فضا و نجوم

ژاپن به دنبال جایگزینی برای تلسکوپ هیتومی است

نوشته شده توسط متین میررمضانی

سازمان فضایی ژاپن ماهواره‌ی کوچک اشعه‌ی ایکس دیگری را برای جایگزینی تلسکوپ فضایی اشعه‌ی ایکس هیتومی طراحی می‌کند. تلکسوپ فضایی هیتومی در بهمن ۱۳۹۴ به فضا پرتاب شد و حدود یک ماه و نیم پس از آغاز ماموریت از کنترل خارج شد و این ماموریت شکست خورد.

برنامه جدید که ماموریت بازیابی نجومی اشعه‌ی ایکس یا «چارم» نام دارد اوایل سال ۱۴۰۰ پرتاب خواهد شد و به گفته مقامات سازمان فضایی ژاپن شکافی را در دید اشعه‌ ایکس ستاره‌شناسان پر خواهد کرد.

همچنین ناسا قبول کرده تا در این پروژه با سازمان فضایی ژاپن همکاری کند. سازمان فضایی آمریکا تلسکوپ‌های اشعه‌ی ایکس و ابزار‌های طیف‌سنجی را برای این پروژه‌ ژاپنی تهیه می‌کند. به گفته‌ی پاول هارتز، مدیر بخش اخترفیزیک ناسا محققان در مراحل نهایی آغاز رسمی توسعه‌ این ماموریت هستند.

فروردین سال گذشته تلسکوپ اشعه‌ی ایکس هیتومی طی چند مانور مداری از کنترل خارج شد. ستاره‌شناسان هیتومی را به عنوان پله‌ای میان رصدخانه فضایی چاندرا و تلکسوپ پرتو ایکس ناسا و نیوتون می‌دانند.

چاندرا از سال ۱۳۷۸ در حال کار است در حالی که نیوتون که ابزاری پیشرفته‌تر و حساس‌تر است سال ۱۳۹۹ پرتاب می‌شود. پروژه‌ هیتومی ۴۰۰ میلیون دلار ارزش داشت.

چارم به قدرتمندی هیتومی نخواهد بود. هیتومی حامل چهار ابزار حساس به دامنه‌ی بزرگی از طول موج‌های اشعه‌ی ایکس و اشعه‌ گاما بود. این ابزارها اطلاعات مفیدی از رویدادهای بزرگی همچون سیاه‌چاله‌ها و ستاره‌های نوترونی گردآوری می‌کردند. اما چارم حامل دو ابزار دست پایین‌تر هیتومی است؛ تصویربردار اشعه‌ی ایکس نرم و طیف‌سنج اشعه‌ی ایکس نرم. طیف‌سنج این فضاپیما را ناسا می‌سازد و هر دو ابزار شامل قطعات مهم تولیدی توسط این کشور خواهند بود.

درباره نویسنده

متین میررمضانی

دیدگاه شما چیست