اخبار فناوری

کمک رسانی دوستانه ربات‌های ال‌جی به مردم در فرودگاه سئول!

نوشته شده توسط سعید بهمنی

ظهور ربات‌ها در زندگی بشری و کمک به انسان‌ها آرام آرام در حال رخ دادن بوده و البته سرعت آن‌چنان زیادی ندارد، اما اکثر کمپانی‌های بزرگ و صاحب‌نام گاهی سعی می‌کنند تا کارهایی ر این زمینه انجام داده و لذت آن را به سایرین بچشانند.

روز گذشته کمپانی بزرگ ال‌جی، اعلام کرد که ناوگانی از ربات‌ها را در فرودگاه بین‌المللی اینچئون کره جنوبی جهت کمک به مسافرین مستقر کرده است. البته این اولین بار نیست که ما در مورد کمک ربات‌ها به بشر اخباری را می‌شنویم.

ال‌جی، اوایل سال جاری میلادی، طی مراسمی این خبر را اعلام کرد و حدود ۵ ما هبه طور آزمایشی از این ربات‌ها در فرودگاه بی المللی سئول بهره برد. در طی این مدت، مهندسین ال‌جی، در حال آزمودن‌های نهایی و البته بهبود عملکرد این ربات‌ها بودند تا احتمال هرگونه مشکل در این ربات‌ها و بروز مشکلات برای مسافرین کمتر و کمتر شود!

حال، پس از اینکه ربات‌های ال‌جی، دوران کودکی و نوجوانی را گذرانده اند، با کمتر شدن ایرادات خود، آماده خدمت رسانی به مسافرین هستند. البته این طرح هنوز در مراحل آزمایشی بوده و واضح است که ال‌جی نمی‌خواهد با بهره‌گیری اشتباه و یا عرضه ربات‌های مشکل‌دار، هم اعتبار خود را خراب کرده و هم کاری کند که مردم دیگر به ربات‌ها اعتماد نداشته باشند. پس طبیعی است که طرح‌های این‌چنینی همیشه در ابتدا آرام آرام حرکت کنند.

در این طرح دو مدل ربات در خدمت مسافرین هستند: ربات‌هایی که به عنوان راهنمای فرودگاه خدمت کرده و روبات‌هایی که به عنوان کارگر و خدمات تمیزکاری در آنجا مشغول هستند.

روبات های راهنمای فرودگاه معمولا در محیط هایی قرار دارند تا بتوانند با مسافران روبرو شده و به آن‌ها کمک کنند. آن‌ها ۴ زبان مختلف را متوجه می‌شوند؛ کره‌ای، انگلیسی، چینی و ژاپنی! این درک زبان مختلف نیز به لطف نرم افزار تشخیص صدای پیشرفته ال‌جی محیا شده است.

این ربات می‌تواند به شما بگوید که رستوران فرودگاه دقیقا در کجا واقع شده است و یا حتی شما را تا درب خروجی فرودگاه به طور کامل همراهی و یا اسکورت کند.

روبات های تمیزکننده دقیقا در مناطقی حضور دارند که به طور عمومی نیاز بیشتری به تمیز شدن و پاک‌سازی مداوم دارد. پس اگر دفعه بعد به فرودگاه سئول رفتید، حتما در مناطقی چون حمام یا سرویس های عمومی این فرودگاه، ربات‌های هوشمند ال‌جی را خواهید دید.

ربات‌های خدماتی این روزها به طور فزاینده در دنیا رایج شده‌اند، پیش از این خوانده بودیم که تا سال ۲۰۳۰ دبی نیز، برای ایستگاه‌های پلیس خود می‌خواهد از ربات‌های هوشمند استفاده کند. نگاه کردن به سرعت بالای رشد ربات‌ها خود لذت جالبی را برای هرکسی به ارمغان می‌آورد!

به نظر شما چه در انتظار آینده این ربات‌ها خواهد بود؟

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست