فضا و نجوم

ناکامی پرتابگر لانگ‌مارچ چین و ابهام در ماموریت‌های آینده

نوشته شده توسط متین میررمضانی

دومین پرتابگر لانگ مارچ ۵ سازمان فضایی چین روز یکشنبه پس از ترک سکوی پرتاب به هدف مداری خود نرسید. با شکست این پرتاب پرونده‌ ماموریت بازگرداندن نمونه خاک ماه چین برای امسال منتفی شد.
لانگ مارچ ۵ قوی‌ترین پرتابگر چین ساعت ۷:۳۰ به وقت محلی از مرکز فضایی زیچانگ پرتاب شد. این پرتابگر ۵۷ متری با استفاده از چهار موتور خود قادر به تولید رانشی بیش از سه میلیون نیوتون است. اما کمی پس از پرتاب تلویزیون دولتی چین پوشش زنده خود را از این ماموریت قطع کرد.
وب سایت شرکت علوم و فناری هوافضای چین که پیمانکار بیشتر پروژه‌های فضایی چین است، اعلام کرد که این پرتاب ناموفق بوده و تحقیقات در این مورد آغاز خواهد شد.
براساس برنامه قرار بود این پرتابگر در ماموریت بعدی خود کاوشگر روباتیک چانگه – ۵ را با هدف بازگرداندن نمونه خاک ماه به زمین به فضا پرتاب کند.  این ماموریت برای آبان ماه امسال برنامه‌ریزی شده بود. اما همچنان مشخص نیست شکست این پرتاب چگونه ماموریت بعدی سازمان فضایی چین را تحت تاثیر قرار خواهد داد. چانگه ۵ یکی از ماموریت‌های کلیدی چین برای کاوش‌های ماه و اعزام فضانورد به این جرم در آینده است.
ماموریت دیگر پرتابگر لانگ مارچ حمل ماژول اصلی ایستگاه فضایی جدید چین به فضا در سال آینده است. علاوه بر آن دو ماموریت دیگر برای حمل بخش‌های مختلف ایستگاه فضایی چین توسط لانگ مارچ برنامه‌ریزی شده است. سازمان فضایی چین برنامه دارد تا سال ۱۳۹۹ اولین مریخ‌نورد خود را توسط پرتابگر لانگ مارچ به مریخ ارسال کند.

توانایی حمل لانگ مارچ دو برابر بیش‌تر از سایر پرتابگر‌های چینی است. این پرتابگر قابل مقایسه با پرتابگر سنگین دلتای ۴ آمریکا و یکی از قدرتمند‌ترین پرتابگرهای جهان است.
مشکل این پرتاب و زمان بروز آن همچنان به صورت رسمی اعلام نشده است. اما ظاهراً ۱۰ دقیقه پس از پرتاب، مرحله‌ دوم پرتابگر به درستی فعال نشد و موجب نرسیدن لانگ مارچ به مدار هدف خود شد.
لانگ مارچ ۵ که روز یک‌شنبه پرتاب شد حامل ماهواره‌ شیجان ۱۸ بود که توسط آکادمی فناوری فضایی چین ساخته شده است. این ماهواره‌ هفت تنی سنگین‌ترین ماهواره در مدار زمین آهنگ است. در این مدار حرکت ماهواره‌ها هماهنگ با حرکت وضعی زمین است که بهترین موقعیت مداری برای ماهواره‌های مخابراطی را مهیا می‌کند. شیجان ۱۸ قرار بود برای آزمایش فناوری‌های جدید مخابره اطلاعات از جمله ابزار ارتباطات لیزری به مدار زمین به کار گرفته شود.
پرتاب ناموفق لانگ مارچ ۵ دومین شکست فضایی چین در دو هفته‌ی اخیر است. ۲۸ خرداد موشک لانگ مارچ ۳بی به مدار خود نرسید و با شکست مواجهه شد.

درباره نویسنده

متین میررمضانی

دیدگاه شما چیست