آخرین اخبار

مرکز تحقیقات Brain، ماحصل همکاری صنعت و دانشگاه

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، یک مرکز تحقیقاتی با مشارکت صنعت و دانشگاه و با حمایت مالی بنیاد ملی علم آمریکا، به‌منظور تحقیق در حوزه فناوری عصبی، راه‌اندازی شده است. مرکز Brain روی ساخت ادوات رابط مغز و کامپیوتر نیز فعالیت دارد.
اخیرا مرکز تحقیقاتی Brain به‌عنوان یک مرکز تحقیقات همکاری صنعت و دانشگاه، با کمک دانشگاه‌ ایالتی آریزونا و دانشگاه هوستون و همچنین چند شرکت صنعتی راه‌اندازی شده است.
این مرکز که قرار است روی روش‌های درمان بیماری‌های عصبی و مغزی کار کند، با حمایت مالی ۱٫۵ میلیون دلاری بنیاد ملی علم آمریکا تاسیس شده است و تاکنون ۹ شریک صنعتی به آن ملحق شده‌اند.
Brain اولین نشست مشاوره صنعتی خود را از ۲۹ تا ۳۰ ژوئن سال جاری در دانشگاه تمپل برگزار کرد. مارکو سانتلو از محققان این مرکز می‌گوید: « بیماری‌های عصبی یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که جامعه با آن دست به گریبان است. هدف این مرکز ساخت ادوات جدید، ارائه راهبردهای جدید درمانی و همچین صحه‌گذاری بر روش‌ها و ابزارهای موجود است.»
این مرکز روی شش حوزه تحقیقات اصلی در بخش فناوری‌عصبی متمرکز خواهد شد. کانتریاس ویدال از محققان آزمایشگاه رابط مغز و کامپیوتر دانشگاه هوستون معتقد است که در این مرکز منابع لازم برای انجام تحقیقات در بخش رابط‌های غیرتهاجمی مغز و کامپیوتر وجود دارد. این مرکز قرارداد همکاری مشترک با سازمان غذا و داروی آمریکا امضاء کرده است. ویدال می‌گوید: «اندازه‌گیری فعالیت‌های مغز با ابزارهایی نظیر EEG می‌تواند برای بخش تشخیص بیماری و همچنین تعیین عملکرد دیگر ادوات پزشکی مناسب باشد. با وجود چنین اهمیتی، اندازه‌گیری‌های بسیار کمی در بیماران انجام می‌شود. البته ایمنی و کارایی ابزارهای مورد استفاده برای چنین اندازه‌گیری‌هایی، بستگی به درک دانشمندان از این فناوری دارد. با شناخت بهتر بیومتریک مبتنی بر EEG برای توزیع جمعیت می‌توان از آن برای پزشکی شخصی استفاده کرد و ادوات زیست‌پزشکی بهتری تولید کرد.»
باربارا ایوانز از دانشگاه هوستون می‌گوید: «مقابله با بیماری‌های عصبی یکی از چالش‌های دنیای پزشکی است. هر چند داروهای مختلفی برای این منظور تولید شده است؛ اما فعالیت‌های تحقیقاتی انجام شده در مرکز Brain می‌تواند فرصت‌های درمانی بیشتری ایجاد کند. ما می‌توانیم با استفاده از امکانات این مرکز به مقابله با این بیماری‌ها بپردازیم. امیدوارم که یافته‌های مرکز به سرعت وارد بازار شده و به مردم کمک کند.»

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست