فناوری

دشواری‌های ساکنین آینده مریخ

نوشته شده توسط خشایار مریدپور

حدود یک دهه پیش، دانشمندان مقدار کمی از یک ترکیب شیمیایی به نام پرکلرات در مریخ پیدا کردند که البته در آن زمان خبر خوبی محسوب می‌شد. درست مثل نمک که باعث آب شدن زودتر یخ در جاده‌ها و پیاده‌روها در زمستان می‌شود، این ترکیب می‌تواند به مایع نگه داشتن آب در مریخ، حتی در دماهای بسیار پایین، کمک کند. اما نتایج تحقیقی که به تازگی در ژورنال Scientific Reports منتشر شده نشان می‌دهد که وجود این ترکیب در خاک سیاره سرخ بیشتر یک مشکل است تا یک امتیاز.

جنیفر وادورث، متخصص بیولوژی فضایی در دانشگاه ادینبرو با بازسازی شرایط خاک مریخ در زمین نحوه واکنش باکتری‌ها به آن را مورد مطالعه قرار داد. نتایج تحقیقات او نشان می‌دهد که رویای تبدیل مریخ به خانه دوم بشر می‌تواند سخت‌تر از آنی باشد که تا کنون تصور می‌شد. اتمسفر سیاره مریخ رقیق است و توانایی فیلتر کردن تابش‌های زیان‌بار خورشید را مثل اتمسفر زمین ندارد. به همین دلیل هم مقدار تشعشع ماوراء بنفش در سطح این سیاره بسیار بیشتر از زمین است و از قرار معلوم همین موضوع باعث ایجاد تاثیر مخرب پرکلرات در خاک این سیاره می‌شود. زمانی که باکتری‌ها در معرض تابش ماوراء بنفش و ترکیب پرکلرات با شرایط مشابه با سطح مریخ قرار گرفتند، تنها در عرض ۳۰ ثانیه نابود شدند.

به منظور بازسازی بهتر شرایط خاک مریخ و افزایش دقت مشاهدات، این آزمایش‌ها در وضعیت‌های دیگری هم تکرار شد. دماهای بسیار پایین، استفاده از دیسک‌های سیلیکاتی برای بازسازی سطح سنگ‌ها و افزودن سایر مواد معدنی موجود در مریخ هیچ یک باعث تغییر شرایط نشد و در نهایت در هر صورت بیشتر باکتری‌ها از بین رفتند. البته مقایسه شرایط انسان‌ها در مریخ با باکتری‌ها کار درستی نیست، اما با توجه به تاثیر عظیم باکتری‌ها در حیات روی زمین، وجود این خاک سمی در مریخ بدون شک کار را برای ساکنان آینده سیاره سرخ دشوارتر از آن‌چه تا کنون تصور می‌شد خواهد کرد.

درباره نویسنده

خشایار مریدپور

دیدگاه شما چیست