آخرین اخبار

ساخت پرنده بدون سرنشین با پیکره‌بندی پرنده چهارپره و کشتی هوایی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، طراحی و ساخت نمونه آزمایشگاهی یک پرنده بدون سرنشین کوادرو ایرشیب عنوان طرحی در حوزه بین‌المللی است که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی توسط محققان کشور انجام شده است.
این طرح ترکیبی از پیکره‌بندی یک پرنده چهارپره و کشتی هوایی است. با توجه به اینکه هریک از پرنده‌های چهارپره و کشتی‌های هوایی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند؛ بنابراین محققان در طرح ارائه شده با ترکیب پیکره‌بندی هر دو وسیله پرنده و ارائه یک طرح جدید به دستاوردهای متعددی دست یافتند که از جمله افزایش مدت پروازی، افزایش حاشیه استاتیکی عمودی به‌منظور افزایش پایداری و کاهش آلودگی هوا را می‌توان نام برد.
در واقع ماموریت اصلی این پرنده بدون سرنشین، تصویربرداری هوایی و مخابره اطلاعات با ایستگاه زمینی است. البته هدف اصلی در این مرحله از اجرای طرح، تنها ساخت نمونه آزمایشگاهی ارائه شده است ولی در فازهای بعدی، این طرح قابلیت تولید صنعتی جهت کاربردهای کشاورزی، محیط‌زیست،کنترل ترافیک و … را دارد. به بیان دیگر، هدف نهایی طرح ارائه شده صنعتی شدن و رسیدن به تولید انبوه است زیرا طرح فوق یک طرح ابتکاری در حوزه بین‌المللی محسوب شده و دارای ویژگی‌های متعددی بوده که این ویژگی‌ها نشأت گرفته از یک دانش کاملا بومی است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست