آخرین اخبار

اپلیکیشن روسی احساسات شما را می‌خواند

به گزارش پایگاه خبری علمنا به نقل از مهر ،نسخه جدید یک اپلیکیشن روسی قابلیت خوانش احساسات افراد را دارد. طبق برخی گزارش‌ها، مقامات شهری مسکو ۱۵۰ هزار دوربین مدار بسته را به این اپلیکیشن مجهز کرده‌اند.
سال گذشته NTechLab، یک شرکت فناوری روسی اپلیکیشنی به نام Find Face به بازار عرضه کرد که قابلیت ردیابی افراد را در اپلیکیشن VKontakte(معادل روسی توییتر)، براساس پروفایلشان داشت. این اپلیکیشن جنجال‌های زیادی در خصوص حفظ حریم خصوصی افراد ایجاد کرد.
به هرحال نسخه جدید این اپلیکیشن عرضه شده است و قابلیت‌های بسیار فراتری دارد. Find Face علاوه بر شناسایی صورت، سن و جنسیت فرد می‌تواند احساسات او را نیز بخواند.
شبکه عصبی مصنوعی Find Face با پردازش حتی بخشی از تصویر یک صورت، وکتوری ایجاد می‌کند که به طور کلی ۱۶۰ نقطه از صورت را هدف می‌گیرد. NTechLab  ادعا می‌کند که این نرم‌افزار می‌تواند مخزنی حاوی میلیاردها صورت را در کسری از ثانیه جستجو کند. به همین دلیل می‌توان از آن برای مبارزه با جرایم استفاده کرد.
این شرکت از یادگیری عمیق برای خوانش احساسات افراد استفاده می‌کند. میخایل ایوانف مدیر ارشد اجرایی NTechLab  در این باره می‌گوید: ما محصولی با قابلیت‌های خارق العاده ساخته‌ایم که نه تنها صورت و جنسیت بلکه احساسات افراد را نیز ردیابی می‌کند. ما در آزمایشگاه، احساسات را به سیستم خود آموزش می‌دهیم. آموزش الگوریتم طوری است که بتواند احساسات موجود در صورت فرد را درک کند، درست مانند آموزش احساسات به یک کودک.
این درحالی است که برخی منابع گزارش داده‌اند شرکت سازنده اپلیکیشن با مقامات شهری مسکو همکاری می‌کند و این محصول را در ۱۵۰ هزار دوربین مدار بسته شهر به کار گرفته است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست