آخرین اخبار

حضور دانشگاه فردوسی مشهد درجمع دانشگاه‌های برتر جهان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا
به گزارش پایگاه خبری علمنا، براساس نتایج سال ۲۰۱۷ نظام رتبه‌بندی شانگ‌های که هر ساله دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی سراسر جهان را مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرارمی‌دهد، دانشگاه فردوسی مشهد موفق به حضور در جمع دانشگاه‌های برتر جهان در رتبه‌بندی موضوعی نظام بین‌المللی شانگ‌های شده است.
نظام رتبه‌بندی شانگ‌های که توسط دانشگاه چینی شانگ‌های جیوتانگ انجام می‌شود، یکی از نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها است که همواره مهم و مورد توجه سازمان‌های فرادست داخلی مانند وزارت علوم (در مواردی مانند سنجش عملکرد دانشگاه‌ها و یا انتخاب دانشگاه‌های برتر در برخی از حوزه‌ها) و همچنین دانشگاه‌های خارج از کشور (برای مواردی مانند همکاری‌های علمی بین‌المللی) است.
این نظام، هر ساله دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی سراسر جهان را به صورت کلی، موضوعی و زمینه‌ای مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد و ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان را در رتبه‌بندی کلی و ۲۰۰ دانشگاه برتر را در رتبه‌بندی موضوعی و زمینه‌ای معرفی می‌کند.
همچنین تاکنون نتایج ارزیابی این نظام همزمان با هم اعلام می‌شده است اما اخیراً نتایج رتبه‌بندی موضوعی این نظام با اعمال تغییراتی به‌صورت مجزا اعلام شده‌است. به این ترتیب، موضوعات ارزیابی از ۷ موضوع به ۵۲ موضوع (در ۵ دسته علوم طبیعی، مهندسی، علوم زیستی، پزشکی و علوم انسانی) افزایش یافته است. به علاوه به جای معرفی ۲۰۰ دانشگاه برتر در هر موضوع، دانشگاه‌های بیشتری (تا حدود ۵۰۰ دانشگاه بر حسب واجدالشرایط بودن آن‌ها در هر رشته) معرفی شده‌اند.
گفتنی است براساس این نتایج، دانشگاه فردوسی مشهد در ۴ رشته مهندسی مکانیک، مهندسی برق و الکترونیک، علوم و صنایع غذایی و مهندسی متالوژی موفق به کسب رتبه شده‌است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست