اخبار ایران و جهان برنامه های علمی

حضور ربات سورنامینی در چرخ

برنامه چرخ میزبان ربات هوشمند سورنا
نوشته شده توسط تیم علمنا

هدف اصلی از کوچک کردن سورنا، تجاری سازی این محصول در سطح عام بود. سورنا مینی، پس از یکسال و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساخته شد

در برنامه چرخ روز چهارشنبه ۲۸ تیرماه، شهریار ربانی میزبان اعضای تیم طراحی و تولید سورنا مینی بود. این ربات انسان‌نما در مقام یک ربات اجتماعی ایرانی، ارائه دهنده نسل نوینی از رسانه‌های اجتماعی- آموزشی است. طراحی و تولید این ربات در مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران(CAST)  و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته است. دکتر عقیل یوسفی کما به همراه مهندس حسام ملکی (مدیر فنی و مهندسی پروژه) و مهندس ریحانه میر جلیلی (مدیر دینامیک و کنترل پروژه) در برنامه حضور داشت.

یوسفی کما در خصوص پروژه‌ سورنا گفت: «هدف اصلی از کوچک کردن سورنا، تجاری سازی این محصول در سطح عام بود. سورنا مینی، پس از یکسال و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساخته شد. این ربات حدود نیم متر قد و سه و نیم کیلوگرم وزن دارد و بیست و سه درجه آزادی دارد که به مراتب ساده‌تر از سورناست اما قابلیت استفاده در مدارس و آزمایشگاه‌ها را دارد.»

استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران در خصوص طراحی ربات سورنامینی گفت: « یکی از چالش‌های ربات‌های انسان‌نما، طراحی صنعتی آن است. علت محبوبیت سورنا این است که طراحی آن از پایه، توسط دانشمندان ایرانی انجام شده و حالا سورنا یک ربات ایرانی منطبق بر فرهنگ ایران است. به‌عنوان مثال، با توجه به نامگذاری سورنا، در طراحی سر او کلاه ایرانی قدیمی و در سینه آن نشان وی شکل ایرانی به کار رفته است. همینطور المان‌های اسلامی در آن موجود است. گزارش‌های بین‌المللی نیز حاکی از آن است که این ربات در طراحی صنعتی کاملا منحصربفرد است.»

سورنا یک ربات ایرانی منطبق بر فرهنگ ایران است

سورنا یک ربات ایرانی منطبق بر فرهنگ ایران است

مدیر پروژه سورنامینی در خصوص عملکرد این ربات افزود: « طراحی پلتفرم سورنامینی برای حرکات دیگر نیز تدوین شده‌است و هر کسی می‌تواند برنامه‌نویسی خاصی برای آن انجام دهد. پایداری معمولا باعث می‌شود که محدودیت‌هایی برای ربات ایجاد شود. این ربات نه تنها برای راه رفتن، بلکه نسبت به ضربه هم پایداری دارد.»

حسام ملکی در تکمیل این قابلیت‌ها افزود: «سورنامینی قادر است چهره را بشناسد، واکنش نشان دهد و فرد خاصی را دنبال کند. همچنین می‌تواند تعدادی کلمه فارسی را تشخیص بدهد و فرمان‌ها را اجرا کند.»

ریحانه میرجلیلی در تکمیل قابلیت‌های ربات گفت: « وقتی وظیفه‌ای به ربات داده می‌شود، ربات می‌تواند به طور هوشمند تصمیم بگیرد که چگونه به هرکدام از موتورها دستور دهد که ضمن حفظ تعادل، آن وظیفه را انجام دهد.»

ربات هوشمند سورنا چهره ها را تشخیص می دهد و می تواند فرد خاصی را دنبال کند.

ربات هوشمند سورنا چهره ها را تشخیص می دهد و می تواند فرد خاصی را دنبال کند.

عقیل یوسفی کما در جمع‌بندی پایانی گفت: «بزرگترین دستاورد این پروژه، خود جوانانی هستند که در این کشور ماندند و انگیزه کار پیدا کردند و باور کردند که اگر بمانند و کار شبانه‌روزی کنند، می‌توانند خیلی از اتفاق‌های بزرگ را رقم بزنند. با تجاری‌سازی سورنامینی ایجاد شغل و کسب و کار صورت می‌گیرد. ما تلاش کردیم که دانش ایجاد شده در سورنا را در سایر پروژه‌ها و ربات‌های مرکز به کار بگیریم؛ فعالیت‌های ما  براساس جذب سرمایه از صنعت است.»

برنامه چرخ، مجله علمی عصرگاهی شبکه چهار است که از شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۱۹ پخش می‌شود. این برنامه به تهیه‌کنندگی مریم فیروزی و با اجرای شهریار ربانی در گروه دانش شبکه چهار سیما تهیه شده‌است. کارگردانی این برنامه را مهدی برومند و سردبیری آن را حلیه صبورنژاد بر عهده دارد.

با هم گوشه ای از این قسمت از برنامه چرخ را ببینیم.

درباره نویسنده

تیم علمنا

دیدگاه شما چیست