آخرین اخبار

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از نخستین فب دانشگاهی بازدید کرد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از پروژه فب نیمه صنعتی آزمایشگاهی در دانشکده برق دانشگاه تهران که در تولید حسگرها و سامانه‌های میکروالترونیک کاربرد دارد دیدن کرد.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از نخستین فب دانشگاهی نیمه‌صنعتی که توسط جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران پیاده‌سازی می‌شود بازدید کرد.
به گفته شمس‌الدین مهاجرزاده مجری پروژه فب دانشگاهی، این پروژه در ۳ بخش مینی‌فب، نانوفب و ال‌ای‌دی فب اجرا می‌شود که بخش نخست آن در مراحل پایانی است.
استاد برق دانشگاه تهران با بیان این‌که فب نیمه‌صنعتی دارای کارکردهای گوناگونی در ابعاد آزمایشگاهی و صنعتی است که ساخت حسگرها، عملگرها و مدارات میکروالکترونیک تنها بخشی از ظرفیت فب‌ها به شمار می‌رود، گفت: رشد فناوری میکروالکترونیک و به‌ویژه سامانه‌های میکروالکترومکانیک به علت توانایی بسیار ویژه این تکنولوژی ها در کوچک‌سازی و مجتمع سازی حسگرها، عملگرها و مدارهای الکترونیک، جهش عظیمی در تنوع حسگرها و عملگرهای مختلف پدید آورده و قیمت این عناصر نیز به طرز محسوسی کاهش یافته است.
مهاجرزاده گفت: این فناوری در آغاز خود در دنیا از یک تحقیق جالب دانشگاهی آغاز شد و اکنون به فناوری تولید حس‌گرها و سنسورها بدل شده است.
این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، با اشاره به نقش ویژه فب‌ها در خودکفایی و توانمندی صنایع مهمی چون نفت و گاز افزود: با توجه به شرایط خاص کشور از جمله تحریم های بین المللی صنایع مهمی چون نفت و گاز، خودکفایی محصولات مهم و پرکاربرد این حوزه‌ها ضروری است، بنابراین تاسیس و راه اندازی مرکزی پیشرفته جهت تولید میکروسنسورها و میکروعملگرهای مبتنی بر فناوری پیشرفتهMEMS با تکیه بر توانایی ها و فرصت های داخلی را در دستور کار خود قرار دادیم.
مهاجری، با اشاره به اجرایی شدن طرح نانوفب با همکاری ستاد توسعه فناوری نانو در فاز ۲ پارک فناوری پردیس در ۱۴۰۰ متر مربع، افزود: سنسورهایی همچون شتاب‌سنج‌های MEMS و تیپ میکروسکوپ AFM، فلومترهای MEMS و سنسورهای با کاربرد پزشکی، که همگی مبتنی بر فناوری پیشرفته و نوظهور MEMS هستند در اولویت های تولید قرار دارند
مهاجری بیان این‌که سنسورها و عملگرهای مبتنی بر فناوری MEMS جزو جدانشدنی ابزارآلات آینده و کنونی هستند، ابراز کرد: نیاز به خودکفایی در چنین محصولات مهمی امری ضروری است و بر هیمن اساس با جمعی از متخصصان دانشگاه تهران، بر اساس مولفه هایی همچون میزان مصرف افزاره از نظر فروش، در مسیر این فناوری که امروزه به فناوری غالب ساخت حسگرها و عملگرها تبدیل شده و نقش تعیین کننده‌ای را در دنیای امروز بازی می‌کند برداریم.
بر اساس این گزارش، محمود شیخ زین‌الدین معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری و سعید سرکار دبیر ستاد نانو، ستاری را در این بازدید همراهی کردند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست