اخبار ایران و جهان کاشی

تبدیل تجمع به ابزاری برای پیشبرد اهداف/ “شاخص پژوه” هم تجمع کرد

نوشته شده توسط مریم علیپور

وزارت علوم در پی انجام وظایف خود در خصوص بررسی وضعیت مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشگاهی کشور، طی ابلاغیه ای در اسفندماه سال گذشته مجوز فعالیت پژوهشگاه شاخص پژوه را که تنها پژوهشگاه خصوصی کشور محسوب می شد، ابطال کرد.
اکنون به فاصله چندماه از ابطال این مجوز، غوغایی رسانه ای ایجاد شده  که طی آن برخی رسانه ها با پررنگ کردن این اعتراضات در حال دامن زدن به اقدام معترضانه کارمندان و ذی نفعان این پژوهشگاه هستند و فارغ از بررسی علل و دلایل اصلی وقوع اینگونه رویدادها، اقدام به حاشیه سازی هایی با هدف تخریب وزات علوم می نمایند.
به نقل از برخی رسانه های جمعی صبح امروز (۱۳ تیرماه ۹۶) حدود شصت نفر از از اعضای هیئت علمی و دانشجویان پژوهشگاه شاخص پژوه اصفهان در ساختمان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تجمع کرده‌اند و نسبت به انحلال این پژوهشگاه معترض بودند.
اما اطلاعات به دست آمده از منابع آگاه، حاکی از آن است که وزارت علوم با طی روند قانونی و دلایل مستند و مستحکم حکم به ابطال مجوز این پژوهشگاه داده و با اینکه امکان رسانه ای کردن یا مقابله صریح با این حرکت را دارد در حال حاضر تصمیم دارد با اینگونه رفتارها مماشات کرده و از دامن زدن به جنجال ها بپرهیزد.
این اقدام وزارت علوم می تواند دلیلی باشد بر لزوم مقابله با تجمعات و اقدامات رسانه ای نادرست. چرا که در حال حاضر تجمع ها و رسانه ها به ابزاری برای اعمال فشار و پیشبرد اهداف اقشار مختلف اجتماع تبدیل شده اند. به نظر می رسد همانطور که انتظار می رود هر ابلاغ و ابطال و دستوری بر طبق مدارک و اسناد و با طی روال قانونی انجام پذیرد، لازم است هرگونه اعتراض و فرجام خواهی نیز با طی همین روال به نتیجه برسد و اینکه تجمعات به ابزاری جهت اعمال فشار و یا جلوگیری از اعمال قانون تبدیل شوند، می تواند خود به نمونه ای از نقض قانون تبدیل شود. بدیهی است که نقش رسانه ها در اینگونه اقدامات بسیار پرنگ و سرنوشت ساز است، چرا که می تواند واکنش های اجتماعی متفاوتی را رغم زده و حتی در طولانی مدت این طرز عملکرد را به خرده فرهنگی نادرست تبدیل کند.

درباره نویسنده

مریم علیپور

دیدگاه شما چیست