آخرین اخبار

آینده سلول‌های خورشیدی متعلق به علم ارگانیک است

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، پیش‌بینی‌های جهانی نشان می‌دهد از سال ۲۰۳۰ به بعد سلول‌های خورشیدی ارگانیک وارد صنعت خورشیدی می‌شوند بنابراین آینده متعلق به این نوع از سلول‌ها است.
انرژی‌های تجدید پذیر یکی از فناوری‌های برافکن است که تجارت و اقتصاد جهانی را در آینده تحت تأثیر قرار می‌دهد بنابراین با تقویت توانمندی‌های کشور در این عرصه می‌توانیم متناسب با آن نقشی مفید داشته باشیم. در این زمینه فعالان و متخصصان حوزه انرژی خورشیدی، نظراتی را در نشست خبری تعیین اولویت‌های فناوری‌های مختلف حوزه انرژی‌های تجدید پذیر بیان کردند تا اولویت‌ها در این حوزه تعیین شود. احد ضابط رئیس پژوهشکده هوا و خورشید دانشگاه فردوسی درباره این موضوع اظهار کرد: با توجه به آمار و هدف‌گذاری‌های تأمین انرژی از خورشید در دنیا، سلول‌های سیلیکونی جوابگو نبوده و آینده متعلق به سلول‌های خورشیدی ارگانیک است. البته نمی‌توان سلول‌های سیلیکونی را نادیده گرفت.
وی با بیان اینکه الگوی توسعه باید منطبق با شرایط بومی و اقتصاد مقاومتی نوشته شود، گفت: انرژی‌های تجدید پذیر را نمی‌توان بدون ذخیره‌سازی انرژی توسعه داد، باید به فناوری‌های نوین ذخیره‌سازی توجه داشت. همچنین تشکیل مرکز تحقیقات مشترک خورشیدی در کشور باعث تجمیع تجربیات و حصول نتیجه بهتر در کشور می‌شود. زنجیره تجاری‌سازی در کشور ناقص است، به‌طور مثال در انرژی بادی: بخش‌های مختلف ممکن است شکل بگیرد مانند تولید و مصرف لکن این زنجیره در میانه ناقص است.
ابراهیم سلیمانی عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه از ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر درخواست دارم تا کانون سازندگان سلول خورشیدی که در سال‌های قبل با برگزاری جلسات منظم سعی در رفع مسائل این فعالان را داشت، دوباره احیا و فعال کند گفت: برای حصول نتیجه بهتر مشابه روال کشورهای توسعه‌یافته لازم است تا پروژه‌های بزرگ از طرف ارگان سیاست‌گذار و کلان‌نگر ستاد، مشخص و اعلام شود تا بر اساس آن محققان و پژوهشگران حوزه تجدید پذیر سراسر کشور بتوانند فعالیت علمی و تحقیقاتی خود را در آن مسیر تعریف کنند. همچنین با توجه به جایگاه ستاد شایسته است تا این ستاد نماینده‌ای در طرح سیلیکان شورای عالی عتف داشته باشد.
وی ادامه داد: طرح نیروگاه ۲۰ کیلووات در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور با فلسفه بررسی این سلول‌ها در اقلیم‌های مختلف ایران و محاسبه بازدهی و طول عمر آن توسط ستاد اجرا شود، لازم است اکنون طی طرحی سامانه جامع رصد این نیروگاه‌ها توسط طراحی و نتایج این چندساله جمع‌آوری‌شده و در قالب یک کتاب چاپ شود تا امکان بهره‌گیری از نتایج این طرح بسیار خوب فراهم آید.
محمدصادق ذبیحی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی نیز درباره این موضوع عنوان کرد: طبق پیش‌بینی‌های جهانی تا سال ۲۰۳۰ سلول‌های سیلیکونی کریستالی در صنعت سلول‌های خورشیدی پیشرو هستند و پس‌ازآن سلول‌های خورشیدی ارگانیک وارد صنعت خورشیدی می‌شوند؛ بنابراین در حال حاضر لازم است که تمرکز اصلی ما در سرمایه‌گذاری صنعتی بر روی فناوری سیلیکونی کریستالی باشد و در کنار آن برای آینده روی فناوری‌های نسل سوم سرمایه‌گذاری کنیم. سلول‌های خورشیدی ارگانیک در صورت تجاری شدن قیمت تمام‌شده بسیار پایین‌تری در مقایسه با سلول‌های سیلیکونی دارند. از این سلول‌ها در صنایع جدید مانند نمای ساختمان می‌توان استفاده کرد و موجب افزایش ارزش‌افزوده سرمایه‌گذاری در این حوزه شد.
وی همچنین بیان کرد: علاوه بر تولید مستقیم برق از سلول خورشیدی می‌توان به سایر کاربردهای آن مانند ذخیره‌سازی انرژی به روش تلمبه ذخیره با برق تأمین از پنل های خورشیدی و همچنین مصارف گوناگون سیستم‌های حرارتی خورشیدی (متمرکز کننده‌ها) اشاره کرد و از آنان بهره جست.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست