آخرین اخبار

دستگاهی برای مشخصه‌یابی و کنترل کیفی دی‌سولفید مولیبدن

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، شرکت آکسفورد اینسترومنتز (Oxford Instruments) روش جدیدی برای تولید و مشخصه‌یابی غیرمخرب دی‌سولفید مولیبدن ارائه کرده است که می‌توان نقص‌های ساختاری را در این ماده مشخص کرد. کنترل کیفی ورق‌های دی‌سولفید مولیبدن یکی از چالش‌های تجاری‌سازی این ماده است.
دی‌سولفید مولیبدن یکی از مواد دو بعدی است که به‌صورت تک لایه نیز در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت نیمه‌هادی، استفاده می‌شود که دلیل آن خواص نوری و الکترونیکی این ماده است. برای تجاری‌سازی دی‌سولفید مولیبدن، چالش اصلی، کنترل کیفی این ماده بدون آسیب‌زدن به ساختار آن است. معمولا روش‌های مورد استفاده برای مشخصه‌یابی دی‌سولفید مولیبدن، به‌صورت مخرب است و به ساختار آن آسیب می‌زند.
نقص‌های ساختاری می‌تواند عملکرد دی‌سولفید مولیبدن را تحت تاثیر قرار دهد. شرکت آکسفورد اینسترومنتز که در حوزه تولید تجهیزات تحقیقات صنعتی فعالیت دارد، دستگاه جدیدی برای تولید دی‌سولفید مولیبدن ارائه کرده است که قابل استفاده در مقیاس صنعتی است.
آندرو پولارد، محقق آزمایشگاه ملی فیزیک می‌گوید: «ما در حال مطالعه با استفاده از طیف‌سنجی رامان برای مشخصه‌یابی دی‌سولفید مولیبدن بودیم که دریافتیم خروجی این روش بسیار قابل اعتماد و کاملا غیرمخرب است. از آن می‌توان برای تعیین مشخصات دی‌سولفید مولیبدن استفاده و درباره نقص‌های آن قضاوت کرد. نکته مهم در این پروژه آن است که ما توانستیم در اولین مرحله، نقص ساختاری رایجی را به‌صورت کنترل شده روی گرافن ایجاد کنیم.»
راوی ساندارام از شرکت آکسفورد می‌گوید: « ما توانستیم از مزایای آزمایشگاه ملی فیزیک برای طیف‌سنجی کنترل شده دی‌سولفید مولیبدن استفاده کنیم، هر چند پیش از این روش‌هایی برای مشخصه‌یابی گرافن ارائه شده بود؛ اما تاکنون روشی برای تعیین مشخصات کیفی دی‌سولفید مولیبدن که به‌صورت غیرمخرب بتواند این ماده را ارزیابی کند، ارائه نشده بود. وجود یک ابزار کنترل کیفی برای دی‌سولفید مولیبدن به ما کمک می‌کند تا فرآیند رشد این ماده را بهینه‌سازی کنیم. با این کار می‌توان دی‌سولفید مولیبدن با کیفیت بالا و نقص ساختاری کم تولید کرد.»
این فناوری جدید به محققان و شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا با کارایی بالا اقدام به مشخصه‌یابی دی‌سولفید مولیبدن در مقیاس صنعتی کنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست