرح‌واره این آزمایش در تصویر فوق آمده است که در آن یک نانوذره ۸۰ نانومتری میان یک زیرلایه و نوک نانو پیپت به دام افتاده است. ذره به دام افتاده، نقطه کوانتومی CdSe/CdS  است که در حمام آبی قرار دارد. سیگنال ایجادشده با استفاده از میکروسکوپ جمع‌آوری می‌شود.
در این مقاله آمده است که: ما در این پروژه نشان دادیم که تابش فلورسانس نقاط کوانتومی موجود در سطح تماس، بهبود می‌یابد. این فناوری برای فلوروفورهای نفوذی نیز قابل‌استفاده است؛ برای مثال، می‌توان از آن‌ها به‌عنوان برچسب برای پروتئین‌ها و زیست‌غشاءها استفاده کرد.
نتایج این کار نیز در قالب مقاله‌ای با عنوان “Scanning-Aperture Trapping and Manipulation of Single Charged Nanoparticles”  در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست