آخرین اخبار

مهندسی در صدر ارجاعات مقالات ایرانی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا
به گزارش پایگاه خبری علمنا به نقل از سیناپرس، آخرین وضعیت تولید علم در رشته‌های دانشگاهی و میزان استناد به آن‌ها براساس استانداردهای جهانی، توسط سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اعلام شد.
بررسی پایگاه شاخص‌های اساسی علم آی.اس.آی (ISI) نشان می‌دهد که رشته‌های وابسته به حوزه‌های مهندسی، ریاضیات و کشاورزی بالاترین سهم از مقالات برتر دنیا را به خود اختصاص داده‌اند؛ بطوریکه در سال ۲۰۱۶ میلادی ایران ۲.۴ درصد از مقالات برتر دنیا را تولید کرد، اما سهم رشته‌های موضوعی مختلف در این زمینه متفاوت است.
دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: «یک درصد از مقالات دنیا، ۱۸درصد از استنادهای کل را دریافت می‌کنند که این مقالات در واقع تولید علم برتر دنیا را تشکیل می‌دهند. مقالات برتر در بازه ۱۰ سال اخیر، توسط پایگاه شاخص‌های اساسی علم آی.اس.آی به صورت دو ماه یک‌بار روزآمد و اعلام می‌شود، از همین رو تعداد این مقالات همیشه تغییر می‌کند و ممکن است یک مقاله در یک دوره زمانی در دسته مقالات برتر قرار گیرد و در یک دوره دیگر از این فهرست حذف شود. اساساً مقالات پر استناد یا مقالات برتر به دلیل اهمیت آن، به‌عنوان شاخصی برای کیفیت علم تلقی می‌شود.»
او توضیح داد که مقالات برتر، به دلیل استنادهای بیشتری که دریافت می‌کنند مقالات برتر یا پر استناد نامیده می‌شوند و افزود: «استناد به مفهوم استفاده است و مهم‌ترین شاخص سنجش میزان مرجعیت علمی، همین استنادها هستند.»
دکتر دهقانی همچنین اشاره کرد: «بر‌اساس آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه شاخص اساسی علم (ESI-ISI)، پژوهشگران کشور در تولید علم برتر در حوزه‌های وابسته به مهندسی، ۵۰۲ مقاله برتر در ۱۰ سال اخیر تولید کرده‌اند. بعد از این حوزه، پژوهشگران حوزه شیمی قرار دارند که با تولید ۱۹۲ مقاله برتر بیشترین تعداد مقالات برتر کشور را تولید کرده‌اند. پژوهشگران حوزه‌های فیزیک و ریاضیات نیز هر کدام با تولید ۱۱۰ و ۱۰۳ مقاله برتر در جایگاه‌های سوم و چهارم کشور در این زمینه قرار گرفته‌اند. حوزه‌های علوم کشاورزی، علوم مواد، پزشکی بالینی، علوم رایانه، داروشناسی و سم‌شناسی، علوم گیاهی و دامی، زیست‌شناسی و زیست‌شیمی، زمین‌شناسی، محیط‌ زیست و بوم‌شناسی، علوم اجتماعی، کلیات، بیولوژی مولکولی و ژنتیک، ایمنی‌شناسی، روانشناسی و روانپزشکی، علوم اعصاب و رفتار، علوم اقتصاد، علوم هوا و فضا و میکروب‌شناسی به ترتیب بیشترین تعداد مقالات برتر کشور را تولید کرده‌اند.»

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست