اخبار

فرایند منجمدسازی جنین ماهی با کمک فناوری لیزر امکان‌پذیر شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا،پژوهشگران با استفاده از نانو میله طلا و لیزر، موفق شدند فرآیند گرم کردن جنین یخ‌زده ماهی را با سرعت بالا و کم‌ترین آسیب انجام دهند.
محققان در این روش، از با استفاده از فناوری لیزر و نانو روشی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان یک جنین را منجمد کرد و دوباره آن را به حالت قبل درآورد. با این روش، جنین ماهی منجمد و دوباره احیا می‌شود. از این روش علاو‌ه بر جنین ماهی‌ها، برای دیگر مهره‌داران هم می‌توان استفاده کرد. در این روش مواد موردنظر به محل نگهداری ماهی اضافه‌شده و اصلاحاتی روی آن انجام می‌شود.
ازآنجاکه حفاظت از جنین ماهی در محیط سرد همیشه با چالش‌هایی روبرو بوده و ابعاد تخم ماهی بسیار کوچک است، درنهایت مشکلاتی در فریز کردن و گرم کردن مجدد آن ایجاد می‌شود. این فرآیند معمولاً منجر به آسیب‌های ساختاری به‌ویژه تشکیل بلورهای یخ در بافت می‌شود که ممانعت از بروز این مشکل معمولاً چالش‌برانگیز است.
بر همین اساس به‌منظور حل این مشکل، محققان ایده استفاده از فناوری‌ نانو را مطرح کردند و نانو میله‌های طلا را مستقیم به جنین تزریق کردند.
ازآنجایی‌که جنین ماهی قزل‌آلا شباهت زیادی به دیگر آبزیان دارد، این روش را می‌توان برای بسیاری از گونه‌های دریایی به کار گرفت.
در فرآیند منجمدسازی جنین، موادی به جنین اضافه می‌شود که نقش یخ‌زدا را ایفا می‌کند. این مواد جنین را در حین غوطه‌ورسازی در نیتروژن مایع محافظت می‌کند. نانو میله‌ها نقش مهمی در احیای جنین دارند، به‌طوری‌که این نانو میله‌ها در حین تابش لیزر موجب پخش شدن یکنواخت گرما در سراسر بدن جنین می‌شوند. بنابراین در طول فرآیند یخ‌زدایی، لیزر به‌سرعت می‌تواند جنین را بدون وارد شدن هیچ‌گونه آسیب ساختاری، گرم کند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است. بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی، با رویکرد شکل‌دهی به بازار لیزر، جهت‌دهی به سامانه‌ای از عرضه‌کنندگان و همچنین تأمین و تخصیص منابع و مشروعیت بخشی به فناوری لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست