آخرین اخبار

مشاهده ایستگاه فضایی با گوگل استریت ویو

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

از برنامه نرم‌افزاری «نمای خیابان گوگل» برای مشاهده نقشه ترافیک خیابان‌ها، معابر و جاده‌ها استفاده می‌شود؛ اما اخیرا امکان جدیدی برای کاربران فراهم شده‌است تا نمای داخلی ایستگاه فضایی بین‌المللی را در رایانه خود مشاهده کنند.
به گزارش پایگاه خبری علمنا، برنامه نرم‌افزاری نمای خیابان گوگل (google Street View) در سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شد و به سرعت، مکان‌های مختلف در سراسر جهان، حتی کمپ‌های دورافتاده در کوه اورست را پوشش داد. اغلب تصاویر توسط خودروهای مجهز گوگل تهیه شده‌اند که در سطح خیابان‌ها و معابر تردد می‌کردند.
بر اساس این گزارش، اکنون با استفاده از سیستم جامع نقشه‌برداری زمینی، کاربران می‌توانند بخش‌های داخلی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) را در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری زمین، با زاویه ۳۶۰ درجه (دید پانوراما) ببینند.
تصاویر استریت ویو از داخل ایستگاه فضایی را توماس پسکت (Thomas Pesquet)، فضانورد آژانس فضایی اروپا تهیه کرده‌است.
پسکت در یادداشتی عنوان کرد: بسیار دشوار است که با کلمات یا تصاویر، بتوان احساس واقعی حضور در فضا را توصیف کرد. در آخرین مأموریتم در فضا، تصاویری برای گوگل استریت ویو تهیه کردم تا کاربران، تصویر بهتری از نمای داخلی ایستگاه فضایی منظره زمین از فضا در اختیار داشته باشند. او پس از ۶ ماه اقامت در ISS، ماه ژوئن به زمین بازگشت.
این تور مجازی، به کاربران اجازه می‌دهد تا مانند فضانوردان در ISS گردش کنند، غذا بخورند، تمرین کنند و حتی حمام کنند. این اقدام، نخستین برنامه فرازمینی گوگل محسوب می‌شود.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست