آخرین اخبار

جریان نانوسیالات ایرانی در رگ‌های صنعت کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، شرکت ایرانی نانو پوشش فلز، با تولید صنعتی نانوسیالاتی با قدرت خنک‌کنندگی بالا و نانوپوشش‌های ضد رسوب، هم‌اکنون خدمت رسان چندین واحد صنعتی و نیروگاهی در سطح کشور است. استفاده از نانوسیالات خنک‌کننده‌ی DZ موجب کاهش ده ‌درصدی مصرف انرژی در صنایع تأسیساتی می‌شود. نیروگاه طرشت و واحدهای ۷۵ مگاواتی نیروگاه کهنوج از این نانوسیال بهره می‌برند.
میزان تولید سالانه‌ی نانوسیالات خنک‌کننده‌ی Dz، یکصد و بیست تن است که در سال گذشته بالغ بر پانصد میلیون تومان درآمد به همراه داشته است. پانزده نفر به‌طور مستقیم در شرکت نانوپوشش فلز اشتغال دارند که با توسعه‌ی بازارهای داخلی و خارجی این محصول، میزان اشتغال به یکصد نفر خواهد رسید. این شرکت به دنبال استفاده از فناوری نانو در تولید دیگر محصولات صنعتی است که برخی از آن‌ها به تولید آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی رسیده‌اند.
مهندس منصور همتی- رئیس هیأت مدیره‌ی شرکت نانوپوشش فلز در خصوص نقطه‌ی شروع و ادامه‌ی فعالیت این شرکت در تولید محصولات صنعتی گفت: «شرکت نانوپوشش فلز در سال ۸۵ تأسیس شد و فعالیت خود را از دانشگاه آزاد کرج شروع کرد. این شرکت با ثبت چندین اختراع بین‌المللی و داخلی، تولید آزمایشگاهی چندین محصول دانش‌بنیان را آغاز نمود. این شرکت در سال ۸۷ موفق به دریافت گواهی نانومقیاس از ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو شد و در ادامه با همکاری ستاد فناوری نانو تأییدیه‌های کارایی محصولاتش را از آزمایشگاه‌های معتبر داخلی را دریافت کرد. در حال حاضر محصولات نانویی این شرکت در واحدهای صنعتی و نیروگاهی متعدد از جمله صنایع مرتبط با وزارت راه و شهرسازی، وزارت نفت، سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری تهران، شرکت قطارهای مسافربری رجا، گروه صنعتی بوتان وشرکت تولید برق ماه‌تاب کهنوج، نیروگاه طرشت و … استفاده می‌شوند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست