آخرین اخبار

ترکیب پروتئین مهندسی شده و ذرات مغناطیسی برای تشخیص سرطان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا
به گزارش پایگاه خبری علمنا، محققان نوعی پروتئین مهندسی شده ارائه کردند که می‌تواند به صورت اختصاصی به سلول‌های سرطانی بچسبد. این پروتئین روی هسته‌هایی از جنس مواد مغناطیسی قرار داده شده است تا بتوان با اعمال میدان، آن‌ها را جمع‌آوری کرد.
محققان موسسه وایس در دانشگاه هاروارد موفق به مهندسی نوعی پروتئین خون انسان به نام FcMBL شدند. این پروتئین در حالت عادی در بدن نقش هدف‌گیری عوامل پاتوژن را به عهده دارد اما در این پروژه پروتئین به گونه‌ای مهندسی شده است که بتواند سلول‌های تومور سرطانی را از بدن جدا کند. پژوهشگران این پروژه سطح نانوذرات مغناطیسی را با استفاده از FcMBL پوشش دادند و با این کار موفق شدند ۹۰ درصد از انواع سلول‌های سرطانی را به دام بی‌اندازند.
این راهبرد جدید می‌تواند برای تشخیص سرطان مفید باشد. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان An Engineered Human Fc-Mannose-Binding-Lectin Captures Circulating Tumor Cells در نشریه Advanced Biosystems منتشر شده است.
محققان در این مقاله نوشته‌اند که: « فناوری به‌دام اندازی FcMBL می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای جمع‌آوری سلول‌های سرطانی با کارایی بالا مورد استفاده قرار گیرد.»
در سامانه‌های تشخیص سلول‌های سرطانی که در حال حاضر استفاده می‌شود، از زیست‌نشانگر EpCAM استفاده شده که در سطح سلول‌های سرطانی بیان می‌شود ولی این روش زمانی به کار می‌آید که تومور وارد مرحله جدی بیماری شده است.
موسسه وایس از فناوری‌ای استفاده می‌کند که در آن پروتئین طبیعی بدن به کار گرفته شده است. این پروتئین می‌تواند به سطح پاتوژن‌های مورد نظر بچسبد و آن‌ها را جمع‌آوری کند. از آنجایی که الگوهای کربوهیدارته مختلفی در سطح سلول‌های سالم وجود دارد، بنابراین این پروتئین می‌تواند آن‌ها را از سلول‌های سرطانی تفکیک کند.
برای ارزیابی عملکرد این فناوری، محققان سلول‌های سرطان پستان را در بدن موش قرار دادند و بعد از ۲۸ روز از توسعه بیماری، از این پروتئین روی موش‌ها استفاده کردند. نتایج نشان داد که ترکیب خون موش با محلول حاوی پروتئین، امکان شناسایی سلول‌های سرطانی را فراهم کرده است. این دانه‌های مغناطیسی حاوی پوشش پروتئینی به سلول‌های سالم نچسبیدند و در عوض امکان جذب سلول‌های سرطانی را داشتند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست