گزارش مصاحبه ها

برگزاری اولین نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور برترین‌ها

نوشته شده توسط تیم علمنا

طی روزهای گذشته اولین نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در حوزه برق، الکترونیک و فناوری اطلاعات برگزار و شرکت‌های تولید کننده و وارد کننده، شرکت‌های با فناوری بالا، فناوری متوسط و فناوری پایین به صورت ترکیبی در آن حضور پیدا کردند.
این نمایشگاه به همت مرکز پژوهش‌های صنعت الکترونیک برگزار و از بین حدود ۱۵۰۰ شرکت مرتبط با حوزه‌های برق، الکترونیک و فناوری اطلاعات حدود ۱۰۰ شرکت برتر انتخاب شد.
تنوع شرکت کنندگان در نمایشگاه و ابعاد برگزاری آن، این نمایشگاه را به یک گردهمایی منحصر به فرد در کشور تبدیل کرده است. این نمایشگاه یک تابلوی سراسری از توانمندی‌های کل شرکت‌های کشور بوده و به دسته‌بندی موضوعی شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه پرداخت.
بخش‌های موضوعی نمایشگاه عبارتند از: حوزه‌های برق؛ الکترونیک؛ مخابرات و ارتباطات؛ فناوری اطلاعات؛ اینترنت اشیاء؛ تجهیزات پزشکی الکتریکی و الکترونیکی؛ کنترل، اتوماسیون
  صنعتی و ابزار دقیق؛ رباتیک؛ شهر هوشمند؛ حمل و نقل هوشمند؛ ساختمان هوشمند؛ کشاورزی، شیلات، باغداری و دامداری هوشمند؛ الکترونیک خودرو؛ کنترل و ابزار دقیق در نفت، گاز و پتروشیمی؛ تجهیزات آزمایشگاهی. این سیاست عملا بازدیدکنندگان نمایشگاه را به سمت شرکت‌های مورد نیاز خودشان راهنمایی خواهد کرد.
مهمترین هدف از برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها، کمک به توسعه بازار و حجم فروش شرکت‌های دانش‌بنیان کشور است. چرا که این شرکت‌ها بخصوص شرکت‌های نوپا و یا شرکت‌های حاضر در شهرستآن‌ها، از طریق بستر نمایشگاه امکان دیده شدن در کشور را پیدا کردند و می‌توانند در شرایط رکود اقتصادی، شانس بیشتری برای فروش محصولات، خدمات و فناوری‌های خود داشته باشند.
در واقع نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان، یک نمایشگاه از دستاوردهای واقعی و با فناوری بالا از محصولات دانش‌بنیان کشور است. این نمایشگاه یک تابلوی بزرگ از تحقق ناممکن‌هایی است که به‌دست محققین و شرکت‌های توانمند داخلی ممکن شده است. همچنین نمایشگاه، بازدیدکنندگانش را با توان واقعی کشور در این حوزه، به صورت واقع بینآن‌های آشنا می‌کند و مسئولین کشور می‌توانند برای آنچه که واقعا در کشور نداریم برنامه‌ریزی کنند.
در این نمایشگاه خدمات ویژه‌ای برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شد که برخی از آن‌ها عبارتند از: بازاریابی محصولات، خدمات و فناوری‌های شرکت‌های دانش‌بنیان.
نمایشگاه با توجه به دارا بودن بانک اطلاعاتی جامعی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور، محل رجوع بسیاری از دستگاه‌های دولتی است. لذا برگزارکنندگان اطلاعات مناسب ضمنی‌ای از نیازمندی‌های طرف تقاضا و توانمندی‌های طرف عرضه دارند. به همین منظور خود برگزارکنندگان می‌توانند برای شرکت‌های دانش‌بنیان کشور بازاریابی کنند و این خدمت بعد از نمایشگاه نیز به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه خواهد شد.

هدایت تخصصی مسئولین و متقاضیان به سمت غرفه‌های مرتبط
تیم تدارکات نمایشگاه برنامه‌ریزی مناسبی برای بازدید مسئولین از غرفه‌های مرتبط در نمایشگاه داشت تا مانع از سردرگمی شود.

حضور شرکت‌های سرمایه‌گذاری در نمایشگاه
یکی از مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان، مشکل سرمایه‌گذاری در طرح‌های فناورانه آن‌ها است. از طرف مقابل شرکت‌های مختلف سرمایه‌گذاری در کشور وجود دارند که به شدت دنبال طرح‌های فناورانه با سوددهی مناسب در شرکت‌های دانش‌بنیان هستند. به همین منظور در نمایشگاه غرفه ویژه‌ای برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده بود تا از محل تعامل این شرکت‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان، زمینه رفع برخی از مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شود و هر دو از معامله صورت گرفته منتفع شوند.

حضور صندوق‌های اعطای تسهیلات، وام، ضمانت‌نامه و سرمایه در گردش
یکی از مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان مشکل سرمایه در گردش و یا انواع ضمانت‌نامه‌ها همچون ضمانت‌نامه پیش پرداخت، حسن انجام کار و غیره است. حضور صندوق‌های مختلف در این نمایشگاه می‌تواند زمینه آشنایی شرکت‌های دانش‌بنیان را با خدمات آن‌ها فراهم کند و هم به رفع مشکل شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کرده و هم به بازاریابی خدمات این صندوق‌ها کمک کند.

در همین زمینه پایگاه خبری علمنا با حضور در این نمایشگاه با برخی شرکت‌های صاحب سبک در این حوزه گفتگو کرده است:
نماینده شرکت الکترونیک افزارآزما در مورد این نمایشگاه می‌گوید:
برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها برای شناخت و ارتباط شرکت‌های دانش‌بنیان با هم بسیار مفید است؛ اما دغدغه ما معرفی شدن به بازار است. به طور مثال مشتری ما در سطح کشور فقط وزارت نیرو است. شرکت ما توقع دارد این نمایشگاه‌ها با حضور مسئولان وزارت خانه‌های مرتبط رونق بگیرد تا بتوانیم مشکلاتمان را با آن‌ها مطرح و مرتفع کنیم. در واقع ما به امید حضور مسئولان در این نمایشگاه شرکت کردیم اما طی روزهای گذشته مسئولان ذی‌ربط در این نمایشگاه حضور نداشتند.

علمنا: حضور مسئولان ذی‌ربط در این نمایشگاه می‌توانست به حل چه مشکلاتی کمک کند؟
یکی از بزرگترین مشکلات ما بحث گشایش ال‌سی (lc) است، ما دربحث تعاملات خارجی برای حضور در مناقصات نیازمند حمایت مستقیم دولت هستیم.
منظور ما از حمایت، حمایت مالی نیست بلکه حمایت اعتباری است. البته این مشکلات نسبت به سال‌های قبل تا حدی مرتفع شده و گام‌هایی برای پیشرفت و بهبود شرایط مراودات بین‌المللی برداشته شده است؛ اما مشکل اینجاست که این گام‌ها به خاطر عدم وجود زیرساخت‌های لازم، غالبا به نتیجه نمی‌رسند.
ما در حال حاضر به افغانستان و عراق صادرات داریم، اما برای شرکت گسترده‌تر در سایر کشورها نیاز به ضمانت ارزی و گشایش ال‌سی نیاز داریم که متاسفانه این حمایت دولتی وجود ندارد. در حال حاضر گاهی از بانک‌های واسط برای حضور در مناقصات استفاده می‌کنیم یا اصلا نمی‌توانیم وارد مناقصه شویم.
شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در بازار هدف باید چندین سال سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند بازار را به دست بیاورند.
این کاری است که در حال حاضر تمام کشورهای همسایه ما انجام می‌دهند و تعلل ما در این مقوله موجب از دست دادن بازار کشورهای همسایه می‌شود. ما باید حمایت دولت را داشته باشیم.
ما در کشورهایی مثل ارمنستان و گرجستان و عمان و عراق داریم بازاریابی می‌کنیم اما همیشه نمی‌شود به صورت مجزا تلاش کرد. ما برای توسعه نیاز به تسهیلات دولتی داریم، تسهیلاتی که ما را به کشورهای هدف معرفی و متصل کند. مثلا برای حضور در نمایشگاه‌ها به ما کمک کنند مطمئنا اگر حمایتی از طرف دولت وجود داشته باشد، مثلا سفارت ایران ما را به کشورهای هدف معرفی کند، اعتبار خاصی به شرکت‌های خصوصی می‌دهد.
تاکید می‌کنیم که دولت در حال حاضر خیلی بهتر از سال‌های گذشته عمل می‌کند، مشکل اینجاست که اصلا اصول و راهبردی وجود ندارد که به ما برای ادامه راه کمک کند. یعنی یک کمیسیون و واحد اقتصادی خاصی وجود ندارد که به صورت مجزا مقوله صادرات این حیطه را به عهده بگیرد. خیلی از مسیرهایی که ما طی می‌کنیم برای اولین بار طی می‌شود و در نهایت هم به بن‌بست می‌رسد، چون ادامه راه اصلا تعریف نشده است. دولت باید از شرکت‌های خصوصی حمایت کند. سفارتخانه‌هایی که در ایران هستند دقیقا دارند این کار را داخل خود ایران انجام می‌دهند. اتاق‌های بازرگانی می‌توانند به ما کمک کنند.

علمنا: اتاق‌های بازرگانی کشورهای مختلف نمی‌توانند به شما کمک کنند؟
ما الان در اتاق بازرگانی ۲۷ کشور عضو هستیم اما این اتاق‌ها نوپا هستند و عملا کار زیادی پیش نمی‌برند، در نتیجه ما باید مزیت‌های بیشتری به مصرف کننده بدهیم تا بتوانیم نظر مشتری را جلب کنیم. این مزیت‌ها شامل موارد مختلفی می‌شود از جمله  حمل و نقل بین‌المللی، مراودات بانکی، دعوت از وزرای انرژی کشورهای هدف… ما این سیاست کلی را نداریم. باید مشکلات شناخته شوند و راهکار برای آن‌ها ایجاد شود اما این ارتباط وجود ندارد.

علمنا: برای حل این مشکل چه راهکاری پیشنهاد می‌دهید؟
راه‌های مختلفی وجود دارد؛ مثلا معاونان وزارت انرژی باید برای “بی تو بی” (B to B) به  ایران بیایند و تعامل کنند. گزینه بعدی حضور ماست که مستلزم هماهنگی است. صرف حضور در نمایشگاه بین‌المللی یک کشور برای ما کافی نیست.
ما از نظر کیفی بدون اغراق از تمام کشورهای همسایه برتر هستیم اما در بحث تبلیغات بین‌اللمی و بازاریابی، بسیار تنها هستیم. تا جایی جلو می‌رویم اما به نتیجه نمی‌رسیم.
علاوه بر آن در بحث بازار داخلی هم از وزارتخانه طلبکار هستیم و نتوانستیم طلب خود را وصول کنیم در نتیجه بحث تولید و توسعه ما از بحث روز عقب می‌ماند. دولت اگر نمی‌تواند بودجه مالی بدهد حداقل حمایت‌های غیرمالی از ما بکند. البته تاکید می‌کنم که الان وضعیت خیلی بهتر شده و راه‌هایی باز شده؛ اما هنوز خیلی مشکل وجود دارد.
مثلا کسب یک سرتیفیکیت بین‌اللمی از هلند به اسم کما، قبلا برای ما غیرممکن بود اما الان می‌توانیم به راحتی آن را به دست آوریم.
اما بعضی از بخش‌ها عملا دارد از دست می رود و ما داریم هر روز از چرخه مناقصات حذف می‌شویم و بازاری که امروز از دست برود، فردا به دست آوردن مجدد آن خیلی سخت‌تر است؛ چون برای به دست آوردن آن باید کیفیت خیلی بیشتر و قیمت پایین‌تری بدهیم تا بتوانیم بازار هدف را راضی کنیم که محصول ما را بخرد.

علمنا: آیا بازار نوپایی در این حوزه وجود دارد که هنوز فتح نشده باشد؟
بله. بازار کشورهای همسایه شمالی ما واقعا نوپا هستند. مثل ارمنستان، قرقیزستان، گرجستان و سایر کشورهای اوراسیا. این کشورها تازه استقلال یافته‌اند. چند سال است که مستقل شدند اما به خاطر مشکلات اقتصادی که داشتند دنبال برگزاری مناقصه نبودند. اما الان یکی دوسال است که دنبال بازار واردات داخلی خودشان هستند. ما در این زمینه برای آن‌ها پیشنهادات خوب و جدی داریم اما با مشکلاتی که قبلا ذکر شد روبرو هستیم.
در حال حاضر ما با عراق تعامل خیلی خوبی داریم؛ اما عراق ظرفیت محدودی دارد. علاوه بر آن همین حالا به خیلی از شرکت‌های صادر کننده ایرانی بدهکار است و تعامل بیشتر با آن ریسک بدهی بیشتر را دارد اما کشورهای همسایه شمالی و کشورهای جنوبی مثل عمان، توان تامین هزینه‌های صادرات و واردات را دارند. شرکت‌های کشورهای همسایه باید تشویق‌ها و پرزنت‌هایی داشته باشند که بخواهند ما را انتخاب کنند؛ اما حمایت خاصی از طرف دولت وجود ندارد. ما در حال حاضر هفته‌ای سه مناقصه را از دست می‌دهیم که اگر کمک دولت بود، می‌توانستیم با این مناقصات رقم‌های بالای سود و اشتغال‌زایی برای کشور ایجاد کنیم. مشکل اینجاست که ما در کشور یک برنامه‌ریزی طولانی مدت صادراتی نداریم که بتوانیم به‌عنوان یک سند چشم‌انداز روی آن حساب کنیم. شرکت‌هایی که در زمینه صادرات فعالیت می‌کنند همیشه روی گسلی هستند که ممکن است با عوض شدن سیاست‌های دولت تمام تلاش‌هایشان متوقف شود.

علمنا: مشکلات ومزایای این نمایشگاه از نظر شما چیست؟
این نمایشگاه باید چند برند خارجی را هم دعوت می‌کرد. اینگونه نمایشگاه‌ها باید بین‌المللی باشند چون شرکت‌ها دانش‌بنیانند و وقتی ما در این حوزه فعالیت می‌کنیم یعنی دنبال بازارهای خارجی هستیم. حداقل این بود که ما فعالیت‌های خودمان را به آن‌ها عرضه می‌کردیم و معایب خومان را می‌سنجیدیم.
صندوق توسعه نوآوری به‌تازگی فعالیت‌های خوبی می‌کند اما آن هم در بحث داخلی بود. در زمینه معارفه و حمایت اعتباری کمکی نشده است.

با مسئول روابط عمومی شرکت پویا نیز صحبتی درخصوص فعالیت‌های شرکت و چگونگی برگزاری نمایشگاه داشتیم:
علمنا: فعالیت‌های اصلی شرکت شما در چه حوزه‌ای است و چرا در این نمایشگاه شرکت کرده‌اید؟
شرکت پویا یک شرکت کاملا خصوصی با سابقه ۳۵ سال فعالیت در حوزه IT و طراحی و ساخت سامانه های نرم افزاری و سخت افزاری است که ۲۵ سال است بر روی طراحی و ساخت سامانه‌های بانکی متمرکز است.
در پاسخ به درخواست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تصمیم گرفتیم در این نمایشگاه شرکت کنیم تا از این حرکت حمایت کرده باشیم. قطعا با توجه به حوزه فعالیتمان، بازار ما در نمایشگاه‌های بانکداری است نه این نمایشگاه. حضور ما در این نمایشگاه تنها جنبه حمایتی دارد. اگر ما حضور نداشته باشیم، شرکت‌های دیگر حضور نداشته باشند پس نمایشگاه برای چه برگزار شود؟ این حضور ما تولید کننده‌هاست که در کنار هم یک نمایشگاه را شکل می‌دهد و جلوه‌ای می‌شود از توان تولیدات داخلی.

علمنا: فعالیت‌های شما چطور در حوزه دانش‌بنیان قرار دارد؟
با توجه به عملکرد شرکت پویا در طی سالیان گذشته و اهتمام ویژه‌ای که به بحث ایده‌پروری و خلاقیت و همچنین تبدیل این ایده‌ها به محصول قابل ارائه در بازار داشته است، طبق ارزیابی‌ای که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت، در بالاترین درجه دانش‌بنیان تولیدی قرار گرفتیم. قانونی که وجود دارد این است که باید ۵۰ درصد از درآمد شرکت های دانش بنیان تولیدی از محل فروش محصولات دانش‌بنیان باشد، و حائز اهمیت است که بخش قابل توجهی از درآمد ما، از فروش این محصولات است. شرکت پویا در کل این ۳۵ سال، حتی از بدو تاسیس و قبل از ثبت رسمی شرکت، تمام حرکات و عملکردش مبتنی بر ابتکار و نوآوری بوده است. به ‌طور مثال ما اولین دستگاه کامپیوتر ایرانی را به اسم پویا۱، در سال ۱۳۵۸، سه سال قبل از ثبت رسمی شرکت ساختیم که اسناد و مدارک آن در وب سایت رسمی شرکت با عنوان داستان پویا موجود است. همینطور در دوره‌های متوالی، محصولات متعددی همچون طراحی و تولید اولین یو‌پی‌اس (UPS) آنلاین ایرانی با تکنولوژی سوییچینگ و موج سینوسی کامل بود که از آزمایشگاه مرکز مخابرات ایران تاییدیه گرفت و تعداد قابل توجهی از آن در سطح کشور مورد استفاده قرار گرفت، در دوره‌ای که بحثی از یوپی‌اس‌های آنلاین تولید داخل نبود و همه یو‌پی‌اس‌های داخلی آفلاین بودند.
همچنین اولین شهر هوشمند الکترونیکی مبتنی بر کارت هوشمند را طراحی کردیم و در نمایشگاه الکامپ ششم سال ۷۹ آن را ارائه دادیم. در آن نمایشگاه، غرفه شرکت پویا (یا همان شهر هوشمند) دارای قسمت های مختلف یک شهر همچون پمپ بنزین، پارکینگ، پارکومتر، بانک، کتابخانه، داروخانه، فروشگاه و … بود، که همگی مجهز به دستگاه کارتخوان هوشمند بودند، که آن هم توسط خود ما طراحی و تولید شده بود. برای بازدید کنندگان از این غرفه یک کارت هوشمند صادر می‌شد و می‌توانستند با استفاده از این کارت، به همه بخش‌های مذکور مراجعه و مراودات مالی‌شان را انجام دهند.
بعد از آن با استفاده از همین تکنولوژی کارت هوشمند، اولین دستگاه خوددریافت را به بانک مسکن جهت سهولت پرداخت اقساط مشتریان بصورت خودکار، ارائه کردیم. با استفاده از کارت هوشمند اطلاعات حساب افراد و تعداد و تاریخ اقساط پرداخت شده در آن ثبت می‌شد و دیگر نیاز به صدور دفترچه اقساط نبود. سپس اقدام به طراحی و ساخت اولین خوددریافت ایرانی نمودیم و در سال ۱۳۸۶ کارخانه‌ای
Hi-Tech را در شهرک صنعتی کاسپین راه‌اندازی کردیم و در آنجا این محصول به تولید انبوه رسید. بانک ملی ایران در شعب شبانه‌روزی خود در سراسر کشور از این محصول استفاده کرد. بعد از آن دستگاه صراف را با منظور کمک به توسعه گردشگری و سهولت در امر مبادلات مالی گردشگران خارجی طراحی و تولید کردیم که آن‌هم باز ایده خلاقانه خودمان بود و نمونه خارجی‌ای ندارد.

علمنا: این دستگاه دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟
گردشگران خارجی در ایران، امکان استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی همچون ویزا و مسترکارت را ندارند و به اجبار باید حجم زیادی از پول نقد را با خود همراه داشته باشند که این امر ایجاد مشکلات زیادی از جمله مساله امنیت برایشان می‌کند، ما هم برای حل این موضوع این ایده ی خلاقانه را به محصول دستگاه صراف تبدیل کردیم. از این پس گردشگران خارجی می‌توانند در مبادی ورودی مانند فرودگاه‌ها، هتل ها، مراکز تجاری و …. ، به دستگاه صراف مراجعه کنند و هرگونه ارز رایج بین‌المللی را به دستگاه داده و پس از مشاهده و قبول نرخنامه تبدیلی بانک یا صرافی، اقدام به فروش ارز مورد نظر خود به دستگاه کرده و کارت بانکی‌ای با مانده ریالی معادل ارز تحویلی دریافت کنند. گردشگران با آن کارت می‌توانند براحتی با استفاده از تمامی پایانه‌های فروشگاهی خرید کرده یا از دستگاه‌های خودپردازهای کشور پول نقد دریافت کند. گردشگران برای دریافت کارت بانکی، باید صفحه اول پاسپورت خود را در قسمت مشخص شده‌ای در دستگاه صراف قرار دهند تا ضمن اسکن تصویر صفحه اول پاسپورتشان، اطلاعات هویتی آنها با استفاده از تکنولوژی NFC از چیپست گذرنامه دریافت ‌شود و هویتشان برای بانک یا صرافی احراز گردد. همچنین گردشگران می‌توانند در طول سفر به دفعات، ضمن تحویل ارز به دستگاه، کارت بانکی خود را شارژ نموده و مانده ریالی آن را افزایش دهند. در پایان سفر نیز گردشگر می‌تواند کارت خود را به دستگاه صراف ارائه و درخواست خرید ارز نماید و به میزان مانده ریالی کارت، طبق نرخ‌نامه مورد نظر بانک یا صرافی ارز مورد نظر خود را دریافت کرده و به کشور خود بازگردد. دستگاه صراف علاوه بر خرید ارز از گردشگران خارجی، قابلیت فروش ارز به همه متقاضیان را نیز دارد.

علمنا: با توجه به قابلیت‌های دستگاه چرا تعداد آن انقدر کم است؟ آیا مشکلی برای توسعه آن وجود دارد؟
قطعا ما دوست داریم فروش بیشتر داشته باشیم و بخش عمده‌ای از بازار را در اختیار بگیریم، اما متاسفانه هستند بانک‌هایی که تمایل به خرید محصولات وارداتی دارند.
علمنا: هزینه ساخت نمونه خارجی کمتر است؟
بله هزینه ساخت نمونه چینی پایین‌تر است و این یک واقعیت است که تولید کنندگان داخلی نمی‌توانند از نظر قیمتی با تولیدکنندگان چینی رقابت کنند. وقتی محاسبه می‌کنیم می‌بینیم قیمت دستگاه چینی از هزینه‌های تمام شده آن پایین‌تر است.

علمنا: چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟
این اتفاق به دلیل عدم حمایت از تولید کننده داخلی می‌افتد و همه سوق پیدا می‌کنند به سمتی که درآمد و سود دهی بیشتری داشته باشند، که این امر در استفاده و واردات محصولات چینی محقق می شود. به قطعیت عرض می کنم کیفیت قطعاتی که در محصولات چینی استفاده می‌شوند پایین‌تر از تولیدات ما است، ما ملزم به ارائه خدمات پس از فروش محصولاتمان هستیم و به‌همین‌منظور از قطعات استاندارد و با کیفیت در تولیداتمان استفاده می‌کنیم که در قیمت‌گذاری تاثیر مستقیم دارند؛ اما واردکنندگان فقط به فروش فکر می‌کنند.

علمنا: به نظر شما این حمایت باید چطور باشد؟ صرفا حمایت مادی منظور است؟
نه اصلا. هروقت بحث حمایت می‌شود اولین فکر به سمت حمایت مادی و دریافت و پرداخت تسهیلات می‌رود. درست است که دریافت تسهیلات و تامین سرمایه در گردش بخش پر اهمیتی است اما مهمترین حمایت جلوگیری از واردات بی‌رویه کالا است. اگر یک عزم ملی برای حمایت از تولید کننده داخلی وجود داشته باشد، می‌تواند بزرگ‌ترین و ارزشمندترین حمایت باشد.
علمنا: در زمینه صادرات شما توانسته‌اید محصولی را صادر کنید؟ مشکلی با این بخش داشتید؟
بیشتر بحث نوآوری و خلاقیت ما بر اساس سنجش بازار ایران و نیازهای داخلی بوده است. به‌عنوان نمونه همین دستگاه صراف که به‌راحتی می‌تواند مشکل مراودات مالی گردشگران خارجی را مرتفع کند. البته با وجود پتانسیل زیاد بازار داخلی، احتمالا در آینده‌ای نزدیک شاهد صادرات محصولاتمان نیز خواهیم بود.

علمنا: سایر محصولات شرکت چیست؟
دستگاه وی‌تی‌ام (VTM) جدیدترین محصول شرکت پویا است. این دستگاه به صورت نیمه خودکار خدماتی را که نیازمند احراز هویت مشتری هستند مانند وصول و واگذاری چک، افتتاح حساب و صدور کارت و … را ارائه می‌کند. بانک با راه‌اندازی مرکز تماس شبانه‌روزی و استقرار کارشناسان، تقریبا چیزی شبیه به مرکز پاسخگوی تلفنی ۱۱۸ با این تفاوت که در اینجا ارتباط صوتی و تصویری دوطرفه برقرار می‌شود، امکان ارتباط با دستگاه‌های VTM نصب شده در سطح شهر، استان یا کشور را ایجاد کرده و هنگام مراجعه مشتری به هر یک از این دستگاه‌ها، ارتباط صوتی و تصویری با اولین کارشناس آزاد در مرکز تماس بانک برقرار می‌شود. کارشناس بانک طی پنج مرحله اقدام به احراز هویت مشتری می‌کند. این مراحل شامل: دریافت اطلاعات کارت بانکی و حساب مشتری، دیدن چهره مشتری، اسکن اثر انگشت، دریافت امضا دیجیتال بیومتریک بر روی صفحه دیجیتالی که امکان پردازش سه مولفه‌ی فشار قلم، سرعت و شتاب امضاء را میسر می‌کند و مقایسه آن با نمونه امضا مشتری و همچنین اسکن کارت ملی و استعلام کارشناس بانک از سامانه ثبت احوال است.
پس از احراز هویت، کارشناس بانک اقدام به ارائه خدمات وصول یا واگذاری چک، افتتاح حساب و صدور کارت یا دیگر خدمات مورد نظر مشتری در تمام ساعات شبانه‌روز می‌کند.

علمنا: این محصول به نفع بانک‌هاست؟ با آمدن آن یکسری از کارمندان بانک بی‌کار نمی‌شوند؟
دستگاه VTM و خودبانک جامع پویا (دیگر محصول دانش‌بنیان شرکت پویا) اقدام به ارائه خدمات در تمام ساعات شبانه‌روز می‌کند. این محصولات جایگزین مناسبی برای شعب زیان‌ده بانک‌ها هستند. حتما مشاهده کرده‌اید که در سطح شهر یک‌سری از شعب زیان‌ده بانک‌ها تعطیل شده‌است و در نتیجه مشتریان محلی آن شعبه مجبور می‌شوند به شعب دورتر آن بانک، یا شعب نزدیک دیگر بانک‌ها مراجعه کنند.
حالا با استفاده از این محصولات، بانک می‌تواند با هزینه‌ای به مراتب پایین تر نسبت به ارائه تمامی خدمات خرد بانکی بصورت اتوماتیک و شبانه‌روزی به مشتریان خود اقدام نماید.

علمنا: با استفاده از این دستگاه چه تغییری در تعداد کارمندان بانک ایجاد می‌شود؟
بانک‌ها به راحتی می‌توانند با استفاده از این دستگاه‌های خودکار، از سرمایه‌های ارزشمند انسانی خود در مقوله بانک‌داری بهره‌مند شوند و انجام عملیات تحویل‌داری را به عهده این دستگاه‌ها قرار دهند.

علمنا: پیش‌بینی شما برای هزینه‌های صرفه‌جویی شده چقدر است؟
شرکت پویا طبق مطالعه و بررسی در سال گذشته با درنظر گرفتن نیروی انسانی، فضا و هزینه‌های عملیاتی یکی از پنج بانک اول ایران به این نتیجه رسید که در صورت استفاده از سیستم خودبانک جامع پویا رقم صرفه‌جویی ماهانه یک شعبه در تهران حدود ۲۵۰ میلیون تومان در ماه است.

علمنا: محصولات نرم‌افزاری جامع پویا چیست؟
بزرگترین قسمت در شرکت پویا بخش‌نرم افزاری آن است، هم از نظر تعداد کارشناسان نخبه و هم از نظر عظمت پروژه‌ها و درآمدزایی، محصولات نرم‌افزاری ما شامل چهار سامانه جامع بانکی است که عبارتند از سامانه جامع ارزی پویا (Core ارزی)، سامانه جامع سپرده‌های ریالی پویا(Core ریالی)، سامانه جامع مالی پویا و سامانه جامع پرداخت با کارت پویا که تمام این سامانه‌ها به صورت متمرکز و یک پارچه عمل می‌کنند و تمام نیازهای بانک را در حوزه‌های ارزی، ریالی، پرداخت با کارت (مجموعه شبکه خودپرداز و پایانه‌های فروشگاهی) و مالی مرتفع می‌کنند.
در حال حاضر سامانه جامع ارزی پویا در ۸ بانک از جمله بانک‌های بزرگ کشور، سامانه جامع سپرده‌های ریالی پویا و سامانه جامع پرداخت با کارت پویا در بانک‌های مسکن و رفاه و سامانه جامع مالی پویا در بانک ملت مشغول ارائه سرویس است.
در شرکت پویا تمامی محصولات سخت‌افزاری ساخته شده هم از نرم‌افزارهای تولید خودمان بهره‌مند هستند.

علمنا: نمایشگاه از نظر شما چه مشکلاتی داشت و چطور می‌توانست بهتر برگزار شود؟
من هم مثل سایر دوستان شرکت کننده در این نمایشگاه، معتقدم وقت و هزینه زیادی از ما بابت این نمایشگاه گرفته شد. متاسفانه بخاطر عملکرد بسیار ضعیف در تبلیغات و اطلاع‌رسانی، نمایشگاه دیده نشد. حتی در فضای مجازی هم این اطلاع‌رسانی بسیار ضعیف بود. در شبکه‌های صداوسیما، بخصوص بخش های خبری هیچ گزارشی مبنی بر دعوت و اطلاع رسانی نمایشگاه نداشتیم. در مورد فضای نمایشگاهی هم از نظر امکانات خدماتی و بویژه تهویه هم خیلی ضعیف عمل شد. حتی در بحث زمان برگزاری نیز انتخاب مناسبی صورت نگرفته بود و نمایشگاه با مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری تداخل داشت که باعث یک روز تعطیلی نمایشگاه شد.
مسئله‌ای که علاوه بر این‌ها پیش آمد، عدم حمایت حضوری و بازدید مقامات در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دیگر ارگان های علمی و صنعتی بود که انتظار می‌رفت حمایت بیشتری از این نمایشگاه داشته باشند و به نمایشگاه تشریف بیاورند تا از نزدیک با محصولات و حتی مشکلات تولیدکنندگان محصولات دانش بنیان آشنا شوند.
شاید نکته مثبت این نمایشگاه بازدید چند تن از نمایندگان خارجی دولت‌هایی بود که برای مراسم تحلیف به ایران آمده بودند و با توانمندی شرکت‌های ایرانی آشنا شدند و به وجد آمدند.

علمنا: حضور سایر مهمانان رده بالا، کمکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان بود؟
وقتی که مقامات عالی رتبه، نمایندگان محترم مجلس و افرادی که در سمت‌های مدیریتی کشور قرار دارند، از نزدیک با شرکت‌ها دیدار می‌کنند و از مشکلاتشان باخبر می‌شوند این امید در وجود ما جوانه می‌زند که انشالله در آینده پیگیر رفع این موانع می‌شوند. ما امید را بخاطر شرکت پویا نمی‌گوییم، این امید برای تولید داخلی کشور است، شرکت پویا ۳۵ سال است خلاقانه فعالیت می‌کند. دغدغه ما نیروی جوان و نخبه ایرانی و توان تولیدی کشور است. وقتی که صرفا به صورت نمادین نمایشگاهی برگزار شود و مخاطبش کم باشد باعث دلسردی می‌شود.
اگر قرار است تولید داخلی قدرت بگیرد، اگر قرار است مشکلات صنایع رفع شود، باید یک حمایت و عزم ملی ایجاد شود. این‌کار با شعار، نمایشگاه، تیزرهای تلویزیونی و فیلم‌های تبلیغاتی اتفاق نمیفتد و باید به آن عمل کرد.

علمنا: اگر شما در روند اجرایی و جایگاه عمل بودید، با توجه به سابقه‌تان در این حوزه، برای رسیدن به نتیجه، کوتاه‌ترین راه پیشنهادیتان چه بود؟
برای پاسخ به این سوال بهتر است کاریکاتور هنرمندانه‌ای که روی دیوار غرفه نصب کرده‌ایم را تشریح کنیم: یک آلاکلنگ است که در طرف بالای آن تولید کننده داخلی تمام تلاش خودش را می‌کند تا سمت خودش را پایین بیاورد اما زورش به یک برگه کاغذ مجوز واردات در طرف دیگر این آلاکلنگ که به زمین نشسته نمی‌رسد. این درد بسیار سنگین و بزرگی است. اگر من تصمیم گیرنده بودم، به این راحتی و با هر تعرفه‌ای اجازه واردات آسان و بی‌رویه را نمی‌دادم.

علمنا: یعنی اگر مافیای واردات از بین برود مشکل تولیدکنندگان حل می‌شود؟
ببینید، مشکلات پیش روی تولید کنندگان یکی دوتا نیست، ولی قطعا جلوگیری از واردات آسان و بی‌رویه کمک بسیار موثری به توانمندسازی تولید کننده داخلی و ایجاد اشتغال ملی می‌کند.
علمنا: با سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

 

درباره نویسنده

تیم علمنا

دیدگاه شما چیست